YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Caddeler savaş alanına döndü
YSK'nın 7'si BDP'li 12 vekil adaylarıyla ilgili aldığı veto kararını protesto eden grup polisle çatıştı. Van sokakları savaş alanına döndü. Olaylara müdahale sırasında polis panzeri devrildi. 3 polis yaralandı.
Caddeler savaş alanına döndü
19 Nisan 2011 / 16:02 Güncelleme: 19 Nisan 2011 / 16:11

Van'da, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) bağımsız adaylarla ilgili aldığı kararı protesto eden ve polisle çatışan grup 3 banka şubesi ile Türk Telekom Van İl Müdürlüğü'nü ateşe verdi, Milliyetçi Hareket Partisi binasının camlarını kırdı, olaylara müdahale polis panzeri devrilmesi sonucu da 3 polis memuru yaralandı.  

Sabah saatlerinde yaşanan olayların ardından tekrar toplanarak Soydan Kavşağı'nda oturma eylemi yapan kalabalıktan bazılarının yakında bulunan Türk Telekom İl Müdürlüğü ile bazı banka şubelerine molotof kokteyl atması sonucu gerginlik arttı. Bunun üzerine, aralarında Belediye Başkanı Bekir Kaya ile bağımsız milletvekili adayları Aysel Tuğluk, Özdal Üçer ve Nazmi Gür'ün de aralarında bulunduğu gruba polisler müdahale etti.   

Polis müdahalesi ile ara sokaklara kaçan kalabalık, kırdıkları aydınlatma direkleri ile yollarda barikat kurdular. Kurulan barikatları geçmeye çalışan bir polis panzeri yan yattı ve araçta bulunan 3 polis memuru hafif şekilde yaralandı. Polis, taş, molotof kokteyli saldırın gruplara tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale ederek dağıtmaya çalıştı. Kalabalığın Ahmet'i Hanı Parkı'nda bulunan Demokratik Çözüm Çadırı'na girmesi üzerine buraya müdahale eden polis ekipleri, yaklaşık bir aydır kurulu bulunan çadırı kaldırdı.   

Bu arada olaylar esnasında bir lokantaya giren BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Cumhuriyet Caddesi'nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Savunma haklarını kullanarak direneceklerini belirten Üçer, "Bize saldıranlar bunu çok iyi bilsin ki bu halk bugüne kadar nasıl direndiyse bugünden sonra da direnecektir. Bizler bu haldeyken onlar rahat etmeyecekler. Kürdistan'da özerklik kurulacak. Kürdistan özgür olacak. Bunun bedeli ne olursa olsun" dedi.   

Yanında bulunan bir kişinin yırtık ceketini basın mensuplarına göstermesi üzerine ise Özdal Üçer, bunun önemli olmadığını ifade ederek, "Önemli olan kafaların kırılması değil, önemli olan topyekun saldırılarıyla Kürt halkının yüreğinin kırılmasıdır. Kürt halkının yüreğini incitmişler. Şu yürekleri incitenler çok iyi bilsin ki Kürt halkı mazlum olmanın tüm halklılığını kullanacaktır. Mazlum bir halka direnmekten başka bir çare kalmamıştır ve bu saatten sonra da biz kendi topraklarımızda güven içinde değilsek kimse elini kolunu sallayarak dolaşmayacaktır" şeklinde   

Kalabalığın dağılması üzerine sabah saatlerinden itibaren kapalı olan işyerleri yavaş yavaş açılırken, polis ekipleri de aldığı güvenlik önlemleri sürüyor.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler