YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyüyen Türkiye'nin küçülen zihniyeti
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Her birimiz talebelik hayatı yaşadık, üniversitelerden geçtik, bir kısım duyguları seslendirdik. Büyüyen Türkiye'nin küçülen zihniyetidir ODTÜ'de olanlar'' dedi.
Büyüyen Türkiye'nin küçülen zihniyeti
25 Aralık 2012 / 12:08 Güncelleme: 25 Aralık 2012 / 12:09

Bakan Yıldız, TPAO tesislerinde Başbakanlık muhabirleriyle yaptığı kahvaltılı sohbet toplantısında soruları yanıtladı.

ODTÜ'de yaşanan olaylarla ilgili sorular üzerine Yıldız, ''Her birimiz talebelik hayatı yaşadık, üniversitelerden geçtik, bir kısım duyguları seslendirdik. Büyüyen Türkiye'nin küçülen zihniyetidir ODTÜ'de olanlar. Bu gelişen Türkiye'ye yakışmayan yanlardır'' dedi.

Öğrencilerin farklı fikirlerini medeni bir ortamda anlatmasının son derece doğal olduğunu, ancak ODTÜ gibi son derece teknik bir üniversitede tekniğe yakışmayan ve o üsluba yakışmayan olayların cereyan ettiğini ifade eden Yıldız, ''Buranın mazur ve makul görülebilme ihtimali yoktur'' dedi.


-''Büyüyen Türkiye'nin küçülen zihniyeti''-


Üniversitelerin ve akademik dünyanın Türkiye'nin büyüme hızından daha hızlı büyümesi gerektiğine işaret eden Yıldız, şunları kaydetti:

''Ama bu tarz eylemlerle özellikle böyle yakarak, yıkarak, oradaki ağaçlar da ateş alabilirdi, böyle bir kastı nasıl makul görebiliriz. Bunun fikri özgürlükle beraber anılıyor olmasını ben hiç doğru bulmam. Herkes aynı şeylere inanacak, aynı şeyleri konuşacak diye bir kural yok. Demokratikleşen ülkede herkesin farklı fikiri olacak. Bu bir renkliliktir. Ama bunu anlatma şeklinin, bu üslubun bir üniversite öğrencisine, akademisyen çevreye, hele hele böyle seçkin bir üniversiteye yakışmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bunları da özgürlük ve güvenlik arasında tartışmaya dönüştüren bir yapıyı da hiç doğru bulmam. Yani her birimizin bir başkasına zarar veren özgürlüğünün tabii ki toplumun güvenliğiyle kesintiye uğratılacağı aşikardır, çok doğru bir şeydir. O yüzden polisle talebe arasındaki bu kolerasyonu böyle anlatmaya çalışmayı ben çok doğru bulmam. Her birimiz kendimize yakışır tarzda, yani bir teknik üniversite yakışır tarzda davranmamız lazım. Ben talebelikten gelen birisi ve teknik üniversiteden gelen birisi olarak şahsen bunu yakıştıramadım. Kısaca yaşananları büyüyen Türkiye'nin küçülen zihniyeti olarak görüyorum.''


-''Üniversiteye yakışır bir tavrı göstermek zorundasınız''-


Polisin orantısız güç kullandığı iddialarının hatırlatılması üzerine Yıldız, ''Sıkılı yumruklarla tokalaşılamaz'' özdeyişini aktaran Yıldız, ''Çatışma ortamı o hale geldikten sonra kurallarını tartışmak için çok geçtir'' dedi.

Olaylar sırasında polise demir bilye atıldığını ifade eden Yıldız, ''Biz orada asayişin sağlanması kendi haline bırakılsaydı bu uygun doğru bir şey miydi  Bu tartışma, çok geç bir tartışmadır. Siz öğrenciye, üniversiteye yakışır bir tavrı göstermek zorundasınız'' dedi.

ODTÜ'lü öğrencilerin büyük çoğunluğunun ODTÜ'nün dışında kaldığına dikkati çeken Bakan Yıldız, olaylara karışan öğrencilerin bir kısmının ODTÜ'lü olmadığını ifade etti.

Bakan Yıldız, ODTÜ'deki olaylara ilişkin YÖK ile bazı üniversitelerin yaptığı ortak açıklamaya ilişkin de şunları söyledi:

''Üniversitelerin Türkiye'ye getirmek istediği o münevver seviyeyi yakalayan bir açıklama olarak görüyorum, bir ortak akıl olarak görüyorum. Zaten bunun makul görülebilmesi, bu tür öğrenci hareketlerinin, bu tarzda taşkınlığa, çatışmaya dönüşen bir yapının bence Türkiye'nin kalkınmasına ve istikrarına olan hedef çizmedir. Yalnızca öğrencinin kendi meramını anlattığı bir yapı değildir o. Bazı davranışların manüplatif spekülatif, hatta çok tahrikkar olduğunu görüyorum. Bunların tarafımızdan doğru bir şekilde ayıklandığının kamuoyu tarafından bilinmesi doğru olur.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler