YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyükanıt'tan sert tepki
Emekli bir büyükelçinin İstanbul'da nükleer silah var sözlerine Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'tan geldi...
Büyükanıt'tan sert tepki
15 Nisan 2010 / 13:36 Güncelleme: 15 Nisan 2010 / 13:38

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bir emekli büyükelçinin "İstanbul'da nükleer silah var" şeklindeki sözlerine tepki göstererek, "Emekli iken söylediklerinize çok dikkat etmeniz gerekir. Emekli büyükelçi İstanbul'un neresinde nükleer silah görmüş" dedi.

Katıldığı program sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Büyükanıt, bir ülkenin nükleer enerjiye sahip olmasının, nükleer silah yapacağı anlamını taşımadığını söyledi. Büyükanıt, "Geçenlerde Obama ile Rus Başkanı bir anlaşma yaptı. Harp başlıklarında nükleerin yüzde 30 azaltılmasıyla ilgili. Peki o diğer yüzde 70 ortalığı karıştırmaz mı? O yüzde 70 nereye gitti" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın nükleer konusunda İsrail'e yönelik sözlerinin sorulması üzerine Büyükanıt, "En azından İsrail'i rahatsız eder. Siz İsrail olsanız rahatsız olmaz mısınız? Tabii bu olayın bazı politik yönleri var. Onları da politikacılar değerlendirir. Askeri açıdan İsrail'le ilişkilerimiz gayet iyi" diye konuştu.

Emekli orgeneral Yaşar Büyükanıt, bir emekli büyükelçinin "İstanbul'da nükleer silah var" sözlerine tepki gösterdi. İstanbul'da nükleer silah olmadığını belirten Büyükanıt, "Ben de emekliyim. Emekli iken söylediklerinize çok dikkat etmeniz gerekir. Bilgi sahibi olmadan konuşmamak gerekir. Emekli büyükelçi İstanbul'un neresinde nükleer silah görmüş. Bazen yanlış yorumlar yapılıyor. Halk da buna inanıyor" ifadelerini kullandı.

Son olarak anayasa değişikliği tartışmalarına değinen Büyükanıt, "Gündemde olan bir konu. Ne olduğunu görmek gerekir. İyi olan tarafları da var, kötü olan tarafları da var. Mesela bireysel başvuru hakkı. Ne çıkacağını bilmiyorum. Komisyonda görüşülüyor. Ondan sonra değerlendirilir. Bu konuda genelkurmay başkanının bildiklerini ben bilmiyorum. Şu anda benim bir değerlendirme yapmam doğru değil. 1.5 sene önce bana sorsaydınız rahatlıkla cevaplardım ama Uğur Mumcu'nun söylediği gibi; 'bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuş' olurum" dedi. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler