YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyükanıt'tan Balyoz açıklaması
Büyükanıt'tan Balyoz açıklaması
14 Nisan 2011 15:06
Genelkurmay Eski Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Beykent Üniversitesi’nde katıldığı toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, TSK'nın Balyoz sanıklarıyla ilgili açıklamasına ilişkin, "Birçok hizmette olan asker tutuklu. Bu tabi onların özlük haklarına da engel oluyor, terfilerine engel oluyor, TSK'nın işleyişine sayısal olarak tabii ki olumsuz etki yapıyor" dedi. Başbakan Erdoğan'ın dünkü açıklamalarının sorulması üzerine "Başbakan öyle değerlendirmiş" diyen Büyükanıt, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in Hasdal ziyaretinin ise gayet yerinde olduğunu söyledi. 

Yaşar Büyükanıt, Beykent Üniversitesi Taksim Kampüsü'nde katıldığı bir programın ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Balyoz ile ilgili açıklamasının sorulması üzerine Büyükanıt, kendisinin emekli bir asker olduğunu ve Genelkurmay adına herhangi bir şey söylemeye hakkı olmadığını belirterek, "O takdir Genelkurmay'ındır. Bende izliyorum. Demek ki bir hassasiyet duydular ki söylediler. Çünkü birçok hizmette olan asker tutuklu. Bu tabi onların özlük haklarına da engel oluyor, terfilerine engel oluyor, TSK'nın işleyişine sayısal olarak tabii ki olumsuz etki yapıyor. Herhalde bu hassasiyete girecek. Bunu hukukun dışına çıkan bir üslup olarak görmüyorum. Onu da vurgulamışlar zaten. Öyle bir ihtiyaçtan kaynaklandığını bir emekli asker olarak sizler gibi bende basından okudum. Değerlendiriyorum. Başka diyeceğim bir şey yok" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın, Balyoz davasına ilişkin TSK'nın sitesinden yapılan açıklamaya ilişkin dün Fransa'da söylediği "Bana göre yanlış yapılmıştır" sözlerinin sorulması üzerine ise Büyükanıt, "Tabi o da Başbakan'ın takdiri. Başbakan öyle değerlendirmiş. Ona yapacağım bir yorum yok" dedi.

Yaşar Büyükanıt, bir basın mensubunun, "Balyoz davasına gelen olarak nasıl bakıyorsunuz?" sorusu üzerine ise mahkemeye intikal etmiş bir konu için yorum yapmasının mümkün olmadığını söyledi. Bir vatandaş olarak olan biteni izlediğini ifade eden Büyükanıt, "İnşallah en kısa zamanda sonuçlanır, taşlar yerli yerine oturur. Benim yapacağım tek yorum bu" diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in Hasdal ziyaretinin sorulması üzerine de Büyükanıt, "Düşünün emrinizde çalışan birisi Hasdal'da. Oraya gidip, onları ziyaret etmesi kadar normal hiçbir şey yok. Gayet yerinde bana göre. Çünkü daha suçları ispat edilmiş değil. Genelkurmay Başkanı da TSK'nın komutanı. Sizin bir aile bireyiniz Allah korusun öyle bir duruma düşse gitmez misiniz?" dedi. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler