YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyükanıt sıyrılmayı başardı
Başbuğ'u yargılanması ile ilgili konuşan BDP'li Kürkçü, "Yaşar Büyükant'ın çok daha büyük bir sorumluluk sahibi olduğunu düşünüyorum. Ama Başbakanla bir anlaşma yapıp bu işin içinden sıyrılmayı başardı." dedi...
Büyükanıt sıyrılmayı başardı
06 Ocak 2012 / 14:30 Güncelleme: 06 Ocak 2012 / 14:31

BDP mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, bir 'sivil' olarak Başbuğ'un yargılanmasını 'tuhaf' karşılamadığını belirterek, ancak bütün sanıklar gibi emekli ya da muvazzaf askerlerin de adil yargılanma hakkından yararlanması gerektiğini söyledi. Kürkçü, "Ben Yaşar Büyükant'ın çok daha büyük bir sorumluluk sahibi olduğunu düşünüyorum. Ama Başbakanla bir anlaşma yapıp bu işin içinden sıyrılmayı başardı. Ben Başbakanın bu durumu açıklaması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.   

Kürkçü, TBMM'de gazetecilerin  eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanması ile ilgili sorularını cevaplandırdı.  Kürtçü, Başbuğ'un emekli Genelkurmay Başkanı dolayısıyla bir 'sivil' olduğunu belirterek, ilk kez bir sivilin tutuklanmadığını söyledi. "Bütün astları hapisteyken onun dışarıda dolaşması caiz olmazdı bence" diyen Kürkçü, bunun adaletsizlik içinde adalet olduğunu söyledi.   

Kürkçü, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hem 2007 seçimleri öncesinde hem de sonrasında iktidarı elde etmek ya da iktidarı etkilemek, onun yönünü değiştirmek, Türkiye'nin yönetiminde gerçekte hukuken sahip olması gerektiğinden daha çok söz sahibi olmak için kural dışı, yasa dışı, usul dışı pek çok girişimde bulunduğunu savundu. Bu nedenle bu yargılamaları da tuhaf karşılamadığını ifade eden Kürkçü, şunları kaydetti:  

"Ancak bütün sanıklar gibi bu emekli ya da muvazzaf askerlerin de adil yargılanma hakkından yararlanması gerektiğini düşünüyorum. Onun dışında bu kovuşturmada bence anlamsız bir yan yok. Bunu anlayabilirim ama usulüne uygun olduğundan o kadar emin değilim. Şundan emin değilim; mesela, onlardan daha çok sorumlu insanlar Mesela ben Yaşar Büyükant'ın çok daha büyük bir sorumluluk sahibi olduğunu düşünüyorum. Ama Başbakanla bir anlaşma yapıp bu işin içinden sıyrılmayı başardı. Ben Başbakanın bu durumu açıklaması gerektiğini düşünüyorum.   

Başbuğ'un selefinin niçin yargı önünde olmadığını bana anlatmazsa ben de adaletli olduğunu düşünemem." (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler