YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyükanıt sert konuştu
Büyükanıt sert konuştu
Büyükanıt sert konuştu
28 Mayıs 2008 / 07:59 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt, eşi ile ilgili kendisine dosya sunulduğu iddiasını gündeme taşıyan eski Bakanlarda Fikri Sağlar’a bugün itibariyle dava açtı


Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dolmabahçe Sarayı'nda yaptıkları görüşmede, eşi ile ilgili kendisine dosya sunulduğu iddiasını gündeme taşıyan eski Bakanlarda Fikri Sağlar ve Vatan Gazetesi hakkında bugün itibariyle dava açtığını açıkladı. Org. Büyükanıt, "Bugüne kadar çok saldırıya maruz kaldım; ama bu kadar adicesi olmamıştı." dedi.


Azerbaycan'ın bağımsızlığının 90. yıldönümü nedeniyle Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyona; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, İsrail Ankara Büyükelçisi Gabby Levy ve çok sayıda davetli katıldı.


Org. Büyükanıt, Azerbaycan Milli Günü resepsiyonunda gazetecilere çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.


Eski Bakanlardan Fikri Sağlar'ın Birgün Gazetesi'ndeki köşesinde dile getirdiği ve Vatan Gazetesi'nde yer alan "Başbakan Erdoğan'la Dolmabahçe'de yaptığı görüşmede kendisine eşinin harcamaları ile ilgili dosya sunulduğu" şeklindeki iddiaların hatırlatılması üzerine Büyükanıt, ''Akıl almaz bir suçlamayla karşı karşı karşıya kaldım, bugün (salı) itibariyle konu yargıya intikal etti.'' dedi. Org. Büyükanıt, ''Dava mı açtınız efendim?'' sorusuna ise, "Hem kendim hem de eşinin dava açtı. Dava hem şahsi hem de Genelkurmay Başkanlığı tarafından açıldı." dedi.


Yargıya intikal ettiği için davanın gerekçesi ve talep edilen tazminat miktarı ile ilgili açıklama yapamayacağını kaydeden Büyükanıt, "Gereken dava bugün açılmıştır. Kurumsal olarak ceza, şahsi olarak tazminat davası. Bugüne kadar çok saldırıya maruz kaldım; ama bu kadar adicesi olmamıştı. Çok adiliklere uğradım da bu kadar adisi olmadı. Bu da yargıya intikal etti. Dava sürecinde gerekeni avukatlarım yapacaktır.'' dedi.


Org. Büyükanıt, iddia sahiplerinin adı geçen yerde olmadığını da hatırlatarak, "Dava açıldı. Getirirler, mahkeme karşısına çıkarken, bunları da anlatırlar, tabii doğruysa. Bir Genelkurmay Başkanı bu kadar adi şekilde suçlanamaz. Ben şahsen çok üzüldüm. Yargının kararını bekleyeceğiz. Karara saygılıyız.'' ifadelerini kullandı.


YARGITAY-HÜKÜMET GERGİNLİĞİ


Yargıtay ile Hükümet arasındaki gerginliğin sorulması üzerine ise Büyükanıt, ''Benim bu konuda hiçbir şey söylemem mümkün mü asker olarak? Şimdi 'kapatma davası' diyeceksiniz. Yargıya intikal etmiş konuda konuşmak olmaz. Şemdinli olaylarında beni suçladılar, bir astsubayı tanıyorum diye ve neredeyse yargılamaya kalktılar. Ben o lafı söylediğim zaman daha yargı süreci başlamamıştı. Şimdi, yargıya intikal etmiş bir konuda ne söyleyebilirim ki? Bu Genelkurmay Başkanı'nın sorumluluk alanında değildir. Sorumluları Anayasa'da yazar.'' dedi.


YUNANİSTAN GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL GRAPSAS'IN ZİYARETİ


Yunanistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dimitrios Grapsas ile gerçekleştirdikleri görüşmenin iki ülke ilişkilerine nasıl bir etkisi olduğunun sorulması üzerine ise Büyükanıt, ''Biz asker olarak iki asker oturup Türkiye ile Yunanistan arasındaki konuları konuşup çözemeyiz. Güvenlik ortamı yaratabilirsek, bu sorunları o ortamda çözebiliriz. Bizim gayretimiz bu. İki ülkenin askeri de bu konuda iyi niyetli. Umarım olumlu adımlar atılır; ama bu adımları herkes desteklemeli. Türkiye ile Yunanistan arasında psikolojik atmosfer var. Benim oradaki ziyaretim esnasında Türk basınında hiçbir olumsuz haber çıkmadı, çıkmaz; ama orada asker daha zor durumda. Onları yenmeleri lazım.'' yanıtını verdi.


Bu arada, bir Azeri vatandaşın, ''Azerbaycan'ın canınızla, kanınızla yanında mısınız?'' şeklindeki sorusu üzerine Büyükanıt, ''Azerbaycan bizim kardeşimiz bizim canımız.'' diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler