YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyükada'da 10 CIA ajanı... İşte darbe gecesi sır buluşmanın detayları
Gizlice özel bir tekneyle Büyükada’ya gelen 10’u yabancı 16 isim, burada da özel bir iskeleye yanaştı. 2 günlük rezervasyonu olan ekip, kalkışma başarısız olunca otelden apar topar ayrıldı.
Büyükada'da 10 CIA ajanı... İşte darbe gecesi sır buluşmanın detayları
05 Ağustos 2016 / 09:03 Güncelleme: 05 Ağustos 2016 / 09:08

15 Temmuz’da hain darbe girişimin yaşandığı gece İstanbul Büyükada’da çok gizli bir toplantı gerçekleştiriliyordu.

10 yabancı, 6 Türk’ten oluşan toplantı grubunun başkanı ise eski CIA’ci ve Türkiye uzmanı ABD’li Henri Barkey’di. 

UZMANLIKLARI İÇ SAVAŞ!

Barkey, terörist başı Fetullah Gülen’in ABD’de kalabilmesi için yetkili kurumlara referans olan diğer bir eski CIA’ci Graham Fuller’a çok yakın bir isim. Barkey ve Fuller’ın Türkiye’deki Kürt meselesi üzerine yaptıkları bir çalışma da bulunuyor.

Bir otelde gerçekleştirilen toplantıya katılanların ortak özelliği ise Irak, Mısır, Suriye ve İran üzerine uzman olmaları. Tüm darbe ve iç savaş olan ülkelerde bu isimler hep ön plana çıktı.

16 kişi adaya kamera kayıtlarına yakalanmamak için özel bir tekne ile gelip ayrı özel bir iskeleye yanaştılar. 13 Temmuz’da İstanbul’a gelen sözde akademisyenlerin çoğu 15 Temmuz günü adadan ayrılıyor. Bazı isimler 17 Temmuz günü Türkiye’yi terk etmeye başladılar. 

SORUŞTURMA 

İstihbarat birimleri toplantıya katılan isimleri bir bir deşifre etmeyi başardı. Sır toplantıya katılan isimler hakkında soruşturma başlatıldı.

Ellen Laipson  

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi eski Başkan Yardımcısı ve Stimson ile Washington Orta Doğu Politikaları Enstitüsü’nün kıdemli analizcisi. Laipson, 2009-2013 yılları arasında ABD Başkanı Obama’nın İstihbarat Danışma Kurulu üyesi.

Ali Vaez 

ABD’de bulunan Woodrow Wilson Center düşünce kuruluşunun üst düzey yöneticilerinden. Uluslararası Kriz Grubu yöneticisi ve İran masası direktörü. İstanbul merkezli Kriz Grubu’nun kıdemli İran analizcisi. 

Mesud Karokhail 

Aralarında Bonn Uluslararası Dönüşüm Merkezi ve Afganistan’da bulunan The Liaison Center gibi birçok düşünce kuruluşunda görevli üst düzey Orta Doğu analizcisi. 14 Temmuz’da geldi 18 Temmuz’da Türkiye’den ayrıldı. 

Samir Sumaidaie 

Irak’ın eski ABD Büyükelçisi. Saddam Hüseyin döneminde Londra’da bulunan Summaidaie, Irak’taki rejimin önde gelen muhalif isimlerinden birisi olarak ön plana çıktı. 15 Temmuz’da geldi 19 Temmuz’da ayrıldı. 

Marwa Daoudy 

Uluslararası ilişkiler ve Orta Doğu uzmanı olan Daoudy’nin yazdığı kitaplar arasında ‘Suriye, Irak ve Türkiye müzakere, güvenlik ve güç asimetrisi’ adlı yayını da bulunuyor. 15 Temmuz’da geldi 19 Temmuz’da ayrıldı.

Sylvia Tiryaki 

Slovak kökenli siyasi analist. Tiryaki’nin uzmanlık alanları arasında İsrail-Filistin ilşkileri, Ermenistan ve Orta Doğu bulunuyor. 14 Temmuz’da geldi 28 Temmuz’da Türkiye’den ayrıldı. 

Ahmed Morsy 

ABD menşei düşünce kuruluşu Carnegie’in Demokrasi ve Hukukun Üstünlüğü programı çalışanı ve uzmanı, St. Andrews Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde akademisyen. Uzmanlık alanları Orta Doğu, Mısır, İran ve ABD. 15 Temmuz’da geldi 19 Temmuz’da Türkiye’den ayrıldı. 

Ellie Geranmayeh 

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi uzmanlarından ve analizcilerinden. Uzmanlık alanları İran ve Suudi Arabistan ağırlıklı olmak üzere Orta Doğu. 14 Temmuz'da Türkiye'ye gelen ve toplantıya katılan isimler  arasında.

Azılı katili Türkiye’ye soktular! 

Toplantıda belki de en dikkat çeken isim Scott Lee Peterson isimli 44 yaşındaki azılı katil.

2002 yılında hamile olan karısı Laci Peterson’ı öldürmekten birinci derece cinayet ile hüküm giyen Peterson,  ABD’de en azılı suçlularının kaldığı California’daki San Quentin Devlet Hapishanesi’nde mahkum.

Hakkında ‘iğneyle idam cezası’ hükmü verilen Peterson davayı temyize taşıdı. 13 Temmuz günü İstanbul’a gelen Peterson hala çıkış yapmadı. Mahkum olarak görünen Peterson’un hangi amaçla ve nasıl Türkiye’ye getirildiği ise soru işareti. 

 

AKŞAM

 // Oktay
Bunların madem isimleri biliniyor sorguya alsınlar. Bunları da kırmızı bültenle arasınlar sorguya alınsın. Ohaldeyiz madem şuanda bütün giriş çıkışlar kontrol altına alınsın....
06 Ağustos 2016 12:13
siyaset
 // hüseyin akdaş
baş düşman anlaşıldı bizde adam tutalım canlı bomba ve sayre elimizden gelelen ne varsa o kannını siktim amerikayı parçalamaya bakalım siyalar beyazlar derken bizde onlrı parçalayalım incirliktende defolsun orspu piçi
...
05 Ağustos 2016 Cuma 22:55
Dikkat
 // Rasim DUMAN
Muhterem Hurşit Dilaver ihvânım son derece mühim "inceliklere" işâret ediyor ki, ihmâle gelmez. İnşallah burada yazılan yorumları Devletimizin "ilgilileri" takip ediyor ve gereken yerlere iletiyorlardır. Böyle mühim bir toplantıyı, kendileri açısından "temiz" olduğuna kesinlikle inanmadıkları bir yerde asla yapmazlardı. Peki, bu mekânın "temiz" olduğu garantisini onlara kim verdi? Daha açık ifâde edeyim : Bu mekânın sahibi kimdir? Toplantıya iştirak eden "Türkler" kimlerdi ?...
05 Ağustos 2016 Cuma 22:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler