YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyük vurgun o raporda tespit edildi
Büyük vurgun o raporda tespit edildi
08 Eylül 2014 16:20
Gülen Hareketi'nin yardım kuruluşu Kimse Yok Mu'nun usulsüz işlemleri İçişleri Bakanlığı'nın denetim raporunda ortaya çıkarıldı. Raporda "Milyonlarca TL'lik yardımın izinin kaybettirildiği, paraların amaç dışı kullanıldığı" tespitleri yer aldı

 İçişleri Bakanlığı Dernekler Başkanlığı'nın hazırladığı denetim raporunda Kimse Yok Mu derneğinin yardım paralarını banka kaydına sokmadığı, yardımların resmi makamlardan kaçırılarak yurt dışına çıkarıldığı vurgulandı.

"Milyonlarca TL'lik yardım parasının izi kaybedildi" denilen raporda bir vatandaşa yardım için kampanya yapıldığı, 30 bin TL toplandığı, ancak vatandaşa bu paranın verilmediğine dikkat çekildi. Somali'ye yaptığı yardımlarla övünen Kimse Yok Mu derneğinin 2011 yılında Somali'ye sadece 4 bin ton yardım yaptığı ancak bunu "6700 ton yardım yaptık" diye açıkladığı anlaşıldı. Gülen cemaatinin yardım kuruluşu Kimse Yok Mu derneği ile ilgili çarpıcı ifadelerin yer aldığı denetim raporu tamamlanarak bir örneği gereğinin yapılması için İstanbul Valiliği Dernekler birimine gönderildi. Konuyla ilgili soruşturma açılması bekleniyor.

Denetleme raporunda ilk dikkat çeken detay bir vatandaş için toplanan yardımların o vatandaşa verilmemesi oldu. Buna göre Kimse Yok Mu derneği, 2011 yılında raporda ismi açıklanmayan mağdur bir vatandaşa yardım kampanyası düzenledi. Yardım kampanyasında 30 bin TL toplandı. Ancak toplanan paranın tamamı vatandaşa verilmedi. Bir kısmı mağdur vatandaşa verildi.

Yapılan incelemede, vatandaşa verilmeyen kısmın amacı dışında kullanıldığı anlaşıldı. Raporda Kimse Yok Mu'nun topladığı milyonlarca TL tutarındaki bağışın denetim alanlarından uzak tutulduğu bu yüzden paranın izinin kaybedildiği vurgulandı. Raporda şu ifadeler dikkat çekti:

Bildirim yok

"Yine 2011 yılında (dernek) Somali'ye 4 bin ton civarında yardım malzemesi göndermesine rağmen kendi internet sitesinden bu tutarı 6700 ton olarak açıklamış, yardım yapan gönüllüleri ve kamuoyunu bilerek yanıltmıştır. Bu çerçevede vatandaşın yardım için vermiş olduğu paralar herhangi bir kayıt altına alınmadan yasa dışı olarak yurtdışına çıkarılmaktadır. Bu derneğin toplamış olduğu yardım paralarının akıbeti ve harcama yeri tamamen gizli kalmaktadır.

Bu durum vatandaşların şikayetleri üzerine resmi olarak tespit edilmiştir." "Türkiye'de yerleşik kişiler ancak 5.000 dolar ve eşiti efektifi yurt dışı çıkışlarında yanlarında götürebilir. 5.000 dolar ve üzeri efektif istisnalar haricinde ancak bankacılık sistemi vasıtasıyla transfer edilebilir. Bu miktarı aşan Türk Parasının bankacılık sistemi dışında, herhangi bir şekilde yurt dışına çıkarılması mümkün değildir.

Ayrıca 5.000 ABD doları üstü paraların beyan edilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Dernek, vatandaştan yardım olarak topladığı milyonlarca lirayı yurt dışına avans adı altında adamlarına vererek banka kayıtlarına sokmadan, çıkışta da kanun gereği resmi makamlara bildirmesi gerekirken resmi makamlardan kaçırarak ülke dışına ya da bir yerlere transfer etmiştir."

Somali yok oldu!

İçişleri Bakanlığı Dernekler Başkanlığı, derneklerle ilgili denetim raporunu hazırlarken, "Kimse Yok Mu" derneğinin internet sitesinde değişikliğe gittiği gözlendi. Somali ile ilgili atılan her adımı internet sitesinden duyuran Dernek'in internet sitesindeki "Ülke raporları" bölümünden Somali dosyasının çıkarılması dikkat çekti. Aynı zamanda her yıl açıklanan Genel Faaliyet Raporları bölümünde de hiçbir raporun yer almadığı, bugüne kadar açıklanan raporların internet sitesinden kaldırıldığı anlaşıldı.

00:55
 // YARDIM MARDIM YOK ARKADAŞ
Bir kaç yıl önce mağdur bir aile için ben kendim bizzat e posta ile yardım talebinde bulunmuştum. Ama ne var ki, hiç bir yardım yapmadılar. Zaten ıvır zıvır formalite belgeler istemişlerdi. Aynısı Deniz Feneri'nde de oldu. Bir tek İHH yardımcı oldu, o da vakfa havale ettirdi. En azından evlerine gidip bakmışlar....
09 Eylül 2014 00:55
21:43
 // Güngörmüş
araştırmaya gerek yok amerikadaki papaz okullarına yardım etmişlerdir öldüklerinde mezara onlar eşliğinde giderler herhalde yardimlarinin karşılığında...
08 Eylül 2014 21:43
19:06
 // izmir izmirli
Neymiş bunlar ya ahtapot gibi her tarafta kolları var...
08 Eylül 2014 19:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler