YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Büyük ülkelerle pazarlık ediliyor"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hırvatistan'ın AB'ye katılım anlaşmasını imzalamasıyla ilgili "Küçük ülkeler AB'ye katılıyor, büyük ülkelerle pazarlık ediliyor"dedi.
"Büyük ülkelerle pazarlık ediliyor"
09 Aralık 2011 / 20:30 Güncelleme: 09 Aralık 2011 / 20:37

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile birlikte müzakere sürecine başlayan Hırvatistan'ın AB'ye katılım anlaşmasını imzalamasıyla ilgili olarak, ''Küçük ülkeler oraya (AB) katılıyor, büyük ülkeler ise pazarlık ediyor'' dedi.

Gül, Dördüncü Dünya Siyaset Konferansı'na katıldığı Viyana'da, bir gazetecinin Türkiye ile aynı tarihte müzakerelere başlayan Hırvatistan'ın AB üyeliğine kabul edilmesini nasıl değerlendirdiğine ilişkin sorusunu yanıtlarken, büyük ülkelerin AB ile müzakerelerinin her zaman sancılı olduğunu belirtti.

''Küçük ülkeler oraya katılıyor, büyük ülkeler ise pazarlık ediyor'' diyen Gül, Fransa'nın İngiltere'nin üyeliğini iki kez veto ettiğini ve müzakere süresinin 12 yıl sürdüğünü anımsattı. Türkiye'nin müzakerelere 2005 yılında başladığını dile getiren Gül, ''Bu büyük olmamızdan kaynaklanan bir şeydir, bunu normal karşılamak gerekir'' dedi.

Avrupa'nın içinde bulunduğu kargaşayı herkesin gördüğünü ve büyük sıkıntı yaşadığını belirten Gül, ''Onun için bizim kendimize bakmamız lazım. Neyin yapılacağını bilmemiz lazım. Zaten biliyoruz'' diye konuştu.

Gül, Türkiye'nin tarama sürecini bitirdiğine işaret ederek, yapılması gerekenlerin halkın çıkarına olduğu için el birliği içinde hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

''Resmi olarak AB ile müzakere 2 dakikalık bir iş'' diyen Gül, bir ülkenin standartlarının yüksek ve güçlü olmasının önemli olduğunu kaydetti. Gül, ''Türkiye'nin esas amacı müzakere sürecini başarıyla bitirmek. Sonra Norveç halkı 'katılmıyorum' dedi. Türk halkı da belki o zaman öyle diyecek. Ama bugün diyemez bunu. Bugün dersek, o seviyeye gelemeyiz. Onun için şimdi oturacağız, kendi gücümüzle yapacağız'' diye konuştu.

Hırvatistan'ın müzakere sürecine Türkiye ile başladığını anlatan Gül, bu ülkenin ekonomisinin de nüfusunun da belli olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin G-20 üyesi olduğunu vurgulayan Gül, ''G-20'nin üyesi olan kaç tane AB üyesi ülke var  3-4 tane var. Onun için bunu iyi değerlendirmek lazım'' dedi.

Gül, konferans için verilen yemeğe ve aile fotoğrafına katılmaması, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın, konuşmasından önce salondan ayrılmasıyla ilgili soruyu, ''Siz değerlendirin artık'' diye yanıtladı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler