YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyük Taarruz'un 91. yılı kutlanıyor
Büyük Taarruzun 91. yıl dönümü etkinlikleri Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde düzenlenen ''Zafer Yürüyüşü'' töreniyle başladı.
Büyük Taarruz'un 91. yılı kutlanıyor
26 Ağustos 2013 / 07:02 Güncelleme: 26 Ağustos 2013 / 10:27

Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında Şuhut Şehir Stadyumu'nda tören düzenlendi.

Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu katıldı. Törende Bakan Eroğlu, Kılıçdaroğlu'na gazilerin kalpağı ile Türk bayraklı atkıyı hediye etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, kazanılan zafer sonrasında verilen mücadeleye dikkati çekti. Kılıçdaroğlu, 1921'de binlerce çocuğun yetim kaldığını, ulusal kurtuluş savaşı mücadelesini verenlerin 1921 yılında çocuk esirgeme kurumu kurduğunu ve hiçbir çocuğun yetim kalmadığını, herkesin devletin güvencesi altına alındığını anlattı.

1923'te savaş meydanlarında kazanılan zaferlerin ekonomik zaferlerle taçlandırılmak istendiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bunun için İzmir'de iktisat kongresini topluyorlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, savaş meydanlarında kazanılan zaferler ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça ülke bağımsızlığını koruyamayacaktır demiştir ve bunu yapıyorlar.

1925, Kayseri'de uçak fabrikasının temelini atıyorlar. 1934'te Kayseri'den kalkan ilk milli uçağımız Ankara'ya iniyor. 1930, kendi merkez bankamızı yaptık. Bir kilometre demiryolumuz yoktu, ulusal kurtuluş savaşını verenler ülkeyi demir ağlarla ördüler. Hiç kimseye el avuç açmadılar, hiç kimseye yalvarmadılar, hiç kimsenin önünde diz çökmediler, onlar ülkelerini demir ağlarla ördüler, yetmedi Osmanlı'nın borcunu son kuruşuna kadar ödediler. Çünkü onlar kul hakkı yemezlerdi.

1946, merkez bankası bir genelge yayınlıyor merkez bankasının kasasında 176 ton altın var diye. Düşünün borç almıyorsun kimseye yalvarmıyorsun kimseye diz çökmüyorsun, yabancı bankaları millileştiriyorsun onurlu, dik, ulusal kurtuluş savaşının gereğini yapıyorsun. Babalarımız ve dedelerimiz bu toprakları korumak için mücadele ettiler. Bu topraklar kutsal topraklardır. Biz yedi düvele karşı mücadele etmişiz, biz yedi düveli dize getirmişiz. Biz onların çocuklarıyız, biz kendi ülkemizin çıkarları için her türlü mücadeleyi veririz. Bizim göğsümüz iman doludur herkes bunu böyle bilsin. Zafer, hepimizin zaferidir."

Panoromik Müze inşa edilecek

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu ise ülke için seve seve canlarını veren aziz şehitlerin hatıralarını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak istediklerini, bunu da bir borç edindiklerini söyledi.

Cumhuriyetin kazanıldığı topraklar olan Afyonkarahisar'da, istiklal mücadelesini anlatan Panoramik Müze inşa edileceğinin bilgisini veren Eroğlu, şunları kaydetti:

"Aziz şehitlerimize ve her karışı şehit kanıyla sulanmış bu mübarek topraklara yakışır bir eser tesis etmek istiyoruz. Bu sebeple titiz çalışıyoruz. 26 Ağustos Tabiat Parkı bünyesinde inşa edeceğimiz, 31 bin metrekare alana sahip olacak panoramik müzenin fikir projesi tamamlandı. İnşallah kısa zamanda çalışmalara başlanacak. Bu müzeyle verilen eşsiz mücadeleyi gelecek nesillere anlatarak, bu kutsal vatan topraklarının nasıl bir fedakarlıkla kazanıldığını göstermiş olacağız."

Zafer yürüyüşü

Eroğlu, daha sonra Çakırözü köyünde yapılan "Zafer Yürüyüşü" etkinliğine katıldı. Eroğlu buradaki konuşmasında da 91 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Akşehir'den Şuhut'a gelerek Büyük Taarruz için hazırlık yaptıklarını ve 25 Ağustos'u 26 Ağustos'a bağlayan gecede taarruz emri ile yürüyüşe geçtiklerini söyledi.

Eroğlu, "Sabahın ilk ışıklarıyla büyük taarruz emri verildi. Kahraman askerlerimiz ayaklarındaki çarıklarla belki eskimiş tüfekleri ile bu yolları adete arşınlayarak Kocatepe'ye ulaştılar" dedi.

Türk halkının şehitlere vefa borcu olduğunu kaydeden Eroğlu şunları söyledi:

"Atatürk'ün emrettiği üzere muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak için 76 milyon hep birlikte birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi pekiştirerek çok çalışmamız gerekiyor. Allah'a şükürler olsun ki Türkiye'de güzel işler yapılıyor. Artık bizim de uzaya gönderdiğimiz uydularımız var. Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak için millet olarak çok çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Bakan Eroğlu'nun konuşmasının ardından düzenlenen havai fişek gösterisi ile birlikte çok sayıda vatandaşın katıldığı zafer yürüyüşü başladı.

Kocatepe'ye doğru yaklaşık 14 kilometre süren zafer yürüyüşünde Kurtuluş Savaşı'ndaki askerleri temsili olarak canlandıran kıyafetleri giyen askeri birlikler kortejin en başında yer aldı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler