YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyük operasyon: 15 gözaltı
İstanbul polisinin düzenlediği operasyonda ele geçirilen 281 kilogram uyuşturucuya ilişkin 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Abdullah Baybaşin de var.
Büyük operasyon: 15 gözaltı
28 Ocak 2011 / 16:35 Güncelleme: 28 Ocak 2011 / 17:33

İstanbul'da uyuşturucu madde ticaretine yönelik operasyon kapsamında ele geçirilen 281 kilo 500 gram kokaine ilişkin Abdullah Baybaşin'in de aralarında bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, uyuşturucu ticaretine yönelik olarak Ambarlı Limanı'ndaki bir gemiye operasyon düzenlendi.

Operasyonda 975 paket halinde 281 kilo 500 gram kokain ele geçirilirken, uyuşturucunun sahibi olduğu öne sürülen Abdullah Baybaşin ile oğlunun da aralarında bulunduğu 4'ü yabancı uyruklu toplam 15 kişi gözaltına alındı.

Yetkililer, operasyonda ele geçirilen kokain miktarının Türkiye'de bugüne kadar yakalanmış en yüksek miktar olduğunu bildirdi.

ELE GEÇİRİLEN EN YÜKSEK MİKTAR

İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Likoğlu, ele geçirilen 281 kilo 500 gram kokainin şimdiye kadar planlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda yakalanan en yüksek miktar olduğunu söyledi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonu ile ilgili bir basın açıklaması yapan Narkotik Suçlardan sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Likoğlu, uluslararası uyuşturucu madde kaçakçılığı yapan örgüt üyelerinin yakalanması ve uyuşturucunun ele geçirilmesi için Avcılar'da operasyon düzenlendiğini söyledi.

Yaklaşık bir yıl sürdürülen fiziki ve teknik takip sonucu Bolivya'dan Ambarlı Limanı'na gelen bir gemiye operasyon düzenlendiğini belirten Likoğlu, ''Gemide bir konteynerde bulunan ahşap yer döşemelerinin içine zulalanmış 975 paket halinde toplam 281 kilo 500 gram kokain ele geçirildi. Şimdiye kadar planlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda yakalanan en yüksek miktardaki kokain ele geçirildi'' şeklinde konuştu.

Operasyonda, İngiltere merkezli olarak uluslararası uyuşturucu madde ticareti yapan aileye mensup Abdullah Baybaşin ve oğlu Çağdaş Baybaşin'in de aralarında bulunduğu 4'ü yabancı uyruklu 15 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Şüphelilerle birlikte 281 kilo 500 gram kokainin yanı sıra 1 ruhsatsız tabanca ile 39 mermi ele geçirildi.

Ele geçirilen uyuşturucunun Türkiye'den Avrupa, Balkan ve Ortadoğu ülkelerine dağıtılmasının planlandığı, piyasa değerinin yaklaşık 30 milyon dolar olduğu belirtildi.

Gözaltına alınarak, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün, Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine getirilen şüphelilerin buradaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecekleri öğrenildi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler