YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyük itiraf: Erdoğan'ı dinleme talimatını bize o verdi
Eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, Erdoğan'ı dinlediklerini verdiği ifadesinde itiraf etti. 59 görüşmenin ise tapede olduğunu belirtti.
Büyük itiraf: Erdoğan'ı dinleme talimatını bize o verdi
03 Eylül 2014 / 07:40 Güncelleme: 03 Eylül 2014 / 07:43

‘Paralel yapı’ soruşturmasında ifade veren eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, adliye önünde korsan bildiri dağıtan dönemin savcısı Muammer Akkaş’ın isteği üzerine dinlediklerini itiraf etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘emniyette paralel yapı’ iddiaları üzerine başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, yaklaşık 40 sayfalık ifade verdi.

Yakup Saygılı, emniyet sorgusunda “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ile milletvekillilerini neden dinlediniz?” şeklindeki soruya “Dinlemedik dinlemeye takıldılar” iddiasında bulundu.  

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yasama dokunulmazlığı bulunanlara ait dinlemeleri neden tape haline getirdiniz?” şeklindeki soruya ise Saygılı, soruşturma Savcısı Muammer Akkaş’ı işaret ederek, “Bu irtibatlar anlık olarak soruşturma savcısına iletilmiştir. Soruşturma savcısının suça iştirak görüşmesi olduğuna karar verdikleri tape yapılmıştır. Hangi görüşmelerin tapesinin yapılıp yapılmayacağına soruşturma savcısı karar vermektedir” dedi.

"Başbakan'ı dinledik" itirafı

Yasama dokunulmazlığı olan kişilerinde toplumun birer bireyi olduğunu belirterek Başbakan ile bakanların dinlemelerine kılıf uydurmaya çalışan Yakup Saygılı yasama dokunulmazlığı olan kişilerle ilgili tespitlerin TBMM’ye gönderilmesi görevinin ise Başsavcılığa ait olduğunu söyledi. Saygılı’ya polis tarafından hazırlanan fezkelelerden de sorular soruldu. Fezlekede geçen ‘Binali Yıldırım’ın daha üst düzey birinin talimatıyla hareket ettiği...’ cümlesinde üst düzey kişi olarak kimin kast edildiği soruldu. Saygılı bu soruya, “Kast edilen kişi dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dır” diye yanıt vererek Başbakanı bilerek takip etiklerini itiraf etti.

Talimat paralel savcıdan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve bazı milletvekillerinin görüşmelerinin kimin talimatı ile tape haline getirildiği yönündeki soruya Saygılı, “Soruşturma savcısı karar verir. Kendisinin talimatı ile tape yapılmıştır. Bu soru kolluğa soruluyorsa savcı ve hakimlere de sorulmalıdır” dedi. Saygılı soruşturmanın savcısı Muammer Akkaş’ı işaret etti. Telefon görüşmelerinin TİB sistemi tarafından otomatik olarak kaydedildiğini belirten Saygılı, savcının talimatı olmadan bu görüşmelerin kolluk tarafından sistemden kaldırılamayacağını söyledi.

Sorguda, soruşturma kapsamında elde edilen bazı görüşmelerin internette yayınlandığının hatırlatılması üzerine eski müdür Saygılı, “TİB, hangi birimde kimin telefon dinlediğini, program üzerinde ne yaptığını, kaç dakika dinlediğini, bundan çıktı alıp almadığını tespit edebilmektedir. Bu bilgisayarlardan eğer veri indirilip başka yere kaydedildi ise en azından kimin bu işlemi yaptığı TİB tarafından görülmüş olması gerekir” diye konuştu.

Gülen ve Öz için vakit darmış

Bolu Savcısı Zekeriya Öz’ün bir işadamı ile yaptığı görüşmenin teknik takibe takıldığı ancak bunun kolluk tarafından gizlendiği yönündeki iddialar da Saygılı’ya soruldu. Saygılı bu görüşmenin tapeye aktarılmamasını ise “Vakit yetmediği için tape yapılmamıştır” diye yanıtladı. İşadamı Turgay Ciner ile Fetullah Gülen’in bir konuşmasının da teknik takibe takıldığının ve bu nedenle de Ciner hakkında fezleke düzenlenmediği iddiasına ise Saygılı, “Fezleke tam bitirilememişti. Taslak hali kendisine ulaştıktan sonra Ciner ile ilgili kısmın düzenlenmesini ve kendisine iletilmesini istemişti. Ancak 17 Aralık’tan sonra meydana gelen olaylar sebebi ile bildiğim kadarı ile bu konu kendisine iletilememiştir” diye yanıt verdi. Bu arada gözaltına alınan eski İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı’nın da aralarında olduğu 4  polis serbest bırakıldı.

Cumhurbaşkanı'nın 59 görüşmesi tapede

25 Aralık darbe soruşturmasına takipsizlik veren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyada paralel polislerin tape istatistiğine de yer verdi. Emniyetin bilgisayarlarında yapılan araştırmada, paralel çetenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 59 telefon görüşmesini tapeye dönüştürdüğünü belirledi. Erdoğan’dan sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın ise 33 telefon görüşmesi tapeye döküldü. 62. hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev alan Yalçın Akdoğan’ın da 15 telefon görüşmesi dinlenip kayıda döküldü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcılarından Ali Babacan, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Mehmet Metiner, Mustafa Elitaş, Hüseyin Çelik, Ömer Dinçer, İdris Naim Şahin, Hayati Yazıcı, Erdoğan Bayraktar, Muammer Güler ile İdris Güllüce’nin de bir çok telefon görüşmesi dinlenerek tapeye döküldü. Paralel çete Ak Parti Kabinesi dışında Muhalefet partilerini de dinledi.

 

1-281.jpg

 

STAR

Tapeler nerede ?
 // hüsnü çebi
Tape denen kayıtlar şimdi nerede ? nerelere servis edildi ? asıl önemli mesele budur.

servis edilen yerlere ayrı bir operasyon yapmak gerek. ...
03 Eylül 2014 Çarşamba 09:38
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler