YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyük heyecan başladı... Söz Türkiye'de...
İstanbul'un 2020 olimpiyatları ev sahipliği için son sunumu Arjantin'de gerçekleştirilen Uluslararası Olimpiyat Komitesi toplantısında yapılıyor.
Büyük heyecan başladı... Söz Türkiye'de...
07 Eylül 2013 / 15:35 Güncelleme: 07 Eylül 2013 / 15:47

2020 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na evsahipliği yapmak için aday olan İstanbul'un Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki sunumu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla sürüyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Arjantin'de gerçekleştirilecek 125. Genel Kurul'unda İstanbul'un da adaylar arasında yer aldığı 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na evsahipliği yapacak kenti açıklayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki İstanbul 2020 heyeti, Hilton Otel'de gerçekleştirilen 125. IOC Genel Kurulu'nda, diğer adaylar Tokyo ve Madrid'in arasından sıyrılmak için yarışıyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da sunumda hazır bulunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, IOC Üyesi ve TMOK Başkanı Uğur Erdener, İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat ve TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ile İstanbul 2020 Üst Yöneticisi Ali Kiremitçioğlu, İstanbul 2020 Spor Direktörü Alp Berker, TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, paralimpik okçu ve İstanbul 2020 Elçisi Gizem Girişmen ve Mersin'in ev sahipliğinde düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları'nda tek kadınlarda altın madalya kazanan milli tenisçi Çağla Büyükakçay da kafilede yer alıyor.

İstanbul 2020'nin 5 ana sponsorunun temsilcileri Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Doğuş Holding Üst Yöneticisi (CEO) ve Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Türk Hava Yolları Üst Yöneticisi Temel Kotil, Turkcell Üst Yöneticisi Süreyya Ciliv ve Yıldız Holding Sportif Direktörü Mehmet Uçan da kafilede bulunuyor.

Başbakan Erdoğan konuşuyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İstanbul'a ve spora olan sevdamı ortak bir meşale altında hem de olimpiyat meşalesi altında birleştirmek her zaman en büyük hedeflerimden biri oldu" dedi 

Erdoğan, "2020 olimpiyatlarının, gençlerin ülkesi Türkiyede, 8 bin yıllık tarihi olan barış ve hoşgörü şehri İstanbulda kıtaların buluştuğu bu kadim şehirde gerçekleşmesi olimpiyat ruhuna uygun bir karar olacaktır. Halkının çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'de yapılacak olimpiyatlar, hiç kuşkusuz hem barışa susamış bölgemize hem de dünyaya verilecek en anlamlı, en etkili mesaj olacaktır. Türkiye olimpiyat ruhunun ve olimpiyat hedefinin arkasındadır" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

- Dünyanın tüm dinlerine ve dillerine İstanbul'dan samimi mesajlarımızı paylaşmak istiyorum

Olimpiyatlar için hükümetimizle ve muhalefetimizle tam bir kararlılık içindeyiz.

İstanbul'a ve spora olan sevdamı olimpiyat meşalesi altında birleştirmek en büyük hedeflerimden biri oldu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler