YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Büyük bir cehalet ürünü"
"Büyük bir cehalet ürünü"
15 Mart 2012 19:01
Sivas davası bitti. Mahkeme zaman aşımı kararı verdi. Ancak kararın yankıları ve tartışması bitmedi.. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Grup Başkanevekili Emine Ülker Tarhan'ın davayla ilgili AK Parti niye bugüne kadar yargılamadı sözlerine sert cevap

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sivas olayı davasına yönelik dünkü açıklamalarına ilişkin, ''Ben sadece bu acı olayın tüm yönleriyle araştırılması gerektiğini ifade ettim. Sözümü doğru anlayanlar da hamdolsun çoğunlukta'' dedi.

Arınç, Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 2. Bölge Müdürlüğünün Üsküdar'daki yeni binasının açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan'ın bugünkü açıklamasında, ''Sivas davasıyla ilgili dönemin kamu görevlilerinin 10 yıldır iktidarda olan AK Parti niye bugüne kadar yargılamadı '' şeklinde ifadede bulunduğunu anımsatması üzerine Arınç, şunları söyledi:

''İsmi geçen hanımefendi tam da sizin gibi söylediyse bu büyük bir cehalet ürünüdür. Yani militan yargıçlık da yapsa bir bayan bunu söylemez. '10 yıldır AK Parti niçin yargılamadı' demek, büyük bir cehalet ürünüdür. Çünkü AK Parti hükümettir. Mahkeme değildir. Yargı AK Parti'nin emrinde ve talimatında olan bir kurum değil. Yargılama mahkemelerde yapılır. Sanıyorum bunu söylememiştir sayın Tarhan, başka anlamda söylemiştir ama siz böyle anladınız zannediyorum''

Bu konudaki dünkü açıklamasını da anımsatan Arınç, mahkemenin zaman aşımından davayı düşürürken ilginç bir gerekçe yazdığını ve gerekçesinde 'kamu görevlileri hakkında zaman aşımı işlemeyeceğine göre bu yargılanan kişiler de sivil şahıslardır. Kamu görevlisi değildir. Aradan şu kadar yıl geçmiştir ben davayı düşürdüm' dediğini de anlattı.

Arınç, kendisinin de bundan yola çıkarak ve bazı iddiaların da araştırılması gerektiğini söylediğini, eski Sivas milletvekili ve o zamanki hükümet ortağı SHP'nin Genel Saymanı olan Ziya Halis'in 'Kamu görevlilerinin bu olayda görevlerini ihmal ederek, suç işlemiş olmaları muhtemeldir' sözlerini anımsattığını kaydetti.

Daha önce yayınlanan bir belgeselde de olayın görüntülerinde askerin bir kenarda tutulduğunun ve olaya müdahil olmadığının görüldüğünü ifade eden Arınç, Ankara'dan gelen talimatlarda, olayın büyümesi önlenmemiş ve otelin yakılmasına engel olunmadığı şeklinde iddiaların da bulunduğunu hatırlattı.

Arınç, aradan 20 yıla yakın zaman geçtiğini ve bu zaman içerisinde de bir takım görevlilerin görevlerini ihmal ettiği iddialarının bulunduğunu da belirterek, şunları kaydetti:

''Madem ki zaman aşımı henüz dolmamıştır o kişiler açısından, dolayısıyla savcılar bütün bu iddiaları araştırabilir, soruştursun' dedim. Kimseyi itham etmiyorum. Herkesi itham edenlerin iddialarının soruşturulması gerektiğini düşünüyorum. Ben aklı başında bir insanım hamdolsun. Başkaları gibi 'yargılamayı niçin AK Parti yapmadı' diyecek bir düşünceye sahip değilim. Dün bu ifadeyi kullanırken İçişleri Bakanıydı, valiydi, şuydu, buydu, kim olacaksa onlar için söyledim. Unutmayalım, bir içişleri bakanını kastediyorsak, bir başbakanı, bir başbakan yardımcısını kast ediyorsak, bu kişilerin sorgulanıp yargılanabilmesi için aslında Meclis soruşturması açılması gerekir.''

Anayasanın bakanlık yapmış kişilerin görevleri sırasındaki iddia edilen suçlardan yargılanması için Meclis soruşturmasının açılıp, kabul edilmesi şartını getirdiğini aktaran Arınç, ama bunun dışındaki kamu görevlilerinin vali, emniyet müdürü, jandarma komutanı, PTT sorumlusu gibi görevliler için Meclis soruşturması şartının olmadığını vurguladı.

Arınç, ''Ben sadece bu acı olayın tüm yönleriyle araştırılması gerektiğini ifade ettim. Sözümü doğru anlayanlar da hamdolsun çoğunlukta'' dedi.

Bir gazetecinin ''Sizce o döneme dair Meclis soruşturması açılması gerekir mi '' sorusu üzerine de Arınç, Meclis Başkanlığı yaptığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

''Mesela zannediyorum ki Refahyol hükümeti, döneminde 15 tane meclis soruşturması dosyası vardı. Sayın Ağar ile Sayın Çiller ile Sayın Yılmaz ile ilgili, hatırımda kaldığına göre bunların görevleri dönemine ait... İster şu anda milletvekili olsun, ister olmasın bütün bunların görevleri sırasında işlediği iddia edilen suçlardan yargılanmaları benim bilebildiğim kadarıyla Meclis soruşturmasının açılıp kabul edilmesine bağlı'' diye konuştu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler