YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bursa'da maden ocağında göçük
Bursa'da maden ocağında göçük
11 Aralık 2009 00:50
Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Deveci köyündeki maden ocağında grizu patlaması sonrasında göçük meydana geldi. 15 ile 20 işçinin göçük altında kaldığı belirtildi.

Göçükte kalanlar için Zonguldak'tan kurtarma ekibi istendi.

Mustafakemappaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, metan gazı patlaması sonucu bir göçüğün meydana geldiğini ve içerde 220 metre derinlikte 19 kişinin mahsur kaldığını belirtti.

Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Dadak ise belediye olarak itfaiye başta olmak üzere bütün destek hizmetlerini göçük yaşanan bölgeye yönlendirdiklerini bildirdi.

Dadak, "Belediye olarak itfaiye başta olmak üzere bütün destek hizmetlerimizi bu bölgeye yönlendirdik. Başkanımızdan aldığımız bilgiye göre, 20.30 sıralarında bir grizu patlaması oluyor." diye konuştu...

Dadak, göçükte gazdan etkilenen bazı işçilerin Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi'ne getirildiğini bildirdi.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, ilk bilgilere göre 15-20 işçinin göçük altına olduğunun kendisine ifade edildiğini söyledi.

Vali Harput, yaptığı açıklamada, göçük haberinin gelmesi üzerine, Bursa'dan kurtarma ve jandarma ekiplerinin bölgeye gönderildiğini belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile iletişim kurularak, bu tür olaylarda daha deneyimli olan Zonguldak ve Tunçbilek'ten takviye ekiplerin de bölgeye hareket etmesinin sağlandığını kaydeden Harput, "İlk bilgilere göre, 15-20 işçinin göçük altında olduğu ifade edildi. Umarım, kurtarma çalışmaları başarılı olur. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, göçüğün meydana geldiği maden ocağında incelemelerde bulunmak üzere Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine gitti.

Kesinleşen bilgilere göre 19 kişi göçük altında kaldı. Bunlardan 9'unun cesedi göçükten çıkartıldı. 10 kişi için ise hala aramalar sürüyor...

GÖÇÜK ALTINDA KALAN İŞÇİLERİN İSİMLERİ

Şenol Kurt, Ali Kazan, İzzet Kuşoğlu, Murat Aydın, Emir Ali Turhan, Murat Hanay, Mehmet Banbal, Seyit Ali Akduman, Mehmet Kuşoğlu, Yusuf Karaca, Erol Boran, Yunis Arçiçek, Ramazan Baştepe, Ertuğrul Demiray, Yahya Arabozan, Erol İkiz, Muammer Aktaş, Ahmet Çetin ve Mehmet Çetin.

Şu ana kadar ulaşılan işçilerden Ali Kazan ve İzzet Kuşoğlu'nun hayatlarını kaybettikleri bildirilmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler