YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bursa Valisi'nden açıklama
Dün İnegöl'ü savaş alanına çeviren olaylarla ilgili İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın ardından Bursa Valisi Şahabettin Harput da açıklama yaptı.. Harbut, olayların dedikodu yüzünden büyüdüğünü söyledi...
Bursa Valisi'nden açıklama
26 Temmuz 2010 / 17:48 Güncelleme: 26 Temmuz 2010 / 19:32

Bursa Valisi Şahabettin Harput, İnegöl ilçesinde dün gece üç kişinin beş kişiyi bıçakla yaralamasının ardından çıkan olaylarla ilgili gözaltına alınanların 44'e yükseldiğini bildirdi.

Vali Harput, Atatürk Bulvarı'ndaki İnegöl Belediyesinin ek hizmet binasında Bursa Emniyet Müdürvekili Arif Okçu, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Fahri Cici, İnegöl Kaymakamı Durmuş Gencer, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Alaağaçlı, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

Olay nedeniyle ilçede yaşayan tüm vatandaşların üzüntü içinde olduğunu dile getiren Harput, ''Geniş katılımlı olarak gerçekleştirdiğimiz toplantıda çıkan sonuç bu. Herkes, 'İnegöl'de yıllardır yaşayan bu güzel insanlar böyle bir olayın içerisinde nasıl oldu da yer aldılar, nasıl meydana geldi, bizler anlayamıyoruz' diyorlar. Bu olayların sorumlularının süratle takip edilerek adaletin sonuçlanmasını istediler'' dedi.

İnegöl'de bu tür olayın bir daha yaşanmayacağını gördüğü için çok sevinçli olduğunu belirten Harput, şunları kaydetti:

''Vatandaşlarımız, aralarında güneydoğulu, doğulu, İnegöllü ayrımı gözetmeksizin, daha sık bir araya gelerek, aralarında böyle bir ayrımın olmadığını en güzel şekilde göstereceklerini söylediler. Bizim de istediğimiz zaten buydu. Bu toprakları Malazgirt'te beraber kuran, Çanakkale'de beraber savunan bu insanların, bugün de İnegöl'de omuz omuza yaşamaları hiçbir şey olmamış gibi, huzur içinde devam edecek. Gözaltı sayısı şu an için 44, bu sayı artabilir. Çünkü olaylarda kamera kayıtları, çekilen resimler bir bir incelenme suretiyle olayların bizzat içinde olanlar, olayların gerisinde olup da olayları kışkırtanlar kayıtlar incelendikçe belli olacak. Dolayısıyla sanıklar gözaltına alınır, serbest bırakılır. Bu, bir süreçtir. Rakamlar değişebilir. 29 civarında polisimiz hafif yaralanmıştır ve hayati tehlikesi yoktur. Olayda ise 5 yaralı var, sadece birisinin durumu diğerlerine göre biraz daha ağır, tedavileri devam ediyor.''

Güvenlik önlemleri çerçevesinde ilçeye gelen takviye ekiplerin bir sürede daha burada kalacağını anlatan Harput, ''Ancak İnegöl'ün genel emniyet ve asayişiyle ilgili gerek personel sayısı, gerek araç-gereç sayısı ve diğer konularda gerekli ne varsa bu konuları bugün değerlendirdik, eksiklerin giderilmesi konusunda da gerekli ilk adım atılmıştır'' dedi.

OLAYLAR DEDİKODU YÜZÜNDEN BÜYÜDÜ

Harput, olayların bir dedikodu yüzünden çıktığını ve büyüdüğünü ifade ederek, "Bir dedikodu çıkıyor 'iki insan ölmüştür' deniyor. Nasıl bu insanlar ölür, kim öldürdü, Varsa böyle bir şey, o zaman bu insanların üstüne gidelim. Şuursuzca, bilinçsizce, çılgınca bir fikir. Böyle bir şeyi kim, nasıl söyler? Buna nasıl inanır? Halbuki bu şehrin emniyetini, huzurunu sağlama görevi devletin görevi. Vatandaşlardan herhangi birinin yanlışı varsa, yaralanan birisi varsa, bir mağdur olan vatandaşımız varsa bu mağduriyeti gidermek, bu yaralanan insanın yaralayan sanıklarının, faillerinin bulunup, yargılanmasını sağlamak, onları adli mercilere teslim etmek devletin görevidir. Vatandaş devletin adaletine, şefkatine, yansızlığına güvenmek durumundadır. Kim yanlış yaparsa nereden gelirse, hangi siyasi görüşten olursa olsun müsamaha gösterilmeyecektir. Kim doğru söylüyorsa ona sahip çıkma durumundayız" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler