YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bursa SGK baskınının arkasından böcek çıktı
Bursa SGK baskınının arkasından 1 milyon liraya kurulan özel telefon santrali ile yapılan yasa dışı dinleme çıktı.
Bursa SGK baskınının arkasından böcek çıktı
06 Kasım 2014 / 06:40 Güncelleme: 06 Kasım 2014 / 06:50

Bursa SGK'ya yapılan operasyonun altından 'böcek' çıktı. 1 milyon TL ödenerek alınan telefon santraliyle, tüm memurların dinlenerek fişlendiği ortaya çıktı.

Bursa SGK İl Müdürlüğü'nde uzun süredir çalışan personelin savcılığa verdiği dilekçe, paralel yapının kurumdaki yapılanmasını ortaya çıkardı.

Paralel yapının, şantaj amaçlı dinleme için 6 yıl önce 1 milyon liraya özel telefon santrali kurdurduğu ortaya çıktı. Paralel yapının 'kurum imamı' olarak atadığı T.Y. isimli şef üzerinden tüm işlemleri takip ettiği, ve kriptolu telefon aldırdığı da belirlendi.

1 milyona alındı

Bursa'da Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü'nde uzun süredir sözleşmeli olarak çalışan bir personelin savcılığa verdiği dilekçe üzerine soruşturma başlatan polis, paralel yapının kurumdaki tüm yapılanmasını ortaya çıkardı. Paralel yapının şantaj amaçlı dinleme için 6 yıl önce 1 milyon liraya özel telefon santrali kurdurduğu belirlendi. Bu santral sayesinde kurumdaki tüm görüşmeleri dinleyip, kayıt altına alan paralel yapının bu kayıtları şantaj için kullanmak üzere kurum dışına çıkardığı tespit edildi.

Kurum İmamı 'Şef'

Ayrıca paralel yapının 'kurum imamı' olarak atadığı T.Y. isimli şef üzerinden tüm işlemleri takip ettiği belirlendi. T.Y.'nin yurtdışıyla görüşmek için kuruma kriptolu telefon aldırdığı da tespit edildi. İl müdürlerinde dahi olmayan bazı şifreleri ele geçiren T.Y.'nin bu şifrelerle borç silme, borç yazma ve emekli etme işlemlerinde kullandığı öne sürüldü. Ayrıca SSK ve Bağ-Kur'un birleşmesinin ardından artınca depoya kaldırılan ancak kaybolan mobilya ve elektronik cihazları cemaatin dershanelerini verildiği ileri sürüldü.

30 Mart seçimlerinden önce kurumda çalışan personele 'AK Parti'ye oy vermemeleri' yönünde kara propaganda yapan çetenin Fethullah Gülen'in kitaplarını zorla personele sattığı da belirlendi. 'SGK santralinde dinleme' ihbarı üzerine harekete geçen polis, dün sabah inceleme başlattı. SGK İl Müdürlüğü'ne giden polis ekipleri, telefon santralinin kayıtlarına ve bazı hard disklerine de el koydu.

"Ortaya çıkacak"

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bursa İl Müdürü Eran Karaca, Müdürlükte polis ekiplerince başlatılan incelemeye ilişkin, "Santralde dinleme olduğuyla ilgili bir iddia var. Emniyetteki polis arkadaşlarımız da bunu araştırıyor. Bilgisayarların imajı (yedeği) alındı. Herhangi bir dinleme yapılmış mı bir yere gönderilmiş mi onu araştırıyor. Bu ortaya çıkacak" dedi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler