YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bursa saldırısında kullanılan patlayıcı İstanbul'dan getirilmiş
​Bursa'da 27 Nisan'da bir kadın teröristin gerçekleştirdiği terör saldırısında kullandığı bomba düzeneğindeki patlayıcının İstanbul'dan getirildiği tespit edildi.
Bursa saldırısında kullanılan patlayıcı İstanbul'dan getirilmiş
29 Nisan 2016 / 17:00 Güncelleme: 29 Nisan 2016 / 17:23

Cumhuriyet Savcılığı tarafından olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

Elindeki bomba düzeneğini patlatması sonucu ölen ve 13 kişinin yaralanmasına neden olan kadın teröristin örgüt bağlantılarının ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalar kapsamında gözaltına alınan 16 zanlının sorgulamaları devam ediyor.

Ekipler, teröristin Şanlıurfa'dan Bursa'ya geldiği şehirlerarası yolcu otobüsünün sürücüsü ve muavini ile Bursa'da 2 kez bindiği taksinin şoförlerinin ifadeleri doğrultusunda çalışma yürütüyor.

Bu kapsamda, teröristin otobüse "Sultan Y." adına düzenlenmiş biletle bindiği tespit edildi. Bu ismi taşıyan kadın, terörle bağlantılı olduğu iddiasıyla Afyonkarahisar'da gözaltına alınarak Bursa'ya getirildi.

Patlatılan düzenekte kullanılan maddenin, teröristin Bursa'ya gelişinden önce İstanbul'dan kente getirildiği belirlendi. Bu patlayıcının, merkez Nilüfer ilçesi Görükle Mahallesi'nde teröristin kaldığı iddia edilen eve konulduğu tespit edilirken, bomba düzeneğinin burada hazırlandığı ihtimali değerlendiriliyor.

SALDIRI ÖNCESİ ULU CAMİ ETRAFINDA DOLAŞMIŞ

Teröristin, saldırıdan önce patlamanın gerçekleştiği Ulu Cami çevresinde dolaştığı da ortaya çıktı. Ayrıca, patlamanın ardından terörist kadının üzerinden herhangi bir kimlik çıkmadığı öğrenildi.

Bu arada, İstanbul'da gözaltına alınan Emine K'nın, patlayıcının Bursa'ya ulaştırılması ve saldırının organizesi ile diğer aşamalarında önemli rol oynadığı iddia edildi.

Tarihi Ulu Cami'nin batı girişi bölümünde, 27 Nisan'da bir kadın terörist üzerindeki bomba düzeneğini patlatmıştı. Teröristin öldüğü olayda yaralanan 13 kişi, Muradiye ve Çekirge devlet hastanelerinde tedavi altına alınmış, bunlardan 9'u taburcu edilmişti. Olay sonrası Bursa, Mardin, Şanlıurfa, İzmir, İstanbul ve Afyonkarahisar'da 16 kişi gözaltına alınmıştı.

p1-010.jpg

AA

Esvelessafilin bunlar
 // Bombacı Ateşçi, suikastçı
Uykuları kabus, mezarları taş, topraksız, ateşten gömlek, kandan yatakları revan, leş üzere serkeş, Türkiye püskürtür dibinizi, yolunuza ŞEŞ...
29 Nisan 2016 20:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler