YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Burhan Kuzu: Twitter tekrar kapatılabilir
Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Anayasa Mahkemesi'nin Twitter kararını eleştirerek, 'İçtihad kararından sonra Twitter tekrar kapatılabilir' dedi.
Burhan Kuzu: Twitter tekrar kapatılabilir
09 Nisan 2014 / 23:23 Güncelleme: 09 Nisan 2014 / 23:25

AYM'nin twitteri açtıran kararına AK Parti'nin tepkisini sürüyor. Başbakan Erdoğan'ın "AYM kararına saygı duymuyorum" şeklindeki sözlerinin ardından bugün bir tepki de AK Partili Burhan Kuzu'dan geldi. Kuzu, Twitterin tekrar kapatılabileceğini söyledi.

Kuzu, konuyla ilgili şunları söyledi:
 
AYM'nin böyle bir yetkisi yok
 
Hükümetin veya TİB’in yetkili kararın bu karar uymadığını da gerekçe gösteriyor ki böyle bir şey asla mümkün değil. Böyle bir yetkisi yok Anayasa Mahkemesi’nin. Anayasa Mahkemesi’nin böyle bir denetim hakkı yoktur. Bu çok yanlış bir karar. Anayasa Mahkemesi’nin yapısında değişiklik söz konusu değil. herhalde mahkeme kendi içtihadını kendi değiştirir diye düşünüyoruz.
 
Seçim sonuçlarıyla ilgili YSK'ya başvuru
 

YSK kararları kesindir anayasa. Çok net hüküm konulmuştur. O konuda gidilememesi lazım.
 
İçtihad kararlarıyla tekrar YSK'ya bağlanabilir

 
Şimdi diyelim ki bir vatandaş şikayetçi. Twitter’ın, müracaat etti. Bunu durdurdu, o zaten mahkeme dava açıyor. Mahkeme kararını Twitter dinlemiyor. Onun üzerine kapatmak durumunda kalıyoruz. O zaman o kişi ayrıca açılsın diye tersinden giden biri, benim Twitter hakkım engellendi diye o dava açıyor. Bu yol her zaman için çalışabilir. Ferdi başvurularda Anayasa Mahkemesi dikkatli olmazsa hoş bir tablo oluşmuyor. İçtihad kararıyla Twitter tekrar kapatılabilir. Anayasa Mahkemesi'nin ferdi başvuru için ferdi karar alması lazım.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler