YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Burası dingonun ahırı değil!
A Haber’de Sevilay Yükselir’in moderatörlüğündeki “Yüzde Yüz Siyaset” programında “AYM’nin Twitter kararı” tartışmaya açıldı.
Burası dingonun ahırı değil!
08 Nisan 2014 / 23:30 Güncelleme: 08 Nisan 2014 / 23:32

Avukat Kezban Hatemi, Avukat Fidel Okan, Sabah Gazetesi Özel İstihbarat Müdürü Abdurrahman Şimşek ve Adli Bilişim Uzmanı Ercan Kılıç'ın konuk olduğu program yine gerilimli dakikalara sahne oldu. Anayasa Mahkemesi'nin anayasal suç işlediğini öne süren Hatemi, "Burası muz cumhuriyeti ya da dingonun ahırı değil. AYM hukuku bypass etti" dedi.

"Twitter'da hasta yapılanma var"

Bugün Twitter'da "Kezban Hatemi'yi yolda gördüm, yalaka dedim" diyorlar, bunu diyecek ve sonuçlarına katlanmayacak biri anasının karnından doğmadı daha. Demek ki böyle bir hasta yapılanma var. Twitter'ın sosyologlar tarafından dikkatle ele alınması lazım. Benim anladığım kadarıyla iletişim kuramayan, sosyal hayatta kendisini gösteremeyen birçok insan maalesef burasını amacından farklı kullanmaya çalışıyor. Yüz yüzeyken veya yazışma adabıyla yapılan nasıl hukuken sonuçlarına katlanmak zorundaysa sanal alemde yapılan da yapanın yanına kar kalmamalı. AYM bu yolu açtı. Ben özgürlüklerden yana insanım. Temel hak ve özgürlükleri Tanrı'nın insanlara lütfettiği bir hak olduğuna inanan bir insanım. Ama siz bireysel özgürlük derken mağdurun özgürlüğünü ne tarafa koydunuz? Adalet elle ve dengeli tutulan teraziyle ifade edilir. Terazinin kefesini şaşmayacaksın.

"Çamur at izi kalsın mantığı işliyor"

AYM tıpkı başörtüsü meselesinde olduğu gibi "Anayasaya aykırılık görmüyorum ancak bu kıyafeti çağdaş bulmuyorum" diyen zihniyetle şu anda aynı zihniyette. Bu zihniyet bizi bilinmez bir mecraya götürür ve kontrol edilemez bir güç ve hegemonya kurmuş olur. AYM bypass yapıyor, buna hakkı yok. Sayın Başkan diyor ki; "90. Maddede usulüne uygun yürürlüğe giren sözleşmeler için Anayasa'ya aykırılık ileri sürülmez." Hangi sözleşme? Twitter ile benim sözleşmem yok bir, hükümet onu sözleşme yapmaya razı ediyor.

Tamamen balıklamasına dalınmış, bir sanal alem burası. Yapanın yanına kar kalan, 'Çamur at izi kalsın' mantığıyla, düzeltilene kadar hesap silinip başka adlara geçilen, takibi zor bir uluslararası ticari şirkete karşı sen hukukunu çiğnetiyorsun. Ne yaparak? Kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmadan, olağan yargı yolları tüketilmeden. Bu ciddi hukukun bypass edilmesidir. Bakın Youtube'un avukatları başvurmaya başlıyor şimdi. Burası muz cumhuriyeti değil, dingonun ahırı da değil. AYM de bu anayasaya bağlı. Bence anayasal suç işledi.

d
 // komodor112
Gurur duyamadım gitti // Mühr-ü Süleymanbnde
bu konuda hislerime tercuman olduğunuzu belirtmek isterim...
09 Nisan 2014 Çarşamba 08:08
Gurur duyamadım gitti
 // Mühr-ü Süleyman
Sevgili Kezban ablacım, Cumhurbaşkanının, birçok devletin cüret bile edemeyeceği şekilde, milli egemenliğimize kafa tutabilen bir şirketin, devletime daha rahat kafa tutabilmesi için oybirliğiyle verilen AYM kararından utanç duyuyorum.
GURUR HİÇ DUYAMIYORUM
Ya sizde ve bende ya da Cumhurbaşkanının gurur anlayışında sorun var !
Bir de, CB'lığı seçimleri bu kadar yakın olmasa, CB da gurur duymazdı gibi hissediyorum.
Yazık,... hem de çok yazık
Söylenebilecek çok şey var ama,.. değmeyecek kork...
09 Nisan 2014 Çarşamba 04:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler