YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Burada yat kalk ama bu işi bitir"
Başbakan Erdoğan ABD’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında bugün Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkez inşaatını ziyaret etti.
"Burada yat kalk ama bu işi bitir"
16 Mayıs 2013 / 07:43 Güncelleme: 16 Mayıs 2013 / 07:47

İnşaatın hazırlanması sürecinde emeği geçen herkese teşekkür eden Erdoğan konuşmasına şu sözlerle başladı:

“Washington Kültür ve Medeniyet Merkezi’nin aslında bu resmi bir temel atma töreni. Ve bu törende şu ana bu eserin hazırlanmasında emeği geçenleri özellikle tebrik ediyorum. Cemiyetin burada çok büyük emeği var. Fakat şu anda ebediyete intikal etmiş olan Abdülbaki Keskin hocamızı özellikle tebrik ediyorum. Bu yerin alımında gayreti sebebiyle Allah yerini, mekanını inşallah cennet kılsın, cennetiyle, cemaliyle müşerref kılsın diyorum. Zira böyle bir adım atılmamış olsaydı burada böyle bir mekan olmamış olsaydı, bu belki bizi buraya cezp etmeyecekti. Ve burada böyle bir mekan olduğu için ve buraya yaklaşık 6-7 yıl önce geldiğimde o zaman oğlumun da burada okuması sebebiyle bir akşam iftara bizi davet etti. Ve burada şöyle bir adeta gecekondu gibi bir yerde bir iftar yaptık. Ve o akşam bu işin aslında zihinsel oluşumunu, kurgusunu geliştirdik. Burada bazı hazırlıklar yapılmış ama orada estetik yoktu. Orada hakikaten böyle bir mimari anlayış yoktu. Dedik ki bu bizim için yeterli değil, şu şekilde bir projeyle burada adım atacak olursak bu yanlış olur. Burada bizim çok ciddi kültür ve medeniyet merkezini oluşturmamız lazım. Ve bu merkezin içerisinde birçok eksikliğin giderilmiş olması lazım.”

Projenin yapımı sürecinde, inşaatı devam eden kültür ve medeniyet merkezinin sadece Türkiye’den gelenler değil Amerika’da yaşayanların da gelip gideceği bir yer haline gelmesi gerektiğini belirttiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, “Şuan ki proje makette görüldüğü haliyle dışarıdaki resimleriyle meydana geldi. Tabi çok daha süratle bunun bitmesini arzu ederdik ama şuanda gelinen noktada inşallah 2014 yılının Ekim ayında biteceğinin vaadini almış bulunuyoruz. Ve 2014’ün Ekim ayında da rabbim ömür verirse inşallah açılış töreninde yine hep birlikte bu heyecanı, bu coşkuyu yaşarız” dedi.
Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Burada klasik Osmanlı mimarisinin çizgilerini görüyoruz. Ve Medeniyetler İttifakı’nın önemli bir aktörü durumunda olan Türkiye’nin de bu Medeniyetler İttifakı’nın oluşumu noktasında burasının önemli bir merkez haline gelmesi bizim için bir iftihar vesilesi olacaktır. Ben bu vesileyle başta Amerika Birleşik Devletleri yönetimine, eyalet yönetimine özellikle şükranlarımı ifade etmek istiyorum ve bu adımların atılmasında gösterdikleri anlayış sebebiyle kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca şuana kadar bu heyecanı, bu coşkuyu bizimle beraber yaşayan Diyanet İşleri Başkanlığımıza ve Diyanet İşleri Başkanlığımızdaki gerek Sayın Bardakoğlu, gerek Görmez hocamız gerekse ekibine ve şuana kadar burada dini ataşelik görevini sürdüren hocalarımıza da özellikle teşekkür ediyorum çünkü onlar da bu işi takip ettiler. Tabi bu arada Dışişleri Bakanlığı mensuplarımız, Büyükelçilerimizin bu süreci yakından takip etmeleri de yine buna ayrı bir heyecan kattı. Hayırlarıyla buraya verdikleri ekonomik destekle de katkısı olanlara ayrıca şükranlarımı ifade etmek istiyorum”

Erdoğan, bugüne kadar, bu tür eserlerin meydana getirilmesinde herkesin bir katkısı olsun anlayışıyla gelindiğini söyleyerek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti bunu yapar, Diyanet İşleri Başkanlığı bunu yapar fakat isteriz ki buraya değen eller ne kadar fazla olursa o zaman burası çok daha anlamlı olur” şeklinde konuştu.

“Kültür ve medeniyet anlayışımıızın simgesi olacak”

Doktora öğrencilerinden lisansüstü eğitim öğretim yapmak üzere Amerika’ya gelenlerin de böyle bir merkezden istifade edeceklerini belirten Başbakan Erdoğan, merkezin ayrıca birçok kültürel etkinliklerin yapılabildiği bir yer olacağını söyledi. Erdoğan ayrıca, kültür ve medeniyet merkezinde Türk kültürünün sanat yönünden birçok eserlerinin ortaya konulacağını, İslam eserleri noktasında da birçok eserlerin bulunacağını anlatarak, “Burada konferanslardan, sempozyumlara, panellere varıncaya kadar bunlar yapılabilecek. Bütün bunlarla beraber bu etkinliklerin yanında spordan, sanata bütün bu etkinliklerin oluşu adeta bu çevrede de bir birliğin, beraberliğin, dayanışmanın da adeta burası bir buluşma yeri olacak. Çünkü bizim kültür ve medeniyet anlayışımızın da simgesi olacak bir eser” dedi.

“Birlikte yaşama anlayışının da bir ifadesi olacak”

Son dönemlerde İslamofobya gibi yanlış bir yaklaşımın olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, “Aslında İslam’ın o kardeşlik sinyallerini, o kardeşlik yaklaşımını, o hoşgörü yaklaşımını, inşallah burası vermek suretiyle, bunun ne kadar yanlış olduğunun da en güzel ifadesi olacaktır. Ben yine burada gerçekten çevre itibariyle Maryland eyaletini bizim bu eserimizle beraber çok farklı bir zenginlikte görüyorum. Yeşiliyle burada bu kültürün buluşması ayrı bir zenginlik olarak ortaya çıkacak ve çok işlevli niteliğiyle de bu eser, milletimizin aynı zamanda bir yüz akı olacaktır diye inanıyorum. Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi projesinin toplumda aynı zamanda bir korku değil, sevgi ve müsamaha ilkesine dayalı olarak birlikte yaşama anlayışının da bir ifadesi olacak” diye konuştu.

“Projenin planlandığı gibi 2014 yılının Ekim ayını geçmemesini umuyoruz”

Proje mimarı Hilmi Şenak’a da teşekkürlerini sunan Erdoğan, “Bu güzel projenin planlandığı gibi 2014 yılının Ekim ayını geçmemesi en büyük dileğimizdir, arzumuzdur. Herhalde burada artık bir sapma olmayacaktır diye düşünüyorum. Devamlı takip edeceğiz. Ona göre gelir burada yatarsın kalkarsın bu işi bitirmen lazım” dedi.

Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet daha sonra inşaat alanına geçerek incelemelerde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başta cami olmak üzere proje binalarının inşa edildiği araziyi 1990’lı yıllarda Yahova Şahitleri’nden satın alarak ilk adımı atmış olan Washington Büyükelçiliği Din ve Sosyal Hizmetler eski müşavirlerinden merhum Dr. Abdülbaki Keskin’i rahmetle anarak ruhuna dualar okudu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler