YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bünyamin Aygün: "Beni kaçıranlar..."
Suriye'de kaçırılan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.
Bünyamin Aygün: "Beni kaçıranlar..."
05 Ocak 2014 / 19:39 Güncelleme: 05 Ocak 2014 / 22:10

Suriye'de kaçırılan Miliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Ayağındaki terliklerle ülkeye girdiği görülen Aygün, Cilvegözü Sınır Kapısı'nın Suriye tarafındaki tampon bölgede gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de olduğu için çok mutlu olduğunu belirtti.

Kendisini rüyada gibi hissettiğini ve kurtulduğuna inanamadığını dile getiren Aygün, "Terlikle mi geldiniz?" sorusu üzerine "Arkadaşlar ayakkabılarımı çok beğendi, o yüzden ayakkabılarımı aldılar, terlikle gönderdiler" dedi.

Suriye'de çok zor günler geçirdiğini ifade eden Aygün, kurtarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

 El Kaide kaçırdı  "İslam Cephesi" üyeleri kurtardı

Suriye'de kaçırılan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün'ün serbest kalmasında, Suriyeli muhaliflerce Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı kurulan "İslam Cephesi" üyeleri etkili oldu.

40 gün önce görev için gittiği Suriye'de kaçırılan Aygün'ün serbest kalmasına ilişkin detaylar öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Aygün, görevli olarak gittiği Suriye'de El Kaide unsurlarınca kaçırıldı. Aygün'ün tutulduğu bölgede, El Kaide'ye karşı Suriyeli muhalif grupların bir araya gelerek kurduğu "İslam Cephesi" adındaki grup ile El Kaide'nin Suriye'deki uzantısı olan IŞİD arasında çatışma yaşandı. Çatışma sonucunda IŞİD unsurlarının bölgeyi terk etmesi üzerine, "İslam Cephesi" üyeleri Aygün'ün kurtarılmasını sağladı.

Daha sonra MİT'in yurt dışı özel timi bölgeye girerek, güvenliğini sağladıkları Aygün'ü Suriye'den çıkardı. Aygün, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Burada Hatay Vali Yardımcısı Mehmet Eriş tarafından karşılanan Aygün'ün Türk Gazetecilerle karşılaştığı sıradaki ilk cümleleri, "80 milyonluk bir ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum. Kaçırılmamda El-Kaide bağlantısı olduğunu düşünüyorum" dedi.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler