YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bunun sorumlusu ABD'dir"
"Bunun sorumlusu ABD'dir"
09 Ağustos 2014 07:15
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, ABD'nin, IŞİD hedeflerine yönelik saldırılarına ilişkin, "ABD, oraları karıştırdı ve gitti. Şimdi orayı havadan bombalayarak orayı düzelteceğini zannediyor. Bu yaşananların sorumlusu, ABD'dir" dedi.

Ambulans teslim töreni için geldiği Ovacık ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, Ortadoğu'nun tarihin en sorunlu dönemini yaşadığını söyledi.

Komşu bir ülke olarak oralarda yaşananlardan derin üzüntü duyduklarını belirten Şahin, "Irak'ta Türkmen kardeşlerimiz, soydaşlarımız var. Onlar da bunlardan çok etkilendi ama soydaşımız olsa da olmasa da komşumuz ülkede meydana gelen mezhep çatışmalarından, etnik çatışmalarından tabii ki son derece rahatsızız. Bu, bölgede ciddi bir rahatsızlığa yol açıyor. Biz de bundan olumsuz yönde etkileniyoruz" diye konuştu.

ABD'nin "Saddam Hüseyin, nükleer enerji bulunduruyor" suçlamasıyla Irak'ı işgal ettiğini dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

"ABD, oraları karıştırdı ve gitti. Şimdi orayı havadan bombalayarak orayı düzelteceğini zannediyorsa böyle bir sonucu hiç kimse beklemiyor. Bütün bu yaşananların birinci derecede sorumlusu, ABD yönetimleridir. Tabii IŞİD güçlerini havadan bombalayarak ne sonuç elde eder, onu hep birlikte göreceğiz ama bizim, IŞİD'in elinde konsolosluk görevlisi 49 vatandaşımız var. Bizim için onların sağlığı ve geleceği her şeyden daha önemlidir. Bu bombalama hadisesinden onlar da zarar görürse bundan ciddi endişe duyarız."

Şahin, kurtarma çabalarının bir an önce sonuç vermesini dileyerek, "Bu konudaki çabalar, diplomatik yolla sessiz ve derinden devam ediyor çünkü onların elindeki bu vatandaşlarımızı zarar görmeden kurtarmak durumundayız. Bekleyip göreceğiz. 1990'lı yıllarda Irak'a girdiler, şimdi de havadan bombalıyorlar, ne sonuç çıkacak  Buradan olumlu bir sonuç beklemiyorum açıkçası" dedi.

Cumhurbaşkanı seçimi

Bir gazetecinin, Alevi Vakıflar Federasyonu'nun öncülüğünde bir araya gelen Alevi dernek ve vakıflarının, cumhurbaşkanı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceğini açıkladığını belirterek, bu konuda görüşlerini sorması üzerine Şahin, şunları söyledi:

"Kendi takdirleridir. Değişik sivil toplum örgütleri özellikle son günlerde farklı adaylarla ilgili bu tür açıklamalar yapıyor. Her şey pazar günü belli olur. Vatandaşlarımız gidecek ve oyunu kullanacak. İnşallah 12'nci cumhurbaşkanını ilk turda seçmiş oluruz, 2'nci tura kalmaz. Vatandaşlarımızın bu bilinçle oy kullanacağını düşünüyorum. Vatandaşlarımız 3 adaydan hangisinin bu ülkeye hizmet ettiğini tartıp oyunu verecektir."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler