YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bunun şikayeti de olmaz
Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, iş yükünün fazlalığı veya azlığı konusunda bir rahatsızlıkları bulunmadığını belirterek, 'Bunun şikayeti de olmaz.' dedi.
Bunun şikayeti de olmaz
11 Mayıs 2012 / 14:05 Güncelleme: 11 Mayıs 2012 / 14:08

Karakullukcu, Danıştay'ın 144. kuruluş yıl dönümü ve ''Danıştay ve İdari Yargı Günü'' etkinlikleri kapsamında düzenlenen sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, çağımız devletlerinin, eski devlet anlayışından biraz daha karmaşık hale geldiğini belirtti.

Eskiden devletin, eğitim, sağlık ve savunma hizmetleri gibi çok daha belirgin konular üzerinde yoğunlaştığını ama bugün görevin giderek arttığını ve devletin her şeyde söz sahibi haline geldiğini söyledi.

Devletin, en büyük işveren ve söz sahibi olduğunu, idarenin her şeye nüfus ettiğini, bu nedenle vatandaşla bir araya ve karşı karşıya gelme oranının da arttığını ifade eden Karakullukcu, hukuk devletinde idarenin her türlü eylem ve işlemlerinin yargı denetimine tabi bulunduğunu ve bunun mutlaka gerekli bir husus olduğunu dile getirdi.

Vatandaşların, idarenin eylem ve işlemlerini, menfaatlerinin ve haklarının etkilendiğini düşündükleri durumlarda yargı önüne getirdiklerini aktaran Karakullukcu, gerek Danıştay'da, gerek bölge idare mahkemelerinde, birçok karmaşık dava konularının ve ihtilafların önlerine geldiğini belirterek, ''Bu bize iş yoğunluğunu getiriyor. Sonuçta hakimlerimiz olağanüstü varlıklar değil. Hepimiz birer insanız'' diye konuştu.

İdare hukukunun yeni bir hukuk olduğunu ve devletle birlikte ortaya çıktığını dile getiren Karakullukcu, idare geliştikçe ona bağlı olarak bu alanla ilgili hukukun da geliştiğini ifade etti.


-''Buraya geldik, bu görevleri çözmek mecburiyetindeyiz''-


Karakullukcu, ''Bizim, iş yükünün fazlalığıydı, azlığıydı gibi bunlardan rahatsızlığımız yok. Verilen görevleri arkadaşlarımızın en hassas şekilde en yapılabilecek aşamada özveriyle çalıştıklarına ve çalışmalarına devam edeceklerine inancımda hiçbir kuşku yok. Bunun şikayeti de olmaz. Biz buraya geldik, bu görevleri çözmek mecburiyetindeyiz'' dedi.

Vatandaşın önlerine getirdiği bir uyuşmazlıkta, onun hakkının ya da haksızlığının kısa sürede yargısal bir çözüme, ne şekilde ulaştırılacağının önemine işaret eden Karakullukcu, bunun, sadece Danıştay'ın ve bölge idare mahkemelerinin değil, devletin ve bütün vatandaşların etkilendiği veya izlemesi gerektiği bir sorun olduğunu kaydetti.

Karakullukcu, bugünkü sempozyumda, katılımcılar tarafından, buna ilişkin görüşlerin paylaşılacağını ve daha iyi bir çözüm yolunun nasıl dile getirileceğinin ele alınacağını belirtti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler