YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bunun hesabını sorun
Başbakan Erdoğan, 'Terör belası Diyabakır'a musallat olmasın, Diyarbakır da aynı sıçramayı yapar.'dedi.
Bunun hesabını sorun
09 Eylül 2011 / 19:14 Güncelleme: 09 Eylül 2011 / 19:23

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'in ihracatta 5 milyar dolara yürüdüğünü belirterek, ''Terör belası Diyarbakır'a musallat olmasın Diyarbakır da aynı sıçramayı yapar. Eğer Diyarbakır bugün sıçramayı yapamıyorsa Diyarbakır'ın halkı, Diyarbakırlı kardeşlerim bunun hesabını terörü orada besleyenlere sormalıdır'' dedi.

Erdoğan, Zeugma Müzesi'nde gerçekleştirilen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep'te bir kültür ve kongre merkezini açtıklarını ifade etti. Erdoğan, şunları söyledi:

''Devasa bir kültür ve kongre merkezi ile aynı zamanda Gaziantep artık bu tür buluşmaların da merkezi olacaktır. Gerek ulusal bazda, gerekse uluslararası bazda. Ama bugün, burada 23 tane okulumuzun da açılışını yapıyoruz. Bu 23 okul, 2011-2012 eğitim-öğretim sezonunda açılıyor. Onlara da hayırlı olsun. Belediyelerimizin açılışları var. Toplamda 36 açılış. Gaziantep, bu yola çıktığımız andan itibaren bize hep sahip çıktı.

Gerçi Asım kardeşimin aslında bir dil sürçmesi oldu galiba. 'Eğer 8 yıl, 9 yıl önce Sayın Başbakanım buraya geldiyse filan' diye, benim buraya ilk adım atışım 30 yılı buldu. Siyasette gençlik kolları mücadelesini verdiğimiz yıllardan itibaren buraları adeta nakış dokur gibi dokuduk. Buralara çok geldik gittik. Ama ben sizinle iftihar ediyorum. Çünkü şu 9 yılda biz Gaziantep'i gerçekten gerek merkezi yönetim olarak gerek sizlerle yerel yönetim olarak, hakikaten kentsel değişim, dönüşümlerle çok farklı bir hale getirdik. Bundan dolayı size çok teşekkür ediyorum. Emeğiniz çok. Milletvekili arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Çünkü, Gaziantep'in içinden geçemezdik, ara sokaklarında dolaşamazdık. Pislikten dolaşılamazdı. Bunları siz benden çok daha iyi bilirsiniz. Ama şimdi bambaşka bir Gaziantep var. Her gelişimizde farklı değişikliklerin olduğu bir Gaziantep var.''


-''BURALARDA DEVAMLI BİR YÜKSELİŞ VAR''-


Gaziantep'te daha çok yapacakları işler olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Gaziantep'te 5 tane organize sanayi bölgesi var. Türkiye'de böyle örneği yok bunun. Gaziantep, şu anda 5 milyar dolar ihracata yürüyor. Geçen yıl dünyadaki finans krizine rağmen, 4 milyar dolardı, bu yıl 5 milyar dolara çıkıyor. Burası nerenin bir ili  Güneydoğu Anadolu'nun bir ili'' dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bakın çok açık ve net söylüyorum, terör belası Diyarbakır'a musallat olmasın Diyarbakır da aynı sıçramayı yapar. Eğer Diyarbakır bugün sıçramayı yapamıyorsa Diyarbakır'ın halkı, Diyarbakırlı kardeşlerim bunun hesabını terörü orada besleyenlere sormalıdır. Gerek benim ulusal girişimcim, gerekse uluslararası girişimciler Diyarbakır'a gidip yatırım yapamıyor. Van, gidip orada yatırım yapamıyor. Niye  'Her an ne olur, ne olacak bilemiyorum' diyor. Ama Gaziantep'i güvenli görüyor, Şanlıurfa'yı güvenli görüyor, Adıyaman'ı güvenli görüyor. Bakın buralarda devamlı bir yükseliş var. Temenni ederim ki, Diyarbakır'da da bu işi bir an önce çözeriz ve orası da süratle beklediğimiz sıçramayı yapar.''


-''BİRÇOK MEDENİYETİN İZLERİNİ TAŞIYOR''-


Gaziantep'in birçok medeniyetin izlerini taşıdığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Yapılan arkeolojik kazılarda daha kim bilir neler neler çıkacak  İşte bir Tekel'in rakı fabrikası, bakın ne hale dönüştü. Aynı şeyi biz İstanbul'da Salı Pazarı'nda yaptık. Galataport'da bizi engelleyenler, 4 tane antreponun bir tanesini biz kalktık İstanbul Modern'e verdik. Oya hanım güzel, özel bir müzeyi meydana getirdi. Şimdi yeni bir talep var. Belki ikinci bir özel müzeyi de hemen diğer bir antrepoda meydana getireceğiz. O da bir resim müzesi olacak. Derdimiz şu, Türkiye müzecilikte zayıf bir ülke. Bunu bizim daha zengin hale getirmemiz lazım. Dünyadan sanatseverler buraya bir de bu yönüyle gelmeli. Türkiye'yi farklı görmeli, tek cephe, bir dolap beygiri gibi bakışla Türkiye'ye kimse bakmasın. 360 dereceden baksın, Türkiye böyle bir ülke. Türkiye'yi böyle görmeye başladıkları için Türkiye dünyada bir cazibe merkezi haline gelmiştir.''

Göreve geldiklerinde Türkiye'yi yılda 13 milyon turistin ziyaret ettiğini, bu rakamın bugün 30 milyona yaklaştığını ifade eden Erdoğan, ''Göreve geldiğimizde sadece deniz ve güneşe bakıyorlardı ama artık denizle ve güneşle turizm faaliyeti yapan bir Türkiye yok. Artık biz kültür ve turizmi birleştirmek suretiyle, kültür ve turizmin bütün başlıklarını bu çatı altında toplayarak eğitimde, kongrede, sağlıkta, yayla turizminde, dağ turizminde, kayak turizminde, golf turizminde, aklınıza ne gelirse hepsini bünyesinde toplayan bir Türkiye var artık. Böyle bir Türkiye ile biz yarınlara yürüyoruz. Bunun için Gaziantep'in de bu farklılıkları daha da artacaktır'' diye konuştu.

Açılışı yapılan tesislerin Gaziantep'te bir farklılığa vesile olacağını kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Artık, Gaziantep'in okullarında üniversitelerinde inşallah derece yapacak yavrularımız çıkacak. Bunun müjdelerini duyacağız. Burada bir devlet üniversitesiyle iki vakıf üniversitesiyle yoğun bir çalışma var. Sağlıkta bir çekim alanı haline geldi. Gaziantep çevre ülkelere barış mesajları veren bir ilimiz'' görüşlerini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin Gaziantep'te 9 milletvekili bulunduğunu anımsatarak, ''9 milletvekili Gaziantep'in hizmetkarıdır. Başta şahsım olmak üzere biz sizin efendiniz değiliz, hizmetkarınız olarak karşınızdayız'' dedi.

Gaziantep'i daha iyi yerlere taşıyacaklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, ''İnanıyorum ki sizler de akşam yatıp sabah kalktığınızda yeni bir Gaziantep ile karşılaşacaksınız, bu müjdeleri duyacaksınız'' dedi.


-ÇOCUKLARLA SOHBET ETTİ-


Başbakan'ın konuşmasının ardından, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, vatandaşların desteğiyle Somali için toplanan 1 milyon liralık yardımın sembolik çekini Erdoğan'a takdim etti.

Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti genel başkan yardımcıları Hüseyin Çelik ve Abdülkadir Aksu ile toplu açılışı gerçekleştirdi.

Açılıştan sonra müze ve konferans merkezini gezen Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile resim yapan çocuklarla ilgilendi.

Çocukların yanına oturan Erdoğan çifti, onlarla sohbet etti. Erdoğan, bina resmi yapan bir çocuğa, ''Apartman çok güzel oluyor, çevreci bir apartman yapıyorsun değil mi   Etrafı yeşil, bulutlar çok güzel, mavi'' dedi. Erdoğan resim yapan çocuklara boya dağıttı.

Müze müdüründen tarihi eserler hakkında bilgi alan Başbakan Erdoğan ve eşi, Zeugma Mozaiğini yakından inceledi.

Erdoğan, müze müdürünün ''Bunun Mona Lisa resminden farkı mozaikle yapılmış olmasıdır. Soldan sağa doğru yürüdüğünüz zaman gözleriyle sizi takip ediyor'' demesi üzerine Erdoğan ''Yani üç boyutlu oluyor, benim odadaki resim gibi'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Zeugma'nın önünde değişik açılardan fotoğraf çektirdi. Erdoğan, fotoğraf çektirirken, ''Ortaya geldiğim zaman o gözler o tarafa doğru dönecek. Bu şekilde bir çek. Şimdi biz yürüyoruz, şimdi çekiyorsun. Bak gözler buraya döndü. Bana dönmesin'' dedi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler