YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bunun hesabını sormak boynumun borcu"
AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde konuşan Erdoğan, çözüm sürecinden paralel yapıya kadar birçok önemli konuda açıklamalarda bulundu.
"Bunun hesabını sormak boynumun borcu"
27 Ağustos 2014 / 12:50 Güncelleme: 27 Ağustos 2014 / 13:50

Başbakan Erdoğan: "Türkiye'ye, aziz milletimize, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı haince duruş sergileyenler, bunun hesabını mutlaka ama mutlaka verecekler ve veriyorlar. İhanet cezasını alacaktır. Cumhurbaşkanlığı makamında, bu ihanetin hesabını sormak benim boynumun borcudur."

Başbakan Erdoğan: "Cumhurbaşkanlığı makamı, yeni hükümetimiz ve siyaset kurumu, vatanına ihanet eden bu paralel yapıyla, aynı zamanda bürokratik vesayetle kararlı ve cesur şekilde mücadeleyi sürdürecektir. Yeni Türkiye'de, devlet içinde paralel devlet yapılanmasına, çetelere, mafyatik örgütlenmelere asla prim verilmeyecektir."

"Pensilvanya, hukuk sistemine emir veremez"

Başbakan Erdoğan: "Kime çalıştığı, kimin çıkarları adına ülkesine ihanet ettiği artık belli olan Pensilvanya, hukuk sistemine emir veremez, talimat veremez. Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuk sistemi, Hasan Sabbah benzeri tehlikeli meczupların oyuncağı asla olamaz. Vatansever hakim ve savcılar, inanıyorum ki aralarındaki Haşhaşileri temizleyecek, hukuk sistemi üzerindeki gölgeleri kaldıracaklardır."

Başbakan Erdoğan: "Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun hem siyasete hem de halkın doğrudan seçtiği Cumhurbaşkanına karşı, son derece nezaketsiz tavırları, eski Türkiye'nin bir alışkanlığıdır.

"Paralel yapı, tipik bir bürokratik vesayet girişimidir"

Başbakan Erdoğan: "Paralel yapı, tipik bir bürokratik vesayet girişimidir. CHP ve MHP'nin paralel yapıyla işbirliği yapmaları, hem eski Türkiye özlemlerinin hem de bürokratik vesayette aynı istikamete bakıyor olmalarının bir sonucudur. Siyaset, bu vesayet girişimine taviz veremez, verdiği anda kendi varlığını inkar eder."

"Terör meselesi, eski Türkiye'nin meselesidir"

Başbakan Erdoğan: "Terör meselesi, eski Türkiye'nin meselesidir. Şunu herkes bilmelidir ki, yeni Türkiye'de siyaset dışı araçlarla iş görme imkanı kalmamıştır. Çözümü, barışı reddeden, şiddet araçlarına prim veren bir siyasetin yeni Türkiye'de karşılık bulması mümkün değildir. Çünkü barışın çok güçlü bir toplumsal desteği vardır ve barış süreci topluma emanettir."

Başbakan Erdoğan: "Türkiye'de topluma, millete rağmenciliğin sonu gelmiştir. Toplumsal meşruiyet siyasetin ana dayanağıdır. Yeni Türkiye'nin üzerinde uzlaşacağı temel değerler daha çok demokrasi, daha çok özgürlüktür. Yeni Türkiye, eksik bir demokraside uzlaşamaz."

"Bugün yeni Türkiye'nin doğum günü"

Başbakan Erdoğan: "Bugün yeni Türkiye'nin doğum günü. Yeni Türkiye, yeni bir siyasete, yeni sosyolojiye, yeni bir ekonomiye tekabül etmektedir. Yeni Türkiye, siyasetin vesayetten kurtularak özerkleştiği bir Türkiye'dir. Her sorunun çözüm aracı siyasettir. Her meselenin çözüm zemini, Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Artık bunların dışında bir yol, bir yöntem Türkiye için söz konusu olamaz."

"MHP'nin çözüm sürecine karşı çıkmasının sebebi..."

Başbakan Erdoğan: "MHP yönetimi, Türkiye'nin hiçbir meselesine eğilmemiş, şehit cenazelerini istismar etmiş, terörün varlığını adeta kendi varlığına endekslemiştir. Ancak terörün devamıyla var olabilen bir parti hiç kuşkusuz çözüm süreciyle de varlık zeminini kaybedecektir. MHP yönetiminin çözüm, sürecine, terörün sona erdirilmesine karşı çıkmasının sebebi de budur. Bu muhalefet tarzının da Türkiye'ye hiçbir faydasının omadığı açıktır."

"CHP sağlıklı bir muhalefet yapamaz"

Başbakan Erdoğan: "Kendi ilkeleriyle ters düşen, nerede Türkiye düşmanı odak varsa onlarla işbirliğine girişen, yıllardır kıyasıya eleştirdiği paralel yapıya kol kanat geren bir Cumhuriyet Halk Partisi, sağlıklı bir muhalefet yapamaz. Terör meselesine bigane kalan, çözüm sürecinin karşısına, ırkçı bir anlayışla adeta duvar gibi dikilen bir Cumhuriyet Halk Partisi milletle barışamaz."

"Anamuhalet lideri yemin törenine katılmayacak. Bu bize bir şey kaybettirmez, ona kaybettirir"

Başbakan Erdoğan: "Şu anda, milletin seçtiği Cumhurbaşkanının yemin törenine katılmayacağız diye açıklama yapıyorlar. Bu muhalefet tarzı eskimiştir. Bu muhalefet tarzının son kullanma tarihi geçmiştir. Böyle bir muhalefetin, kendi tabanına da ülkeye de vereceği hiçbir katkı yoktur ve olamaz."

Başbakan Erdoğan: "Anamuhalefetin başındaki zat yarın halkın seçtiği Cumhurbaşkanının yemin törenine katılmayacağını söylüyor. Oraya katılmamakla bize ne kaybettirir, hiç bir şey. Ama kendisinin çok şey kaybedeceğini tekrar hatırlatmak isterim. Çünkü biz yolda birileriyle yürümedik, biz bu yolda milletimizle yürüdük, milletimizle buralara geldik."

"Bugün yeni bir sayfa açalım"

Başbakan Erdoğan: ''Bugün, yeni bir Türkiye kurulurken, Türkiye, 23 Nisan 1920'deki özüyle ve ruhuyla yeniden kucaklaşırken, eski küslükleri, dargınlıkları, gerilimleri, kamplaşma ve kutuplaşmaları bir kenara bırakalım diyoruz. Bugün yeni bir sayfa açalım istiyoruz.''

"AK Parti bir dünya partisidir"

Başbakan Erdoğan: "AK Parti, 23 Nisan 1920'de tezahür eden Türkiye tablosunu yaşatmaya çalışan bir partidir. AK Parti, 29 Ekim 1923'te kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ni büyütmeye, yüceltmeye, onun davasını muhafaza etmeye ve yaşatmaya çalışan bir davadır. İşte onun için AK Parti sadece bir Türkiye partisi değildir, aynı zamanda bir dünya partisidir."

"77 milyonun her ferdine elimi uzatıyorum"

Başbakan Erdoğan: "AK Partinin genel başkanı olarak son dakikalarımda buradan, bizi sevsin, sevmesin 77 milyonun her ferdine bir kez daha musafaha için elimi uzatyorum."

"Anırmalarını bekliyoruz"

Başbakan Erdoğan: "Bazı köşe yazarları 'Paradan 6 sıfır atılırsa anırırım' diyorlardı. Hala anırmalarını bekliyoruz"

Başbakan Erdoğan: "Hiç şüphesiz 91 yıllık Cumhuriyet tarihimiz boyunca, kabuğu, özü ve ruhu değiştirmeye, Türkiye'yi bu asırlık dava yürüyüşünden koparmaya yönelik girişimler olmuştur. Millet, bu girişimlere izin vermemiştir. Aziz millet, devletinin ve medeniyetinin kadim davasının değiştirilmesine, örselenmesine ve yıpratılmasına müsaade etmemiştir."

Başbakan Erdoğan: "Bu hareket 14 asır önce Mekke'nin yalçın dağlarına inzal olmuş Allah kelamını, onun alemlere rahmet olarak gönderilmiş nebisini, kendisine rehber edinmiş bir harekettir. Bu hareket, Ahmet Yesevi'den Mevlana'ya, Hacı Bektaş Veli'den Hacı Bayram Veli'ye, Yunus Emre'den Fuzuli'ye, Ahmedi Hani'den Mela Ciziri'ye, Nazım Hikmet'ten Necip Fazıl'a, Mehmet Akif'ten Sezai Karakoç'a kadar, o tatlı pınarlardan kana kana içmiş, o bereketli pınarlardan beslenmiş bir harekettir."

"Davasına ihanet edenler hiçbir zaman hatırlanmayacak"

Başbakan Erdoğan: ''Bu dava hiçbir zaman, tarihin hiçbir döneminde makam davası, rütbe davası, paye davası olmamıştır. Bu dava şahsi hırsları, kibri, fitneyi ve nifakı, kıskançlığı, çelme takmayı, başkasının kuyusunu kazmayı her zaman dışlamış, her zaman dairesinin dışına atmış bir davadır. Tarih, davasına ihanet edenlerin nasıl onursuzca yok olup gittiğinin örnekleriyle doludur. Bizim dahi yakın tarihimiz, davasına ihanet eden, partisine ihanet eden, kendisini seçen milletine ihanet edip zillete düşen isimlere şahit olmuştur. İşte onları hiç kimse hatırlamıyor ve hatırlamayacak, onların iftiralarını hiçkimse hatırlamıyor, hatırlamayacak bunu böyle biliniz.''

"Ben olmasam dava ilerleyemez" diyen kibir tuzağına düşmüştür

Başbakan Erdoğan: "Gençler şunu unutmayın 'ben olmasam dava ilerleyemez' diyen davanın ruhunu, özünü anlayamamıştır. 'Bu dava ancak benim ismimle ayakta kalabilir, ancak benim ismimle şereflenebilir' diyen kibir tuzağına düşmüştür. İstişareyi, danışmayı, ortak aklı dışlayan, ortak kararları şahsi beklentileriyle uyuşmadığı için beğenmeyen bu kutlu davaya haksızlık etmiştir. Zira bu dava hiçbir zaman koltuk davası olmamıştır."

"Unutulmaya namzet adaylar da yok değil"

Başbakan Erdoğan: "Bu dava dimdik ayakta durmaya devam ediyor ve güçlenerek yoluna devam ediyor. Safını cesaretten yana belirleyenler işte bugün izzetleriyle şerefleriyle haklı gururlarıyla buradalar. Başkalarının oyuncağı olanlar ise çoktan unutuldular. Ama şunu da unutmayın unutulmaya namzet adaylar da yok değil, var. Onlar da vakti saati geldiğinde inanıyorum ki o çöplüğün içerisinde yerlerini alacaklardır."

Başbakan Erdoğan: "Bu büyük dava, bu kutlu hareket altını çizerek söylüyorum mensuplarıyla şereflenmez. Bunun altını çiziyorum çok önemli, mensuplarıyla şereflenmez, tam tersine mensuplarına şeref verir."

"Biz bu yola 13 yıl önce çıkmadık, 100 yıl önce çıkmadık"

Başbakan Erdoğan: "Biz bu yola 13 yıl önce çıkmadık, 100 yıl önce çıkmadık. Biz insanlık tarihi boyunca, dosdoğru bir istikamette ilerleyen, iyinin ve doğrunun mücadelesini tevarüs etmiş bir hareketiz. İşte onun için isimlerin hiç ama hiç önemi yoktur."

Başbakan Erdoğan: "Kudüs'e doğru yürüyen, Kudüs'ü bir barış yeri yapmak için ilerleyen Selahattin Eyyubi'nin askerlerinin duyguları neyse işte bizim duygularımız da aynen odur."

"13 yıl 13 gün"

Başbakan Erdoğan: "Bu olağanüstü kongreye 13 yıldır gururla taşıdığım AK Parti'nin genel başkanlık vazifesini artık sizlere teslim ediyorum. 14 Ağustos 2001 tarihinde başlayan genel başkanlık vazifem 13 yıl 13 gün sonra işte bugün nihayete eriyor. 13 yıl 13 gün."

"Cumhuriyet tarihinin bu ilk sınavı bu kadar sorunsuz..."

Başbakan Erdoğan: "Türkiye yeniliklere ne kadar kolay ve hızlı uyum sağlandığını bu süreçte bir kez daha gösterdi. İlk kez tecrübe edildiği halde hiçbir sorun çıkmadan, hiçbir krize, kaosa mahal verilmeden belki de Cumhuriyet tarihinin bu ilk sınavı bu kadar sorunsuz, bu kadar kolay, bu kadar suhulet içinde bir cumhurbakanlığı seçimi gerçekleşti."

"AK Parti Teşkilatı 10 Ağustos'ta tarih yazdı"

Başbakan Erdoğan: "Bu teşkilat 10 Ağustos'ta bir tarih yazdı. Her bir vilayetimizde, her bir ilçe, belde ve köyümüzde, aşkla şevkle gayretle çalıştı. Bunun neticesinde sizler sadece cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine şahitlik etmediniz, bu tarihi hadiseyi bizzat sizler kendi ellerinizle inşa ettiniz, imar ettiniz."

Başbakan Erdoğan: "Bu hareket, hanım kardeşlerimizle güç kazandı, hanım kardeşlerimizin yüreklerini ortaya koymaları sayesinde bugünlere ulaştı. Bu kutsal davayı bir anne şefkatiyle, bir hanım zerafetiyle adeta oya gibi, nakış gibi işleyen hanım kardeşlerimize, AK Parti kadın kollarının tüm mensuplarına şükranlarımı sunuyorum."

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

-Sizleri en kalbi duygularımla hasretle muhabbetle selamlıyorum. Allahın selamı hepimize olsun. 1. Olağanüstü büyük kongrenin ülkemiz milletimiz demokrasimiz yeryüzündeki kardeşlerimiz için hayırlı olmasını rabbimden niyaz ediyorum. Dost ülkelerden kardeşlerimize hoşgeldiniz diyorum. 13 yaşındaki AK Parti teşkilatı her türlü övgüyü hakediyor.

Kongre'den notlar...

Ankara dışından otobüslerle gelen partililer, Atatürk Kültür Merkezi alanından tezahüratlar eşliğinde kongrenin düzenleneceği salona yürüdü. Spor salonu önünde ve çevresinde bekleyenlere kumanya ve su servisi yapıldı.

Emniyet kontrol noktalarında yapılan aramanın ardından katılımcılar salona alınmaya başlandı. Salona giremeyen partililer için dışarıda iki dev ekran kuruldu.

Salon içinde ve dışında AK Parti seçim şarkıları çalınırken, partililer şarkılara eşlik etti ve sunucunun anonslarıyla koordineli şekilde tezahüratlarda bulundu.

"Hep Birlikte Yeni Türkiye" temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, "Hayallerimiz var sevdamız var", "Şimdi Türkiye zamanı", "Biz birlikte Türkiyeyiz", "Yeni hedefler yeni Türkiye", "Durmak yok yola devam", "Her şey Türkiye için, bu ışık sönmeyecek" pankartları yer alıyor.

Kongre salonunda delegeler, engelliler, gazeteciler ve köşe yazarları için ayrı platformlar bulunuyor. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler