YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bunun hesabını soracağız
Bunun hesabını soracağız
10 Mayıs 2012 13:11
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, '66. ayını dolduran çocuğunu okula kayıt yaptırmayan veliye bunun hesabını soracağız.' dedi.
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 66. aydan itibaren okula kayıtların zorunlu olarak yapılacağını belirterek, "Kayıt yaptırmayan velilere de hesabını soracağız." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Turgut Özal Üniversitesi'nde öğretim elemanları ve öğrencileri ile bir araya geldi. Dinçer burada yeni eğitim sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kamuoyunda tartışılan okula başlama yaşına değinen Dinçer, 66. aydan itibaren çocukların zorunlu olarak okula kayıtlarının yapılacağını belirterek, "Kayıt yaptırmayan velilere de hesabını soracağız." ifadesini kullandı. Söz konusu uygulama ile okula başlama yaşının şimdi yerine oturmaya başlayacağını kaydeden Dinçer, "Çocuğum çok küçük, okullarda biraz bez de bulundurun, altına kaçırırsa lazım olur diye eleştirenlerin aslında eğitim konusunda ne kadar bilgi birikimine sahip olduğu hakkında bir fikir söylemeyip ama dünyadaki uygulamalar konusunda pek bilgilerinin olmadığını iddia edebiliriz. Dünyayı bırakınız, Türkiye'deki eğitim seviyesinin geldiği noktayı ve eğitim uygulamalarını bilmediklerine kalıbımı basarım." diye konuştu.

Türkiye'de şu anda 60 -72 ay arasındaki çocukların yüzde 67'sinin okullarda eğitildiğini kaydeden Dinçer, şöyle devam etti: "Başka bir ifade ile okul öncesi eğitimde biz 60 -72 ay arasındaki çocukları zaten okula almış, eğitiyorduk. Şimdi zaten okul öncesi eğitim almış, bir okul disiplinine sahip çocukların önemli bir kısmını ilkokul 1. sınıfa alacağız. Bu açıdan bakıldığında yaş konusunda ortaya konulan tereddütlerin alışılmış düzeni koruma çabasından ve yerleşik geleneklerin devamı ile ilgili güvenden başka bir anlam taşımıyor." (Cihan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler