YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bunun hesabını kim verecek?"
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Gaziantep Valiliği'ni ziyareti sırasında Hakkari'deki patlamayla ilgili açıklamalar yaptı. Olayın çok büyük bir canilik olduğunu ifade eden Atalay, "Kimler yaptıysa onların peşindeyiz"dedi.
"Bunun hesabını kim verecek?"
19 Eylül 2010 / 11:37 Güncelleme: 19 Eylül 2010 / 11:42

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Hakkari'nin Geçitli köyü yakınlarında bir minibüsün geçişi sırasında yola döşenen mayının uzaktan kumandayla patlatılması sonucu 9 sivil vatandaşın ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına neden olan terör saldırısından yaralı kurtulan 15 aylık Zeynep Kurt'un iki bacağının da fonksiyon görmeyecek durumda olduğunu söyledi.

Atalay, Gaziantep Valiliğini ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, saldırıyı gerçekleştirenlerin peşinde olduklarını belirtti.

Saldırının PKK terör örgütü tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin kanaatlerinin pekiştiğini ifade eden Atalay, şöyle konuştu:

''Maalesef o acı bir olay. Tabii bunları iyi değerlendirmek lazım. Orada 9 vatandaşımız gitti ama yaralılar var. Dünkü basında vardı, Zeynep'in fotoğrafları. Hastanede yatan Zeynep. İki bacağı da artık fonksiyon görmeyecek durumda ve daha 15 aylık bebek Zeynep. Zeynep nasıl yaşayacak, bunun hesabını kim verecek, Tabii bu tür olayları geride bıraktıklarıyla değerlendirmek lazım. Çok büyük bir canilik. Kimler onu yaptıysa, biz onların peşindeyiz.''

AYNI ADRESİ GÖSTERİYOR

Atalay, Hakkari'deki saldırının hemen ardından ''saldırının terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirildiğine'' ilişkin açıklamasının hatırlatılıp olaya ilişkin yeni gelişme olup olmadığının sorulması üzerine, olaya ilişkin bütün incelemelerin, bütün verilerin, bütün delillerin, önceki terör olayları ve benzer olaylarla yapılan mukayeselerin aynı adresi gösterdiğini vurguladı.

Atalay, ''Dün yeni gelişen bir iki bilgi var. Bir iki vatandaşın güvenlik birimlerimize beyanları var. Onları da değerlendirdik, o yöndeki kanaat daha da pekişti. Şu anda söyleyeceğim bu'' dedi.

Olaya ilişkin çalışmaların çok iyi, bütün ince detaylar dokunarak yürütülmesi gerektiğini ifade eden Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Basında gördünüz olay mahallini. Görüntüler var, biz o görüntüleri daha büyük çekilmiş fotoğraflarla gördük, o minibüsün ne hale geldiğini. Oradaki bütün delilleri bulmak, değerlendirmek çok ciddi iş. Çok ayrıntılı bir çalışma sürdürülüyor. Ancak olay yeri inceleme ekibimizin, başsavcımızın olay yerine intikalinden önce olay yerine müdahale de olmuş. O da olay yeri incelemesinde bazı zorluklar çıkarıyor.''
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler