YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bunu yapan tazminatsız işten atılacak
Bunu yapan tazminatsız işten atılacak
10 Aralık 2014 07:30
TBMM’ye sunulan yeni iş güvenliği yasa tasarısına göre kaskını takmayan işçi tazminatsız işten atılabilecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından geçen ay ana hatları açıklanan iş güvenliği yasa tasarısı TBMM'ye sunuldu. Tasarı ile kaskını takmadığı için yazılı olarak uyarılan işçi, tazminatsız işten atılabilecek. Tasarıyla getirilen düzenlemeler şöyle:

Tazminatsız atılacak:  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda yer alan yükümlülükleri 'yazılı olarak hatırlatıldığı' halde yerine getirmeyen işçi, patronu tarafından tazminatsız olarak işten atılabilecek. Bu yükümlülükler arasında, kişisel koruyucu donanımları doğru kullanmak ve korumak da bulunuyor.

Yasak madenciye: Ölümlü iş kazası meydana gelen işyerlerinde 2 yıl kamu ihalesi yasağı maden işyerleriyle sınırlandırıldı. İhale yasağı için işverenin kusurlu olduğunun yargı kararıyla tespit edilmesi gerekecek.

Prim teşviki: Çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10'dan fazla çalışanı bulunan işyerlerinde 3 yıl süreyle ölümlü veya sürekli sakatlıkla sonuçlanan kaza olmazsa işsizlik sigortası işveren primi 3 yıl boyunca yüzde 2 yerine yüzde 1 olarak alınacak. Ancak, ölümlü iş kazası olan işyerlerinde ise bu oran yüzde 3 olarak uygulanacak.

 

HABERTÜRK

işçiye yapılan haksızlık
 // serdar
bu ülkede sadece işçiye yasa var yaptırım var ama patronlara bir yaptırım yok biraz şeffaf olun şeffaf ....

...
10 Aralık 2014 Çarşamba 08:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler