YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bunu izaha gerek yok
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Avrupa Günü'' sebebiyle yayımladığı mesajında, ''Türkiye'nin AB üyeliğinin taşıdığı önem, izaha muhtaç bir konu değildir.' dedi.
Bunu izaha gerek yok
08 Mayıs 2012 / 15:40 Güncelleme: 08 Mayıs 2012 / 15:47

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Avrupa Günü'' sebebiyle yayımladığı mesajında, ''Türkiye'nin AB üyeliğinin taşıdığı önem, izaha muhtaç bir konu değildir. Biz kıtamız ve ötesinde olumlu yansımaları olacak bu tarihi proje için çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde de kararlılıkla sürdüreceğiz'' vurgusu yaptı.

Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, 9 Mayıs ''Avrupa Günü'' dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Avrupa Günü'nün, bundan 62 yıl önce AB'nin kuruluşu için atılan ilk adımları simgelediğine dikkati çeken Erdoğan, mesajında, ''Ortak bir pazar olarak başlayan AB, üye sayısının 6'dan 27'ye yükseldiği genişleme sürecinin de katkısıyla bugünün ekonomik ve siyasi birliğine dönüşmüş; insan hakları, özgürlük, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi temel değerler etrafında başarılı bir siyasi ve ekonomik bütünleşme örneği haline gelmiştir'' ifadelerine yer verdi. AA


-Türkiye'nin AB üyeliği...-


AB'nin, ''Türkiye'nin de üyeliğiyle birlikte bütünleşme sürecini tam manasıyla tamamladığı zaman, bugün olduğundan çok daha güçlü, çok daha etkin bir hale geleceğini'' vurgulayan Başbakan Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

''Avrupa ailesinin saygın bir üyesi olan Türkiye, kıtada barış ve istikrarın hakim kılınması için öteden beri önemli katkılarda bulunmuştur. Nitekim Türkiye halen, Avrupa Konseyi başta olmak üzere belli başlı tüm Avrupa kurumlarında yer almakta ve ortak geleceğimizin inşasında önemli roller üstlenmektedir.

Türkiye'nin AB üyeliğinin taşıdığı önem, izaha muhtaç bir konu değildir. Biz kıtamız ve ötesinde olumlu yansımaları olacak bu tarihi proje için çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde de kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu süreçteki en büyük güç kaynağımız, halkımızın desteğidir. Vatandaşlarımızın talep ve beklentileri doğrultusunda demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan haklarıyla temel hak ve özgürlükler başta olmak üzere hayata geçirdiğimiz reformlar, AB üyeliği konusundaki irademizi açık biçimde ortaya koymaktadır.''


-''Türkiye'nin AB içinde hak ettiği yeri alacağına inancım tamdır''-


Türkiye'nin AB'li ortaklarından bu süreçte üzerlerine düşen sorumlulukları yapıcı şekilde yerine getirmesini beklediğini vurgulayan Erdoğan, ''Türkiye-AB ilişkilerinin köklü geçmişi ve ortak çıkarlarımız, Türkiye'nin AB'ye katılımını vazgeçilmez kılmaktadır. Bu nedenle Türkiye'nin AB içinde hak ettiği yeri alacağına inancım tamdır. Bu düşüncelerle tüm Avrupa halklarının Avrupa Günü'nü kutluyorum.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler