YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bunlar aydınlıktan korkuyorlar"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Batman'da toplu açılış töreninde konuştu...
"Bunlar aydınlıktan korkuyorlar"
22 Ocak 2011 / 13:57 Güncelleme: 22 Ocak 2011 / 14:55

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Tıpkı 12 Eylül Halk Oylaması'nda olduğu gibi bu açılış töreni öncesinde Batmanlıları sindirmek, bu açılış töreninden uzak tutmak için o malum odaklar harekete geçti. 'Batmanlı Başbakanı karşılamasın, Batmanlı Başbakanı dinlemesin, Batman bu açılış heyecanını yaşamasın' diye her türlü antidemokratik baskıcı yönteme başvurdular. Bunlar aslında ışıktan korkuyorlar, bunlar aslında aydınlıktan korkuyorlar, bunlar aslında demokrasiden, özgürlükten korkuyorlar'' dedi.

Erdoğan, Batman Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmasında 12 Eylül'deki Halk Oylaması'na değindi.

Halk oylamasına Batmanlılar'ın yüzde 95 gibi çok yüksek bir oranda ''evet'' dediğini hatırlatan Erdoğan, ''Bunun için şükranlarımı sunuyorum'' diye konuştu..

Bütün tehditlere rağmen, bütün korkutmalara rağmen halkın özgür iradesine yönelik baskılara rağmen Batmanlıların sandığa gittiğini ve özgürlüklere, ileri demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ''evet'' dediğini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

''Statükoya, statükoculara, değişimden korkanlara, özgürlükten, demokrasiden korkanlara, Batman en güzel cevabı verdi. İşte bundan dolayı hepinize sonsuz teşekkür ediyorum. Sevgili Batmanlılar, bugün de Batman tarihi günlerinden birini yaşıyor. Bu gün Batman eğitimde, sağlıkta, sosyal hizmetlerde, tarımda ve sanayide tam 69 farklı eserle 69 farklı hizmetle buluşuyor. Ama çok ilginçtir, tıpkı 12 Eylül Halk Oylaması'nda olduğu gibi bu açılış töreni öncesinde Batmanlıları sindirmek, bu açılış töreninden uzak tutmak için o malum odaklar harekete geçti. 'Batmanlı Başbakanı karşılamasın, Batmanlı Başbakanı dinlemesin, Batman bu açılış heyecanını yaşamasın' diye her türlü antidemokratik baskıcı yönteme başvurdular. Bunlar aslında ışıktan korkuyorlar. bunlar aslında aydınlıktan korkuyorlar, bunlar aslında demokrasiden, özgürlükten korkuyorlar. Yıllarca yoksulluğu sömürdüler. Şimdi de çıkıyorlar, buraya yapılan yatırımları, hizmetleri hazmetmediklerini gösteriyorlar. Yoksulluk devam etsin ki, Batman'ı istismar edelim istiyorlar. Bataklık kurumasın ki, bataklıktan rant sağlamaya devam edelim istiyorlar.''

''8 YILDIR BU OYUNU BOZDUK''

Başbakan Erdoğan, vatandaşların, ''Batman sizinle gurur duyuyor'' sözleri üzerine, ''Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Sizin bu heyecanınıza, bu coşkunuza, AK kadronun canı fedadır. İşte biz 8 yıldır bu oyunu bozduk. Bozmaya da devam edeceğiz'' dedi.

İktidarlarında tahriklere boyun eğmediklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bundan sonra da, Allah'ın izniyle sizlerin de desteğiyle boyun eğemeyeceğiz. Biz hizmet ürettik, eser ürettik, kardeşliğimizi pekiştirdik. Aynı şekilde devam edeceğiz. Her gittiğimiz yerde bir şey söyledik, 'Yaradanı yaradandan ötürü sevmeye' devam edeceğiz. Bugün de Batman'da bu toplu açılış töreni ile dile kolay bir çırpıda 69 eserin açılışını yapıyoruz. Türkiye genelinde olduğu gibi 81 vilayetimizin tek tek her birinde olduğu gibi Batman'da da az önce Milli Eğitim Bakanımızı dinlediniz, eğitime en büyük yatırımı yaptık. Ama Batman'da eğitimde henüz ulaşmamız gereken noktada değiliz. Daha çok yatırım yapacağız ve yapmaya devam edeceğiz. Batman'da da derslik oralamasını 30 öğrenciye indireceğiz, endişeniz olmasın.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler