YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bunlar aldatma manevraları
Başbakan Erdoğan İran ve Suriye'deki gelişemleri değerlendiriyor
Bunlar aldatma manevraları
05 Nisan 2012 / 18:11 Güncelleme: 05 Nisan 2012 / 19:14

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye ordusunun bazı kentlerden çekilmeye başladığına ilişkin iddialarla ilgili olarak, '' İçeriyle irtibat kurulduğunda bunların yalan olduğu söyleniyor. 'Böyle bir şey yok' deniyor. Çünkü halen ölüm haberleri geliyor. Demek ki bir taraftan vuruyor, öbür taraftan manevraları çekilme hareketi olarak gösteriyor. Bunlar çekilme manevraları değil tam aksine aldatma manevralarıdır'' dedi.

Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa'yla Başbakanlık Merkez Bina'da düzenlediği ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Erdoğan, bir gazetecinin, Suriye yönetiminin Annan Planı'na uymaya başladığı ve bazı bölgelerden askerlerini çekmeye başladığına ilişkin haberlerin geldiğini anımsatarak, ''Siz Esed yönetiminden umutsuz olduğunuzu açıklamıştınız, aynı düşüncenizi koruyor musunuz '' sorusunu şöyle cevapladı:

''Askeri çektim, kampları çektim gibi beyanatlar, bunlar artık Beşşar'ın bugüne kadar alıştığımız özellikleridir. Çünkü bugüne kadar doğru konuşmadı, dürüst davranmadı. Bundan sonra da doğru dürüst davranacağını ancak 10 Nisan'a kadar ortaya koyacağı tavırla göreceğiz. 10 Nisan biliyorsunuz Sayın Annan'ın belirlemiş olduğu nihai tarihtir.''

BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın sözcüsü Ahmet Fevzi'nin bazı kentlerden Suriye ordusunun geri çekildiğine ilişkin sözlerini, Suriye yetkililerinin beyanatlarına dayanarak söylediğine dikkati çeken Erdoğan, ''Şu anda gerçekten böyle bir şey var mı, yok mu buna baktığımızda, içeriyle irtibat kurulduğunda bunların yalan olduğu söyleniyor. 'Böyle bir şey yok' deniyor. Çünkü halen ölüm haberleri geliyor. Demek ki bir taraftan vuruyor, öbür taraftan manevraları çekilme hareketi olarak gösteriyor. Bunlar çekilme manevraları değil, tam aksine aldatma manevralarıdır'' dedi.

Annan'ın Suriye için gözlemci asker istediğine ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine de Erdoğan, ''Bizden böyle bir talep şu ana kadar olmadı. Benim bilgimde böyle bir şey yok. Böyle bir şey zaten olmuş olsa bize bu ulaşmış olur'' değerlendirmesinde bulundu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler