YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bundan büyük yanlış olamaz
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 'Aileler çocuklarına dini eğitim aldırmak istiyorsa, bunun önünün kapatılması kadar büyük yanlış olamaz.' dedi.
Bundan büyük yanlış olamaz
26 Mart 2012 / 08:51 Güncelleme: 26 Mart 2012 / 08:57

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, eğitimde özgürlükten yana olmaları gerektiğini belirterek, ''İster adına imam hatip, ister dini eğitim... Ne derseniz deyin. Aileler çocuklarına dini eğitim aldırmak istiyorsa, bunun önünün kapatılması kadar büyük yanlış olamaz. Bunun önünü açmak lazım. Okutmak istemeyen de okutmaz'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, Ekonomi Gazetecileri Derneği'nce Kartepe'de düzenlenen Kartepe Ekonomi Zirvesi'nde, eğitim reformunu Türkiye'nin yapması gerektiğini, bu konunun bugün siyasetin de tartışma alanına olduğunu söyledi.

Anadolu'da nitelikli eleman bulamadıklarını, insanları iyi eğitim veremediklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

''Prensip olarak din, vicdan, teşebbüs ve fikir özgürlüğünden yanayım. İşin temeli de eğitimde özgürlükten yana olmamız gerekiyor. Kalıp, zihniyet, belli bir görüş, bunun dışına çıkma...İnsanın yaradılışına aykırı. Beyin düşünmek üzere yaratılmış. İster adına imam hatip, ister dini eğitim... Ne derseniz deyin. Aileler çocuklarına dini eğitim aldırmak istiyorsa, bunun önünün kapatılması kadar büyük yanlış olamaz. Bunun önünü açmak lazım. Okutmak istemeyen de okutmaz. Mesleki eğitimde de bugüne kadar yapılan hata devlet 'ben bilirim, paydaşım bilmez' diyordu. Yine mesleki eğitimin içinde biz yokuz. Benim ne elemana ihtiyacım olacağına ben değil devletim karar veriyor. Ona göre ben yatırım yapmak durumundayım. Yanlışlık burada. Önümüzdeki dönemde bu yapısal değişimleri ve yeni Anayasa sürecini çok önemsiyoruz.''

Hisarcıklıoğlu, dünyada iş yapma kolaylığı endeksinde 65. sırada olan Türkiye'nin büyüme şampiyonu olduğunu, o nedenle bu sisteme rağmen özel sektöre, 1 milyon 400 bin firmaya tek tek madalya takmak gerektiğini söyledi.

Sistemin düzeltilmesinin temelinin yeni anayasadan geçtiğini, 74 milyon için yeni anayasanın önemli ortaklık sözleşmesi olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, ''Kadınları işe, eğitimi herkese, reformları da peş peşe getirirsek bizim yapamayacağımız hiçbir şey yok'' dedi.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler