YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Buna kargalar bile güler?
Buna kargalar bile güler?
02 Mart 2012 15:38
Balyoz'da yaşanan gelişmeler...

''Balyoz Planı'' davasına giren özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş'ın, tanık olarak dinlenilen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu'ya yönelttiği ''İç tehdidin öncelikli olduğu raporda yazılmış. O dönemde de Irak konusu gündemde ve savaş durumu varken iç tehditten bahsediliyor. Siz 'Buna kargalar bile güler' demediniz mi '' sorusu tepkilere neden oldu.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tanık olarak dinlenilen Orgeneral Kalyoncu, Savcı Savaş Kırbaş'ın sorularını da cevaplandırdı.

Kırbaş, Orgeneral Kalyoncu'ya yönelik ''O dönemde irticai ayaklanma olmadığını söylediniz. 1. Ordu Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo'nun (OYTS) oynanmasında ısrar ediyor ve oynuyor. İç tehdidin öncelikli olduğu raporda yazılmış. O dönemde de Irak konusu gündemde ve savaş durumu varken iç tehditten bahsediliyor. Siz 'Buna kargalar bile güler' demediniz mi '' diye sordu.

Savcının bu sorusuna avukatlar ve sanıklar tepki gösterirken, Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken ortamı sakinleştirdi. Bunun üzerine tekrar söz alan Savcı Kırbaş, sorusunu, ''Soruyu netleştirelim. Biz Genelkurmay Başkanlığı olarak neyle uğraşıyoruz, 1. Ordu Komutanlığı neyle uğraşıyor' diye düşünmediniz mi '' şeklinde yöneltti.

Sanık avukatlarından Celal Ülgen, bu sorunun sonuç raporuyla ilgili olmadığını belirterek, sorunun muhatabının emekli Orgeneral İlker Başbuğ olduğunu söyledi.

Sanıkların ve avukatların tepkileri üzerine Savcı Kırbaş, ''İki tanığa da aynı soruyu sorarım. 10 tanığa da sorarım'' dedi.

Orgeneral Bekir Kalyoncu da muhatabının Kara Kuvvetleri Komutanlığı olduğunu belirterek, ''Bu bir oyundur'' dedi.

Davanın müdahillerinden Rıdvan Kaya da gözlemci raporunda sivil toplumun yeniden yapılandırılması gibi tespitlerin yer aldığını belirterek, bunun doğal olup olmadığını sordu.

Kalyoncu da ''Senaryo çerçevesinde ihtiyaç olmuştur, diye bakıyorum'' cevabını verdi.

Emekli Korgeneral Köksal Karabay'ın tanıklığı

Orgeneral Kalyoncu'nun ardından duruşmada ''1. Ordu Plan semineri 2003 gözlemci raporu''nda Genelkurmay Harekat Başkanı olarak imzası bulunan emekli Korgeneral Köksal Karabay tanık olarak dinlenildi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken'in, ''Sizin sonuç raporunda imzanız var. Seminerde olağanüstü görüşme yapıldığına yönelik bir şüpheye vardınız mı '' sorusuna Karabay, ''Raporu okudum. Herhangi bir şüpheye kapılmadım'' cevabını verdi.

Diken'in ''Raporda siyasi iktidarın değiştirilmesine yönelik şüphe uyandı mı sizde  şeklindeki sorusu üzerine Karabay, ''Hayır uyandırmadı'' diye konuştu.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Kaplan da ''Semineri aşmış bir senaryo var. Plan senaryolarında 20-30 yıl sonraki ihtimaller mi düşünülür  Irak ve Yunanistan ilgili hususlar gibi en yakın tehlike varken, ordu en yakınında bir senaryo varken, afaki işlerle mi uğraşır  Senaryo ve tatbikatları daha yakın bir tehlikeye göre yapması gerekmez mi '' diye sordu.

Avukat ve sanıklar, savcının bu sorusuna tepki gösterdi. Tanık Karabay da her seviyede plan tatbikatının yapıldığını belirterek, ''Bu afaki bir çalışma değil. TSK, hiçbir zaman afaki çalışma yapmaz. Harp durumunda her şeyi incelemek durumundasınız'' diye yanıt verdi.

Savcı Kaplan, ''afaki'' şeklindeki beyanıyla ilgili açıklama yaparak, ''Seminerin afaki olmadığını, gerçek bir plan semineri olduğunu belirtmek amacıyla bu soruyu yönelttim. Benim için bu plan semineri çok afaki değil'' diye konuştu.

Duruşmada daha sonra, 1. Ordu Komutanlığınca 5-7 Mart 2003 tarihinde düzenlenen seminerin gözlemci sonuç raporunu 26 Mart 2003'te imzalayan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın tanık olarak dinlenilmesine geçildi. (AA)

AYNEN ÖYLE
 // Mehmet Yazıcı
Bunlar benim ülkeme ihanetten başka hiç ama hiçbirşey yapmadı. Suçlu olduklarına adımız gibi inanıyoruz,çok ama çok kısa sürmeli yargılama'ki verdikleri zararları telafi etmek için işimize bakalım....
02 Mart 2012 23:32
Yaşanan olaylar ve gülen kargalar!!
 // Halîme Gözüpek
Bu ülkede var mı ki kargaların gülmediği yaşanmış olaylar?!?...
02 Mart 2012 23:19
Hepsinin ne olduğu belli2
 // Bekir
Bu adamların ne olduğu belli iken bu soruları sormazsanız boşa yorulur zaman kaybedersiniz ama adalet nerde kaldı? O zaman sizin de itibarınız sıfırlanır. Millet bunların suçlu olup olmadığı konusunu çoktan aştı. Siz nerdesiniz Allah aşkına!!!!...
02 Mart 2012 20:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler