YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bulutların üzerinde vatan savunması
İran sınırında 2 yıl önce "Kalekol" tarzında yeniden inşa edilen 6. Hudut Alay Komutanlığı 4. Hudut Taburu'na bağlı 3 bin 55 rakımlı tepenin zirvesindeki Meydan Hudut Karakolu'nda Mehmetçik vatanı savunuyor.
Bulutların üzerinde vatan savunması
29 Ekim 2015 / 15:45 Güncelleme: 29 Ekim 2015 / 15:52

İran sınırındaki tepede bulunan Meydan Hudut Karakolu'nda Mehmetçik, terör ve kaçakçılıkla mücadelede etkin bir görev üstleniyor. 

AA muhabirleri, Van'ın Başkale ilçesinin İran sınırında 2 yıl önce "Kalekol" tarzında yeniden inşa edilen 6. Hudut Alay Komutanlığı 4. Hudut Taburu'na bağlı 3 bin 55 rakımlı tepenin zirvesindeki Meydan Hudut Karakolu'nda Mehmetçiğin bir gününe tanıklık etti.

SICAKLIK -40 DERECEYE KADAR DÜŞÜYOR

"En yüksek rakımda konuşlanan askeri birlik" olarak bilinen karakolda Mehmetçikler, sınırı 24 saat gözetim altında tutuyor. Uludağ'ın zirvesinden 512 metre daha yüksekte olan karakola ulaşım, kışın ısının eksi 40 dereceye kadar düştüğü günlerde helikopterle sağlanıyor.

11-047.jpg

MEHMETÇİK KUŞ UÇURTMUYOR

Ekim ayında sıfır ve 5 derecelik ısıda vatan savunması için gözünü 24 saat sınırdan ayırmayan Mehmetçik, termal kameralarla adeta kuş uçurtmuyor. Karakolun Ani Müdahale Mangası da nöbetçilerden gelen uyarılar üzerine en kısa sürede görev yerlerine geçecek şekilde hazır bekliyor.

Karakolda askerler, boş zamanlarını da çeşitli etkinliklerde geçiriyor. Kimi askerler karakolun kütüphane bölümünden temin ettikleri kitapları okuyor, kimi spor yapıyor kimi de bilgisayar oyunu oynuyor.

foto-356.jpg

MEHMETÇİK'TEN BAYRAM MESAJI: HUDUT NAMUSTUR

Mehmetçikten bayram mesajı Terör ve kaçakçılıkla mücadele konusunda büyük başarılar sağlayan Meydan Karakolu'nda bütün ihtiyaçları karşılanan Mehmetçik, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda tüm yurda, "Hudut namustur, biz buradayız. Siz rahat olun" mesajı verdi.

26-001.jpg

KARAKOLDA 7/24 NÖBET

13. Hudut Bölük Komutanı Piyade Üsteğmen Ali Akçelik, AA muhabirine, karakol hakkında bilgi verdi. Karakolda 7 gün 24 saat nöbet esasıyla kaçakçılık ve terörle mücadele edildiğini anlatan Akçelik, şöyle konuştu:

"Sınır hattımız da termal kameralarımızla takip edilmekte ve herhangi bir olumsuz durumda karakolun ani müdahale mangası yola çıkıp olaya müdahale etmektedir. Hududun namus olduğu bilinciyle görevimizi en iyi şekilde icra etmekteyiz. Bize verilen görevleri devletimizin sağladığı imkanların da bilincinde olarak daha azimli bir şekilde 'Hudut bir milletin namus ve şerefinin korunduğu yerdir' anlayışıyla icra etmekteyiz. Hudut emniyetinin herhangi bir zafiyete uğramaması için gerekli olan tüm emniyet tedbirlerini almaktayız."

24.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler