YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Buluşmada neler yaşandı?
Buluşmada neler yaşandı?
26 Ağustos 2010 09:26
Dün gündemin en önemli konularından birisiydi bu... Numan Kurtulmuş - Erbakan buluşması... Bu buluşmada neler yaşandı? Vatan gazetesi yazarı Aydın Ayaydın bu görüşmenin ayrıntılarını anlattı...

Önceki akşam Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Başkanlık Divanı üyeleri ile birlikte Necmettin Erbakan’ı Balgat’taki evinde ziyaret etti. Ziyarette son gelişmeler üzerine görüş teatisinde de bulunuldu. Vatan gazetesi yazarı Aydın Ayaydın bu görüşmenin perde arkasını yazdı... İşte o görüşmede yaşananlar;

(...)

Saadet Partisi’nde yaşanan sancılı gelişmeler, olağanüstü kongrede Erbakan yanlılarının listeye alınmaması üzerine başlamıştı. Erbakan taraftarlarının olağanüstü seçimli kongre talepleri, bazı imzaların geri çekilmesi üzerine Genel Başkan tarafından işleme konulmamış ve Kurtulmuş ile Erbakan taraftarları arasındaki siyasi mücadelede yeni bir safhaya taşınmıştı

Korkutata arabulucu

Bu gelişmeler üzerine Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı, eski Bingöl Milletvekili Hüsamettin Korkutata, Erbakan’ın yanında yer alan Recai Kutan, Fehim Adak ve Şevket Kazan ile görüşmeler yapmış ve Erbakan ile Kurtulmuş’u bir araya getirme talebinde bulunmuştu. Ancak Korkutata’nın bu talebi, İstanbul’daki olayın öncesindeydi.
Necmettin Erbakan, Kurtulmuş ve ekibini salı günü saat 17.00’de Balgat’taki evine davet etti. Ancak Numan Kurtulmuş, bu davete iftar sonrası katılacağını bildirdi ve Başkanlık Divanı üyeleri Kâzım Arslan, Hüsamettin Korkutata, Ömer Vehbi Hatipoğlu, Lütfü Esengün, Ahmet Demircan, Ahmet Sünnetçioğlu, Teoman Rıza Güneri, Şeref Malkoç, Ertan Yülek, Mücahit Yılmaz, Musa Demirci, Nazım Maviş, Akif Gürdoğan ve Cafer Güneş’i alarak Erbakan’ın Balgat’taki evindeki davete icabet etti.

Dostça karşılama

Erbakan, misafirlerini dostça karşıladı. Taraflar karşılıklı muhabbet ederken, söz İstanbul’daki olaylı iftar yemeğine gelince Erbakan Hoca, bu olayı tasvip etmediğini ve düşüncesini Özel Kalem Müdürü Mehmet Kahraman aracılığıyla basına açıkladığını söyledi. Bunun üzerine Numan Kurtulmuş “hocam o açıklama bizi tatmin etmedi. Eşimle birlikte iftar sofrasına otururken Mücahit Erbakan sloganları ile yıllarca birlikte siyaset yapan kişilere çatal, kaşık fırlatan o grubu daha sert bir şekilde protesto etmeliydiniz” dedi. Erbakan, Kurtulmuş’un söylediklerini sakin bir şekilde dinledikten sonra “haklısınız, belki daha kapsamlı bir açıklama yapmamız gerekirdi” dedi.

Dar ekiple görüşmeye devam

Görüşmenin belli bölümünden sonra Başkanlık Divanı üyeleri müsaade isteyip ayrıldı. Ancak Kurtulmuş’un yanında Genel Başkan Yardımcıları Hüsamettin Korkutata ile Teoman Rıza Güneri kaldı. Erbakan Hoca’nın yanında ise Mustafa Kamalak ve Özel Kalem Müdürü Mehmet Kahraman vardı. Numan Kurtulmuş, sözü yine olaylı İstanbul iftar yemeğine getirerek Erbakan’dan “camiamıza yakışır bir tarafı olmayan” şeklinde nitelediği bu konuda daha sert tavır almalarını istedi ve şunları söyledi: “Biz İstanbul’daki yemekte hiçbir önlem almaya gerek görmedik. Yıllarca birlikte mücadele ettiğimiz siyaset arkadaşlarımızın böyle bir şey yapabileceklerini aklımızdan bile geçirmedik. Ancak bu manzarayı gördükten sonra toplantılarımızda gerekli önlemleri almaya başladık. Nitekim Bursa iftarımızda benzer bir olayın yaşanması söz konusu bile olmadı. Saadet Partisi’nin onurunu da, kendi onurumuzu da korumayı bilririz.” Erbakan da bu sert ifadelerinden sonra Kurtulmuş’a o zaman siz de olağanüstü kongre talebini yerine getirin dedi. Kurtulmuş, Erbakan’a bu aşamada kongre yapmamız mümkün değil, iktidara yürüyen bir partiyiz, buna kimsenin engel olmasına razı olamayız diyerek cevap verdi.

PKK bile yapmadı

SP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Korkutata devreye girerek “ Hocam yıllardır birlikte siyaset yapıyoruz. Hiçbir zaman size karşı saygımızdan kusur etmedik. İstanbul’daki iftar yemeğinde güya siyasi akrabalarımız olan ve Mücahit Erbakan sözleri ile Genel Başkanımıza eşinin yanında kaşık çatal fırlatan bu sözde milli görüşçülerin yaptığını PKK’lılar bile yapmaz. Siz büyüğümüz olarak bunu nasıl kabullenebiliyorsunuz deyince Erbakan, “Yaşananları tasvip etmediğimi açıkladım” diye cevap verdi. Bunun üzerine Korkutata, o yeterli bir açıklama değil, daha sert bir açıklama yapmanızı bekliyoruz dedi. Erbakan da önümüzdeki günlerde daha kapsamlı bir açıklama yapacağı sinyalini verdi ve ancak dedi, “sizler de kongre talebini yeniden gözden geçirin.”

Görüşme boyunca Erbakan kongre talebini hep seslendirdi ancak Kurtulmuş, kongre talebin bu aşamada yerine getirilmesinin mümkün olmadığını ısrarla savundu. Bunun üzerine Erbakan ve Kurtulmuş önümüzdeki günlerde tekrar bir araya gelmek üzere ayrıldılar.

ERBAKAN HOCA.
 // enes
Erbakan hocanın tavrı net olarak o olayları kendinin yaptırdığını ortaya koyuyor. Lafa bak Sizde o zaman kongre kararı alın. Bu adamlar genel kurul kararıyla oraya geldi zaten. Ben anlamıyorum bu eski siyasetçiler ölene kadar koltuğundan inmiyor. Ne makam meraklısısın. Yürümekte bile zorlanıyorsun. Bırak bu işleri artık. O bişey değil iftar anı yaptırdıklarından sonra sana güvenenleri bile hayal kırıklığına uğrattın. İktardaykende şimdide islama zarar veri...
26 Ağustos 2010 10:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler