YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bulgaristan baraj kapaklarını açtı
Bulgaristan'ın iki barajından kontrollü olarak bırakılan su, Meriç Nehri'nin debisinde ani yükselişe neden oldu.
Bulgaristan baraj kapaklarını açtı
27 Ocak 2013 / 15:35 Güncelleme: 27 Ocak 2013 / 15:38

DSİ 11. Bölge Müdürü Yunus Algın, yaptığı açıklamada, Bulgaristan'ın Arda Nehri üzerindeki İvaylovgrad ve Studen Kladenets barajlarından su bırakmaya başlamasıyla Meriç Nehri'nin debisinde ani yükselme kaydedildiğini söyledi.

Meriç Nehri debisinin akşam saatlerinde düşmesini ön gördüklerini ifade eden Algın, ''Debinin akşama doğru yavaş yavaş düşmesini bekliyoruz. Bulgaristan ve Edirne'de kar yağışı devam ediyor. Hava soğumaya başladı. Bunun da taşkının önlenmesine olumlu katkı yapacağını düşünüyoruz'' diye konuştu.

Meriç Nehri'nin debisinindeki artışın önemli bir bölümünün, Bulgaristan'daki barajlardan su salınmasına bağlı olduğuna işaret eden Algın, ''Suyun yüksek olduğu zamanlarda enerji üretiliyor. Kapakları da açtılar. Enerjinin yanında özellikle Studen Kladenets Barajı'nda kapaklardan da su veriyorlar. Şuanda onlar sabitledi ve düşüşe geçti. Bizde de etkisi yavaş yavaş olumlu bir şekilde düşmeye başlayacak'' dedi.

Algın, olası nehir taşkınlarına karşı hazırlıklı olduklarını belirterek, Edirne Valiliği ve AFAD ekiplerine nehir kenarlarındaki insanların uyarılması konusunda bilgi verdiklerini, iş makinelerinin nehirlerin üzerindeki köprülerin tıkanmasını önlemek amacıyla 24 saat çalıştığını kaydetti.

DSİ 11. Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Meriç ve Tunca nehirlerinin debisindeki artış devam ediyor.

Saat 12.00'daki ölçümlerde 53 metreküp/saniye olan Tunca Nehri debisi 1 metreküp / saniyelik artışla 54 metreküp / saniyeye ulaştı.

Meriç Nehri'nin ise bir önceki ölçümde 1063 metreküp / saniye olan su seviyesi 1066 metreküp / saniye olarak ölçüldü.

Meriç Nehri için taşkın riski 1200'lü seviyelerin üzerine çıkmasıyla meydana geliyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler