21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul23 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya15 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya22 °C
 • Diyarbakır18 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri12 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa23 °C
 • Gaziantep21 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bülent Arınç'tan operasyonla ilgili çarpıcı açıklamalar!
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Bülent Arınç'tan operasyonla ilgili çarpıcı açıklamalar!
18 Aralık 2013 / 16:40 Güncelleme: 18 Aralık 2013 / 18:04

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç "Hükümetimizin, yolsuzluk söz konusu olan bir yerde, yolsuzluktan yana tavır almasını hiç kimse beklemesin" dedi.

"Cemaatin temiz olduğunu..."

Başbakan Yardımcısı Arınç, "Cemaatin temiz olduğunu, Türkiye'ye hizmetler yaptığını, eğer başındaki insan söz konusu ise ona olan sevgimizin ne kadar büyük olduğunu, onun Türkiye sevdasından, eğitim sevdasından başka bir şey düşünmediğini her yerde söylemiş bir insanız. Eğer bir alçaklık söz konusuysa, bu alçaklığı onlara hamletmek bence çok büyük bir yanılgı olur. Lütfen bu sözleri konuşmayalım. Yazabilirsiniz ama bunları soru olarak sorarsanız ben incinirim doğrusu. Bu sözlerimle cemaati hedef aldığım anlaşılamaz. Onlar kendilerini hedef yaparlarsa bazıları, bunu ayrıca tartışırız" dedi.

"Yargının vereceği karara saygılı olacağız"

Başbakan Yardımcısı Arınç, "Yargının yanında yer tutan hükümetimiz, bu konuda da siyasi iradesinin yargı sürecinde her zaman arkasında olacaktır. İsimler kim olursa olsun, en yakın ilişkide bulunduğu kişiler, o kişilere ne kadar yakın olursa olsun geçmişte veya bugün hükümetimizle iyi ilişkiler içerisinde bulunduğu farzedilirse farzedilsin bizim nazarımızda her şey nötrdür. Bu yargı süreci büyük bir süratle ve büyük bir dikkatle sonuçlanmalıdır. Yargı sürecinin vereceği karara her zaman saygılı olacağız" dedi.

"Saflığımızı verin"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: "Bazılarının bu kadar alçalabileceğini, bu kadar belden aşağı, insanların kişilik haklarına saygısızlık yapacağını gerçekten düşünmemiştik. Saflığımıza verin"

Arınç, "14 aylık bir dinleme ile bu işlerin takip edildiği ve şimdi sonuçlandığı iddia ediliyorsa, yine bazı duyumlarımıza göre 6 ay önce dinlemelerin kesildiği ama zamanlamasının bugüne bırakıldığı duyumları da var. Kötü şeyler duyduk, kötü şeyler hissettik" dedi.

"Bunun amacı hükümetimizi yıpratmak"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: "Bu operasyon niçin bu zamanda yapılıyor, niçin bu eksiliklerle yapılıyor ve niçin buna benzer bazılarının daha olabileceği tehditleri olarak savruluyor, düşünün. Hükümeti yıpratmak, zor durumda bırakmak için. Bizi bugüne kadar en çok iddiacısı olduğumuz ve en çok başarıyla gerçekleştirdiğimiz yolsuzluklar konusunda kamuoyunun gözünden düşürmek için diye, biz biliyoruz, düşünüyoruz, bu kanaatimizi pekiştirecek delilleri de bu işi yapanları da en kısa zamanda bulacağız. Eğer devlet içinde kümelenmiş ve yuvalanmış illegal bir örgüt söz konusuysa bunları ortaya çıkarmak da boynumuzun borcu olsun."

Arınç: "Bir ilin emniyet müdürü, yapılacak bir işten haberdar değilse, başındaki daire başkanı veya emniyet amiri veya müdür yardımcısı kimin nereye gittiğinden ve ne yapılacağından habersizse ve özellikle bu yollar kesilmişse, 'bu ne amaçla yapılmıştır  Burada bu yola niçin gidilmiştir' diyerek bir araştırma yapılmasına herhalde ihtiyaç var" dedi.

"Biz hükümet olarak bugüne kadar yolsuzluklara karşı savaş vermiş bir hükümetiz"

Başbakan Yardımcısı Arınç: "Ortada bir iddia vardır. Bu iddiada ismi kimlerin geçiyorsa, en yakınlarından en uzaklarına kadar, hükümetimizle ilgili olanlarından hükümetimizle hiç ilgisi olmayanlara kadar bu iddialar sonuna kadar araştırılmalıdır. Nereye kadar varacaksa, kim hakkında deliller var ve suçlanacaksa kim hüküm giyecekse bizi ilgilendirmiyor. Biz hükümet olarak bugüne kadar yolsuzluklara karşı savaş vermiş, bunu varlık sebebi saymış bir hükümetiz."

Arınç, "Hukukun evrensel ilkelerinden soruşturmanın gizliliğini ihlaldir. Soruşturmanın ihlali esassa, o gizliliği ihlal etmekte Türk Ceza Kanunu'na göre suçtur. Biz hükümet olarak daha dosyada neler olduğunu bilmiyoruz, bize getirin bakalım demek imkanından da mahrumuz ama boy boy fotoğraflar, kime ait olduğu belli olmayan resimler, onlara konulan alt yazılar. İş adamlarını, gazetecileri, sanatçıları suçlayacak bir psikolojik savaşın içerisine sokmak hukukla bağdaşmaz" dedi.

Arınç'ın konuşmasından satır başları:

- Bugün Başbakanımızın başkanlığında bazı bakanlarımızla bir araya geldik..

 - Soruşturmanın bir an önce tamamlanması için 2 savcı daha görevlendirildi. Bu rutin bir olaydır. Savcıların iş bölümünü biz belirlemiyoruz

- Hükümetimizin görüşü 11 yıldan beri değişmemiştir.

- Biz en başından beri 3 Y ile mücadele edeceğimizi söylemiştik. Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklar

- İçişleri Bakanının oğlunun gözaltına alındığını basından öğrenmesi kadar acıklı bir olay düşünülebilir mi?

- Şube müdürünün başlattığı operasyondan üstü habersizdi.

- Gözaltındaki kişi sayısı 51.

 - Ellerindeki imkanları kendi çıkarları için kullananları en kısa zamanda halkın önünde ilan edeceğiz.

- Başbakan Erdoğan'ın dinlendiğine dair somut bir delil yok.

Biz fitnenin söndürülmesi noktasındayız. Sözlerimden cemaati hedef aldığım anlaşılamaz.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler