YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bülent Arınç'tan gündeme dair kritik açıklamalar
Bakanlar Kurulu sonrasında gündeme dair açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kazayla ilgili Teftiş Kurulu'nun görevlendirildiğini belirtti. Arınç Gülen'in iadesi ile ilgili olarak da "ABD’nin isteyeceği şey eldeki bilgiler" dedi.
Bülent Arınç'tan gündeme dair kritik açıklamalar
08 Eylül 2014 / 17:33 Güncelleme: 08 Eylül 2014 / 18:41

Başbakan Davutoğlu başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da toplanan Bakanları Kurulu'nun toplantısı saat 17.00'de sona erdi. Yaklaşık 5 saat süren toplantıda İstanbul Mecidiyeköy'de 10 kişinin hayatını kaybettiği asansör faciasına ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in sunum yaptığı belirtildi.

Bülent Arınç'ın açıklamalarından satır başları,

Öncelikle adli soruşturmaya bir müdahalemiz söz konusu değildir. İdari soruşturma hem valiliğimiz hem de ilgili kurumlar tarafından başlatılmış ve devam etmektedir. Sayın Başbakan da Başbakanlık Teftiş Kurulu'nu görevlendirecektir.

Bu bir iş kazası olduğuna göre hayatlarını kaybeden yurttaşlarımız için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığımız neler yapabilir, bunları da konuştuk.  Ölüm geliri, ölüm aylığı ve diğer ödemelerin yapılmasına karar verildi.

Mesleki Yeterlilik Kurumunun faaliyetlerine önem verilecek. Bu standartlar ihtiyari olmaktan çıkarılıp zorunlu hale getirilecek. Mesleki Yeterlilik Kurumuna da eğitimlerle ilgili kaynak aktarılacak ki kaynak konusundan da herhangi bir sıkıntımız yoktur. Dolayısıyla Meslek Yeterlilik Kurulu'nun çalışması ve sertifikalarının düzenlenmesiyle ilgili bu yıl sonuna kadar mutlaka faaliyete geçirilmesi kararı verilmiştir."

Sayın Başbakanımızın Konya ziyaretleri sırasında İstanbul’da yaşanan olayla ilgili olarak açıklaması oldu. Hepimiz üzüntü içerisindeyiz. Bu olayda hayatını kaybedenlerin şehit sayılması gibi  bir durum söz konusu değil.  Şehitlik kavramının neleri kapsadığını biliyoruz. Sayın Başbakanımız işin dini, manevi boyutunu dikkate çekmek için şehit sayılabileceğini söylemiştir.

Neler konuşulduğu konusunda birebir bilgimiz yok. Bu konuda hükümetimizin de Sayın Cumhurbaşkanımız da sözleri herkesin malumudur. Biz tüm mücadelemizi hukuk çerçevesi içinde yapacağız. Bunun dışında kimse bizden bir şey beklemesin. Başka ülkelerin de beklediğini sanmıyorum. Türkiye’deki yapılanma ile ilgili  ABD’nin isteyeceği şey eldeki bilgi ve belgelerin ulaştırılmasıdır.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler