YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bülent Arınç'tan çarpıcı Hakan Fidan yorumu
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Milletvekili adaylığı için istifa etmesini değerlendirdi. Arınç, "Süpermen görevi verilmiş birisinin Milletvekilliği için Parlamento'da olmasını israf olarak görürüm" dedi.
Bülent Arınç'tan çarpıcı Hakan Fidan yorumu
07 Şubat 2015 / 08:30 Güncelleme: 07 Şubat 2015 / 08:43

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a ilişkin, "Ben, yaptığı görevin çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü eğer milletvekili olacaksa, her milletvekili onun yaptığı işi yapamaz. Yani MİT Müsteşarı Türkiye için çok önemli bir iş yapıyor şu anda. Belki 50 milletvekilinin yapabileceği bir işi yapıyor" dedi.

Arınç, CNN Türk'teki "Baştan Sona" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

MİT Müsteşarı Fidan'ın 7 Haziran 2015'te yapılacak genel seçimler öncesi, milletvekili aday adayı olmak üzere görevinden istifa ettiğine ilişkin soru üzerine Arınç, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü olmanın dışında, burada şahsi düşüncesini ifade edebileceğini söyledi.

Arınç, şöyle devam etti:

"Ben, yaptığı görevin çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü eğer milletvekili olacaksa, her milletvekili onun yaptığı işi yapamaz. Yani MİT Müsteşarı Türkiye için çok önemli bir iş yapıyor şu anda. Belki 50 milletvekilinin yapabileceği bir işi yapıyor. Sıradan bir milletvekili olacaksa yani bir milletvekili arkadaşımızın yasama organındaki faaliyetlerini yapan bir milletvekili olacaksa bence bu görev çok daha önemliydi, orada kalması gerekirdi. Yok canım milletvekili olarak kalmaz, bakan olacak, başbakan olacak derseniz, başbakan olması mümkün değil düşündüğüm kadarıyla. Yani bu seçimden sonrasının başbakanı bellidir. Şu veya budur. Doğru mudur yani bir MİT Müsteşarı'nın ileride başbakan olması? Bana göre o da yanlıştır. Bakan olabilir mi? Belki bazı bakanlıklar olabilir ama her bakanlık da MİT Müsteşarlığı yapmış bir insan için bence doğru bir görev değil. Dışişleri bakanı yapsanız, karşınızdaki dışişleri bakanıyla konuşuyorsunuz. Adam diyecek ki 'Bu MİT'i idare eden bir insandı, benim hakkımda her şeyi biliyor. Ben de bunun hakkında her şeyi bileyim'. Yani söylenen sözler kuşkuyla karşılanacak."

"İsraf olarak görürüm"

"İçişleri bakanlığı yapar mı?' derseniz, fazlasıyla yapar. Ama bazı sıfatlar da yakıştırıldığı için mesela dışişleri bakanı olacağı söyleniyor, ben şahsen uygun görmem" diyen Arınç, "Yani sade milletvekilliği için hiç gerek yok ama bakanlık düşünülüyorsa bu bakanlığın yaptığı görevle biraz bağlantılı bir bakanlık olması gerekir" dedi.

Arınç, Hakan Fidan'ın çok saygın bir insan olduğunu, kendisini çok beğendiğini ve takdir ettiğini belirterek, "Türkiye'de çözüm süreci başlamışsa, devam ediyorsa, en çok pay onundur. Çünkü başlatan kurumun başındadır. MİT'i ıslah etmiştir, edebildiği kadarıyla, yüzde yüz diyemem. Kanun değişikliği de olmuştur. Yeni kanunda da çok olağanüstü yetkiler almıştır. Milletvekilliğinin dokunulmazlığından daha fazla haklara da sahiptir. Böyle bir süpermen görevi verilmiş bir insanın bir milletvekili olarak parlamentoya girmesini ben israf olarak görürüm şahsen" şeklinde konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun mutlaka bir şey düşünmüş olduğunu ifade eden Arınç, "Çünkü o da çok sever ve takdir eder. Ama ilan edildiği gibi sadece milletvekilliği düşünülüyor ve amaçlanıyorsa buna hiç gerek olmadığına şahsen inanırım" ifadelerini kullandı.

Arınç, şöyle devam etti:

"Çok genç bir insan, dinamik bir insan, saygınlığı olan bir insan. MİT bizde önemli bir kurum. Eskiden MİT müsteşarları generallerden olurdu. Sonra sivilleşti, sivilleştikten sonra da eski zihniyet devam etti. Ancak Sayın Fidan'ın gelmesiyle MİT yeni bir yapılanmaya girdi. İç operasyonlar, dış operasyonlar, üzerlerine aldıkları olağanüstü görevler, şu konsolosluk görevlilerinin IŞİD'in elinden alınması başlı başına bir başarıdır. O operasyonları yapacak güçteki bir kurumun başındaki insanın 'ben milletvekili olacağım' diyeceğini zannetmiyorum. Yani yaşı 60'ı da geçmedi, daha yaşı 40'larda, 45'lerdedir en fazla. Böyle bir insanın en dinamik zamanında ne işi var parlamentoda kardeşim."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler