YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bülent Arınç'tan 10 bin atama müjdesi!
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 'Ben sorgulayamazdım çünkü ağabeyim görevden alınması benim yüzümden oldu. Bu adam siyaset yapıyor güçlendi dediler' dedi.
Bülent Arınç'tan 10 bin atama müjdesi!
01 Aralık 2013 / 15:29 Güncelleme: 01 Aralık 2013 / 15:37

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa'da yerel bir televizyonun canlı yayın konuğu oldu. Arınç burada yaptığı açıklamasında Celal Bayar Üniversitesi'nin kurucu Rektörü olan ağabeyi Ümit Doğanay Arınç'la ilgili olarak, "Ben sorgulayamazdım çünkü abimin görevden alınması benim yüzümden oldu. Bu adam siyaset yapıyor güçlendi dediler. Turgut Özal imzaladı rektör yaptı, Süleyman Demirel imzaladı görevden alındı. Bu adam ne yaptı da görevden alındı" dedi.

"Yeni nesil seçmen kitlesi çıtayı yükseltiyor"

Yerel seçimlerle ilgili açıklamalarda da bulunan Arınç, "Yeni seçmen kitlesi geliyor. Genç seçmen kitlesinin taleplerinin farklı olduğuna inanıyorum. Çıtayı yükselten sorgulayan kişiler. Yeni nesli eski günleri yokluk günlerini görmedi. Onlar için çıta daha yüksek. Yeni seçmen profili çift yolları göletleri şimdi gördü.

Şimdi daha fazlasını isteyecek bu hem avantaj hem de dezavantaj. İnsanlar daha fazla şey isteyecek. Biz hamdolsun yüzde 50 oy almış bir siyasi parti olarak genç neslin isteklerini dikkate almak zorundayız. Mahalli seçimlerde gençler yeni şeyler isteyecek. İktidarlarının işi belediye başkanlarının işi daha rahat bir yaşam sunabilmek. Adaylarda ona göre şimdi. Şimdi projen ne, ne yapacaksan diye soruyorlar. Çok şükür bizim adaylarımızın her biri bunlara cevap verebilecek bir kabiliyette" dedi.

Arınç ayrıca, yerel seçimlerde ideolojik değil hizmet odaklı bir seçim stratejisi izleneceğini belirterek, "Bizim tercihimiz hizmet endeksli bir siyaset. 2002 yılından bu yana hep hizmet endeksli siyasete odaklandık. Bugün belediyelerde yaptığımızda odur. Bizim işimiz hizmet endeksli siyaset" şeklinde kaydetti.

"Kötü tercih yaparsanız kaybedersiniz"

Yerel seçimlerde adayların belirlenmesi için çalışan komisyonda yer almadığını sözlerine ekleyen Arınç, "10 kişilik bir üst komisyon var. İçinde değilim. Ondan doneleri topluyorlar. Adayın kimliği yaptığı işler, yaptığı işler, bunlar eminim notlar halinde değerlendirmeye tabi tutuluyor. Bizim işimiz kolay karar verici değiliz. Karar vericilerin işi zor. Kötü tercih yaparsanız kaybetmiş oluyorsunuz" dedi.

"Siyaset beni bırakıyor"

Siyaseti bırakıp bırakmayacağı ile ilgili sorulan bir soru üzerine Arınç, "Siyaset beni bırakıyor. Üç dönem yasağımız var keşke bunu başka siyasetçiler de yapabilse. Emekleyerek gitmek yerine ara vermekte fayda var. Üç dönem kuralımız var. Tayyip beyin bu düşüncesini en çok ben destekliyorum. Manisa’da gezilecek çok yerler var. Manisa’ya gelirim, başka nereye gideceğim. Bursa’ya da giderim. Siyasetin dışında bir dünya var bu dünyanın içinde yaşayalım" diye konuştu.

"Şubat'ta atama müjdesi"

Arınç, katıldığı canlı yayın programında atanamayan iş ve meslek danışmanları ve öğretmenlerle ilgili sorulan soruları da cevapladı. Atanamayan iş ve meslek danışmanlarının atanamamakla değil kadro ve maaşla ilgili sıkıntıları olduğunu belirterek, "Atanamayan iş ve meslek danışmanlarının atanamamakla değil kadro ve maaş sıkıntıları var. Bizde atama olur, atandıktan sonra kadro ister, başka şeyler ister. En doğal haklarıdır. Bu konuları takip ediyoruz. Atanamayan öğretmenlerin sayısı giderek azaldı. 810 bin öğretmenimiz var, 400 bini bizim dönemimizde atandı, yarısını on senede atamışız. Galiba Şubatta 10 bin, bugünlerde de 750 atama yapacağız" dedi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler