YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bülent Arınç sert konuştu
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Galatasaray Beşiktaş arasındaki olaylı derbiye ilişkin bu tür olayların Türkiye’yi bütün dünyaya mahcup ettiğini belirterek, "Bu tür olayların yaşanmaması için gereken radikal tedbirler alınmalı ve uygulanmalı" dedi.
Bülent Arınç sert konuştu
23 Eylül 2013 / 11:37 Güncelleme: 23 Eylül 2013 / 13:37

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Arınç, derbiye ilişkin konuştu. Arınç, "Maç güzel bir açılışla başlıyor. Başa baş mücadele var. Ancak sahaya sızan, futbolcuları ve polisi korkuttmaya çalışan çirkin bir olay yaşanıyor. Bu barbarlığını yaşanmamış olması gerekirdi. Bu görüntüler üzmüştür.

Onlara böyle bir yakıştırmayı kimse yapamaz orada taraftar kitlesi var. Bu işlerle ilgisi olmayanları selamlamak istiyorum. Böyle provokatif eylem yapmak için içeriye sızanlar olmuştur. Kapasiteden fazla seyircilerin içeriye nasıl girdiği böyle bir eylemi nasıl yaptıkları yargı yoluyla anlaşılmalıdır. Bu tür olayların yaşanmaması için gereken radikal tedbirler alınmalı ve uygulanmalı. Hiç bir şey böyle bir eylemi aklandıramaz. Bu görüntüler bizi bütün dünyaya kadar mahcup ediyor. Bundan sonra böyle olayların yaşanmayacağını ümit ediyorum" dedi.

'Bu barbarlığın yaşanmamış olması gerekirdi'

Olaylı derbi maçıyla ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Bu barbarlığın yaşanmamış olması gerekirdi” dedi. Stada kapasiteden fazla seyirci alındığını belirten Arınç, “Bunların biletlerinin nasıl temin edildiği, buraya nasıl girdiği, son dakikada böyle bir eylemi nasıl yaptıkları konusunun yargı yolunda mutlaka takip edilmesi lazım” diye konuştu.

Bülent Arınç, Wow Otel’de katıldığı Dünya Vakıflar Konferansı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Galatasaray- Beşiktaş derbisi sırasında çıkan olayları değerlendiren Arınç, maçın güzel başladığını ancak sonrasında yaşananların çirkin ve üzüntü verici olduğunu söyledi. Maçı Ankara’da izlediğini belirten Arınç, “İki tane güzide, köklü kulüp müsabaka yapıyorlar. Bunların her birisi 100 yıla yaklaşan, 100 yılı geçen köklü takımlarımız. Şampiyonluklar kazanmış.

Büyük bir seyirci kitlesi önünde güzel bir açılışla başlıyor, başa baş bir mücadele sergileniyor. Karşılıklı goller atılıyor her maçta olduğu gibi. Ancak maalesef bitimine bir dakika kala sahaya sızan maalesef atlayan, önüne geleni tahrip eden, futbolcuları, polisleri korkutmaya çalışan ve maçın tatil edilmesine yol açan acı, çirkin, korkunç bir olay yaşanıyor. Bu olaydan dolayı bugün bazı açıklamalar yapılacak ve belki bazı kararlar da alınacak. Ancak bu barbarlığın yaşanmamış olması gerekirdi.

Bu olay sadece Türkiye’de spora olan ilgiyi veya sportif karşılaşmalarda heyecanın, taraftar kitlesinin masum duygularını köreltmenin ötesinde, dünyaya karşı da itibarımızı fevkalade zedelemiştir. Sportif müsabakalarda hiç arzu edilmeyen bu holigan görüntüleri maalesef hepimizi fevkalade üzmüştür” şeklinde konuştu.

"İki kulübün de olaylarla ilgisi yok"

İki kulübün de, yaşanan olaylarla ilgisinin bulunmadığını dile getiren Arınç, “Onlara böyle bir yakıştırmayı hiç kimse yapamaz. Orada 80 bine yakın seyirci kitlesi var. Bunların da yüzde 90-95’ini bu işlerle hiç ilgisi olmayan, tertemiz kitle olarak selamlamak istiyorum. Ama görülüyor ki 3-5 bin kişi böylesine bir taşkınlık yapmak için, böyle bir provokatif eylemde bulunmak için hazırlanmış, içeriğe sızmış veya bunların sızmalarına gözler kapanmış. Dolayısıyla kapasiteden fazla seyirci alındığını gördük. Bunların biletlerinin nasıl temin edildiğini, buraya nasıl girdiği, son dakikada böyle bir eylemi nasıl yaptıkları konusunun yargı yolunda mutlaka takip edilmesi lazım. Dolayısıyla bir kulüp ceza alacaktır, kararlar alınmış olacaktır ama yaşanmış olan olay fevkalade önemlidir, üzüntü vericidir, çirkindir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, stadlarda artık bu tür olayların yaşanmaması ve bu tür olaylara yol açmaması için radikal tedbirler alınıp, uygulanması gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi;

“Hiç kimse bir mazeret olarak hakem hatalarını saymaya kalkmasın veya bir futbolcunun özellikle Melo’nun taraftarları tahrik eden davranışından yola çıkarak bu eylemlere hak verdirmesin. Hiçbir şey böyle bir eyleme hak verdiremez. Bu çirkinliğin sorumluları bulunmalı, bunlar temizlenmeli, futbol müsabakalarına giremeyecek noktaya gelmelidir. Ben sporu, özellikle taraftarları anlayışla karşılıyorum. Ama bu görüntüler Türkiyemizi rezil etmekle kalmıyor, bütün dünyaya karşı mahcup ediyor, üzüyor. Dün akşam ki olayın bugüne kadar hiç yaşanmadığını, bundan sonra da yaşanmayacağını ümit ediyorum. Gereken tedbirler alınmalıdır.”

Almanya'daki seçimler

Almanya’daki seçimlere ilişkin de açıklama yapan Arınç, "Almanya büyük bir ülkedir. İlk belirlemelere göre 10 Türk asıllı meclise girdi. Merkel gücünü korudu hatta arttırdı. 3 siyasi parti barajı aşamadığı için siyasi hayata veda etmiştir. Türkiye açısından hiçbir kaybımız olmaz hatta kazanımlarımız olacaktır" diye konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler