YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bülent Arınç Ricciardone ile ilgili ne dedi?
Bülent Arınç Ricciardone ile ilgili ne dedi?
08 Şubat 2013 06:46
Başbakan Yardımcısı Arınç, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin süren bazı davalarla ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, SKY Türk 360 televizyonunda yayınlanan Siyaset Meydanı programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
 
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone'nin süren bazı davalarla ilgili açıklamaları ile Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmenin hatırlatılarak, değerlendirmesinin sorulması üzerine Arınç, benzer eleştirileri bir çok kişinin yaptığını, özellikle muvazzaf askerlere yönelik uzun tutukluluk süreleriyle ilgili eleştirileri kendisinin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da yaptığını ifade etti.
 
''Burada Sayın büyükelçinin kişiliğinden kaynaklanan bir sıkıntı var'' diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
''O Türkiye'de yaşayan herhangi bir yurttaşımız değil. Tabiiyeti en olursa olsun Türkiye'de herkes gazeteci dahil olmak üzere belki ziyaretçi, belki herhangi bir kişi bu konular üzerinde görüşünü söyleyebilir, eleştirebilir, bazı şeyleri belki onaylayabilir. Ama bir başka ülkenin büyükelçisi Türkiye'nin iç işleriyle ilgili bir eleştiri yapabilir mi? Bu eleştirisini yoğunlaştırabilir mi? Kaldı ki off the record olarak söylenmediği de anlaşılıyor, bir grup gazetecinin, Ankara temsilcileriyle veya muhabirleriyle yaptığı bir söyleşide biraz haddinden fazla da konuların üzerinde durmuş. Gazeteci arkadaşlar yine bunu basit bir şekilde özetledi. Ben bütün konuşmalarını takip ettim. Bence yanlış olan şu; Sayın Büyükelçi Türkiye'de yaşadığını, ABD'yi temsil ettiğini, bir ülkenin temsilcisi iken bulunduğu bir ülkede politik konularla ilgili görüş bildirmemesi gerektiğini düşünmeliydi. Belki o eleştirilirken dozu biraz kaçmış olabilir. Yani bir büyükelçiye 'haddini bil' denecek duruma gelmemesi lazım.''
 
Tutuksuz yargılanmalarının daha doğru olacağını düşünüyorum
 
Arınç, bir başka soruyu yanıtlarken de şunları söyledi:
 
''Toplumda belli görevleri, itibarları, saygınlıkları olan veya toplumda bugüne kadar yaptıkları görev itibarıyla belli noktalara gelmiş olan insanların delillerin tamamı toplandıktan sonra tutuksuz olarak yargılanmalarının daha doğru olacağını düşünüyorum. Ama vicdanları kanatan iş, dört senedir, beş senedir tutukluluğun halen devam etmesidir. Bu bir profesör için de böyledir, bir komutan için de böyledir, bir gazeteci için de böyledir, bir başkası için de böyledir. Dolasıyla ey hakimler artık elinizde yeterli deliller vardır diye düşünüyoruz, yoksa 'biraz daha bekleyelim de yeni deliller gelsin' diye hiçbir hakim düşünmez. 25 sene ben bu mahkemelerde avukatlık yaptım. Deliler toplanır, iddianameyle. Sonradan çıkarsa bunlar için de sanığa savunma hakkı verilir, iş bitirilir. Ama çok sanıklı davalarda bir de mahkemeler bazı davaları birleştirdiği için yeniden yargılama süreci başlamış olabilir. Ne olacaksa olsun, ama tutukluluk sürelerinin mümkün olduğu kadar kısa olması ve tahliyeler yönünde bir inanç ortaya çıkması bizim düşüncemizdir, biz bunun daha uygun olduğunu düşünüyoruz.''     
 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler