YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bugünkü mesaj çok önemli
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bugün İran'dan Suriye ile ilgili vereceği mesajın önemine dikkat çekti.
Bugünkü mesaj çok önemli
28 Mart 2012 / 13:49 Güncelleme: 28 Mart 2012 / 13:54

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Suriye'de akan kanın durması için Türkiye'nin bugün İran'da vereceği mesaj, İran'daki komşularımızın, kardeşlerimizin olayın hassasiyetini anlayabilmeleri için çok önemli'' dedi.

Bağış, bakanlığının Ortaköy Ofisi'nde gerçekleştirilen ''Karadeniz Havzası'nda Sınır Ötesi İşbirliği Programı'' birinci teklif verme programında yaptığı konuşmada, Karadeniz'e olta sallayan ülkelerin ortak projeler yapmasının önemine işaret etti.

''AB süreci bu. Karşılıklı diyalog, karşılıklı tanıma, karşılıklı anlama, birbirini değerlendirebilme'' diyen Bağış, Türkiye'nin bıkmadan, usanmadan doğruyu anlatması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'nin bugün geldiği noktanın hem doğusuna, hem batısına ilham kaynağı olduğunu belirten Bağış, ''Türkiye, gerçekten farklı bir noktaya geldi. Bugün de Karadeniz'in hırçın dalgalarına karşı daha da güçlenen AB kararlılığımızı bu vesileyle teyit etmiş oluyoruz' dedi.

Türkiye'nin AB'den aldığı fonlara işaret eden Bağış, AB'nin aday ve potansiyel aday ülkelere ayırdığı fonun yarısını Türkiye'nin aldığını söyledi.

Bağış, Van depreminin ardından 4 günde 4 milyon avroluk AB fonunun Van'a yönlendirildiğini hatırlatarak, Van'da 1200'e yakın ailenin sıcak mekanlarda olduğunu ifade etti.


-TBMM Genel Kurulu'ndaki eğitim yasası teklifi-


Türkiye'nin kendi vatandaşlarının standartlarını yükseltmek için çalıştığını kaydeden Bağış, şöyle devam etti:

''Bugün TBMM'de çok önemli bir yasa tartışılıyor. Kimileri bunu çarpıtmaya çalışıyor. Bunu sanki farklı bir gündem maddesiymiş gibi göstermeye çalışıyor ama eğitim sürecinin 12 yıla çıkarılması bir AB standardı meselesidir. Bugün AB üyesi bütün ülkelerde zoraki eğitim 12 ya da 13 yıldır. Bizdeki 8 yıl örneği çok az ülkede var. Biz çocuklarımızın eğitimini artırmaya çabalarken birileri bunu çarpıtmaya kalkıyor. Birileri Ankara'nın trafiğini kilitleyerek, Tandoğan'da sözde grup toplantıları yaparak Türkiye'nin geri kalmasını istiyor ama bunu farklı bir dille söylemeye çalışıyor.''

Bağış, tüm çocuklara tablet bilgisayar verilecek bir döneme girildiğini söyledi.

Dünyanın gözünün bugün Türkiye üzerinde olduğunu dile getiren Bağış, ''Bugün dünyanın basın ajansları sayın Başbakanımızın İran'da vereceği mesajlara yoğunlaşmış durumda. Neden  Çünkü İran'a o mesajları sayın Başbakanımız kadar net verebilecek başka bir ülke yok'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Libya'da laiklik ve demokrasi mesajı verdiğini de hatırlatan Bağış, şöyle devam etti:

''Bugün sayın Başbakanımızın İran'da vereceği mesaj da çok önemli. Suriye'de akan kanın durması için Türkiye'nin bugün İran'da vereceği mesaj, İran'daki komşularımızın, kardeşlerimizin olayın hassasiyetini anlayabilmeleri için çok önemli. Biz komşunun evinde bir yangın varken o yangını söndürmezseniz o yangın sizin yuvanızı da yıkar endişesini taşıyan bir kültürün evlatlarıyız. Biz bölgemizde kan dökülsün istemiyoruz. Biz Suriye'de de başka bir ülkede de günahsız insanlar, masum insanlar hayatlarını kaybetsin istemiyoruz.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler