YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bugün Miraç Kandili
Bugün Miraç Kandili
16 Haziran 2012 09:01
Kandiliniz kutlu olsun...

Hz. Muhammed’in göğe yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili bu gece kutlanacak.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Miraç Kandili mesajında, ''Sevgili Peygamberimizin miracından ilham alarak bireyin, toplumun ve topyekun bütün insanlığın yükselişi üzerinde yeniden düşünmek durumundayız'' ifadesini kullandı.

Görmez, Miraç'ın her şeyden önce yükselme yollarının yegane sahibinin Yüce Allah olduğunun bilincine varabilme olduğuna dikkati çekerek, şu ifadelere yer verdi:

''Miraç, bir yükseliştir. Fiziğin metafiziğe, bedenin ruha, ruhun sahibine, kulun Allah'a yükselişidir. Beşerilikten insanlığa yükseliştir. Müslümanlar bu yükselişi tıpkı Resul-i Ekrem (SAS) gibi ancak O'nun razı olacağı bir hayatı yaşayarak gerçekleştirirler. Miraç, sadık ve samimi bir iman, ibadet ve taat, ihlas ve takva, güzel huy ve ahlak, hayır ve hasenat, hak ve hakikat, doğruluk ve dürüstlük, adalet ve sevgi, merhamet ve şefkat, dostluk ve kardeşlik, sabır ve sebat, fedakarlık ve cömertlik, yardımlaşma ve dayanışma gibi fazilet ve erdemlerle yükselmektir.''

Miraç'ın, göklere olduğu kadar insanın kendi semasına yani kalbine ve iç dünyasına doğru da yapması gereken bir yolculuk olduğunu belirten Görmez, yeryüzünün iki manevi merkezinde, Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa'da Resul-i Ekrem ile gerçekleşen bu mübarek yolculuğun, bugün insanlığın manevi merkezi gönül dünyasında da gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı.

KANDİL MESAJLARI
AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, kandillerin, kardeşlik duygusunu, dayanışma ruhunu, milletçe yaşama duygu birliğini en üst düzeyde tazeleme günleri olduğunu söyledi.

Milletvekili Başer, Müraç Kandili dolayısıyla yayınladığı yazılı mesajda, kandillerin önemine değindi. Başer, "Bu birlik, beraberlik ruhunu, bu duygu birliğini güçlendirerek geleceğe taşıdığımız takdirde, daha güzel ve aydınlık yarınlara mutlaka ulaşacağımızdan hiç kuşku duymuyoruz." dedi

"KÖTÜ DUYGULARI ATALIM"
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Miraç Kandili'nde ''ruhu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerden atma'' çağrısında bulundu.

Destici, ''Feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri olan Miraç Kandili'mizin sevgi ve birlik hislerimizi kuvvetlendirmesini diliyor ve dünyadaki tüm Müslüman kardeşlerimizin Miraç Kandili'ni kutluyorum. Miraç bir yükseliştir. Bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden tertemiz bir kulluğa en yüce mertebeye terakki ediştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (A.S) şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir terakki ufkudur.

Bu mübarek günde ruhumuzu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerimizden atalım. İbadetin zevkinden bizi mahrum eden nefsin kötü arzularını frenleyelim. Gönül dünyamızı bulandıran haset, kin, düşmanlık gibi kötü duygulardan temizleyelim. Dünya insanlığı batı felsefesinin kin, kavga, fuhuş ve uyuşturucu ağlarına takıldı. Bu sebeple dünyada savaşlar ve acılar bitmiyor. Barış içinde yaşanabilir bir dünya için insanlık İslam'ın Miraç şuuruna muhtaçtır" dedi.

"YOKSULLARA YARDIM EDELİM"
Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Miraç Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Özbuğday, kelime olarak, yükseğe çıkmak, yükselmek anlamlarına gelen Miraç'ın, Hz. Peygamber'in Cenab-ı Hakk'ın huzuruna yükseldiği mukaddes bir yolculuk olduğunu ifade etti.

Yalnız Allah'a ibadet edip, O'na hiçbir şeyi ortak koşmamanın ahlaki seviyeyi yükseltmek için gerekli olan evrensel prensip olduğunu vurgulayan Özbuğday şunları kaydetti:

''Miraç gecesine özel bir ibadet şekli olmamakla birlikte, kaza veya nafile namaz kılmak, sevap kazanmamıza vesile olur. Ayrıca, Kuran-ı Kerim okumalı, tövbe, istiğfar ve dua etmeliyiz. Yoksullara ve kimsesiz çocuklara yardım ederek onları sevindirmeliyiz. Bütün kardeşlerimizin Miraç Kandili'ni tebrik eder, hayırlara vesile olmasını yüce Allah'tan dilerim.''

AJANSLAR
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler