YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu yıl çok buruğum...
Partisinin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Kadın Kolları 3. Olağan Kongresi'nde konuşan Başbakan Erdoğan'ın gündemi Anneler Günü'ydü. Geçtiğimzi yıl annesini kaybeden Erdoğan, "bu yıl anneler gününü buruk bir şekilde yaşıyorum" dedi...
Bu yıl çok buruğum...
12 Mayıs 2012 / 17:08 Güncelleme: 12 Mayıs 2012 / 17:05

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tüm annelerin Anneler Günü'nü tebrik ettiğini ifade ederek, ''Bu yıl Anneler Günü'nü ben de buruk şekilde yaşıyorum. Annemin doğduğu, büyüdüğü şehirden, ana ocağım Rize'den sevgili annemi de rahmetle yad ediyorum. 'Allah ondan razı olsun, mekanı cennet olsun' diyor, Rabb'imin, cenneti ayaklarının altına serdiği tüm anneleri rahmet ve mağfiretiyle kuşatmasını niyaz ediyorum'' dedi.

Partisinin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Kadın Kolları 3. Olağan Kongresi'ne Rize'den video konferansla katılan Başbakan Erdoğan, İstanbul il kadın kolları çatısı altında hizmet verenlere teşekkür etti.

Erdoğan, tüm annelerin, Anneler Günü'nü kutladığını belirterek, şöyle devam etti:

''Bizim medeniyetimizde annelik ve şehitlik mertebeleri en yücelerindendir. Hem annelik, hem şehit anneliği mertebesine yükselmiş tüm annelerimizin ellerinden öpüyor, şehitlerimize Cenab-ı Hak'tan rahmet niyaz ediyor, annelerimize de tekrar sabır temenni ediyorum. Başta Filistin'in anneleri olmak üzere dünyanın her yerindeki mazlum, mağdur, evlat acısı yaşayan annelerin de gününü kutluyor, onlara bir kez daha selam ve dayanışma mesajlarımızı iletiyorum. Özellikle Suriye'de, Suriye'nin kentlerinde biricik evlatlarını yitirmiş annelere, annelerini yitirmiş çocuklara, umutlarını asla kaybetmemelerini, Türkiye'nin ve Türkiye annelerinin yanlarında olduğunu, sabırla, selamete inşallah erişeceklerini hatırlatmak istiyorum. Bu yıl Anneler Günü'nü ben de buruk şekilde yaşıyorum. Annemin doğduğu, büyüdüğü şehirden, ana ocağım Rize'den sevgili annemi de rahmetle yad ediyorum. 'Allah ondan razı olsun, mekanı cennet olsun' diyor, Rabb'imin, cenneti ayaklarının altına serdiği tüm anneleri rahmet ve mağfiretiyle kuşatmasını niyaz ediyorum. Salondaki tüm annelere, ülkemin tüm annelerine, Trakya ve Anadolu'nun yürekli, cesur, şefkatli, annelerine üstad Necip Fazıl'ın şu dizeleriyle seslenmek istiyorum, 'Ak saçlı başını alıp eline/ Kara hülyalara dal anneciğim/ O titrek kalbini bahtın yeline/ Bir ince tüy gibi sal anneciğim/ Sanma bir gün geçer bu karanlıklar/ Gecenin ardında yine gece var/ Çocuklar hıçkırır, anneler ağlar/ Yaşlı gözlerinle kal anneciğim/ Gözlerinde aksi bir derin hiçin/ Kanadın yayılmış çırpınmak için/ Bu kış yolculuk var, diyorsa için/ Beni de beraber al anneciğim.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Anneleri mutlu bir ülkenin geleceğinin de mutlu olacağına inandık. Kadınları umutlu bir ülkenin istikbalinin de aydınlık olacağına inandık'' dedi.

Partisinin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Kadın Kolları 3. Olağan Kongresi'ne, Rize'den video konferansla katılan Erdoğan, AK Parti'yi kurdukları günden itibaren yoksulların, işsizlerin, gariplerin, yolda kalmışların ve diğer bütün kesimlerin sorunlarının çözümü için çalıştıklarını belirterek, bununla birlikte kadınların ve annelerin sorunlarıyla çok daha yakından ilgilendiklerini kaydetti.

Eşsiz kalan annelere her ay 250 lira

Onların derdini kendi dertleri, meselesini kendi meseleleri olarak gördüklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Onun için eşsiz kalan annelere bildiğiniz gibi her ay 250 lira, iki ayda bir 500 lira ödeme kararı verdik ve çok kısa bir sürede bu proje uygulamaya giriyor. Anneler ağlamasın, çocuklar öksüz yetim kalmasın, hanım kardeşlerimiz eşlerinin, nişanlılarının, kardeşlerinin acı haberiyle yere yığılmasın, yıkılmasın diyerek, tüm teşkilat olarak elimizi, yüreğimizi hatta bedenimizi ortaya koyduk. Anneleri mutlu bir ülkenin geleceğinin de mutlu olacağına inandık. Kadınları umutlu bir ülkenin istikbalinin de aydınlık olacağına inandık. 9,5 yıl boyunca her türlü ayrımcılığa karşı kararlılıkla mücadele ederken, özellikle kadınlara yönelik ayrımcılığın üzerine cesaretle gittik.''

Erdoğan, siyaseti kadınlar için yapmakla yetinmediklerini, siyaseti kadınlarla birlikte yaptıklarını vurgulayarak, ''Hanım kardeşlerimizi büyük Türkiye davamızın en merkezinde, kalbinde görmek istedik ve hamd olsun AK Parti olarak bunu başardık'' dedi. 

Başbakan Erdoğan, ''Benim siyaset yolunda hanım kardeşlerimizle beraber yürümem, onları siyasetin merkezine taşımam yeni değildir. Geçmişte İstanbul il başkanlığı yaptığım dönemde, sonrasında büyükşehir belediye başkanlığı sırasında bunun temellerini atmış, nüvesini oluşturmuştum. Bu tecrübenin ışığında oluşturduğumuz AK Parti'nin Kadın Kolları, hem büyük Türkiye ideali için, hem kadın hakları için tüm dünyaya örnek teşkil edecek bir mücadele yürüttü, yürütmeye devam ediyor'' diye konuştu.

Bugüne kadar kadınlarla beraber, kadınlar için Anayasa'nın ilgili maddelerinde, Türk Ceza Kanunu'nda, İş Kanunu'nda ve Medeni Kanun'da değişiklikler yaparak, Türkiye'nin kadınları için adeta sessiz bir devrim gerçekleştirdiklerine işaret eden Erdoğan, işkenceye sıfır tolerans gösterirken, vicdansızca, insafsızca, insanlık dışı şekilde kadına kalkan ellere, kadına yönelik şiddete de sıfır tolerans gösterdiklerini belirtti.

Erdoğan, şiddeti etkin şekilde önlemek için kanun çıkardıklarını kaydederek, Türkiye'nin 81 vilayetinde anneleri, kadınları ve kız çocuklarını özellikle ve öncelikle gözettiklerini vurguladı.

Eğitimde, istihdamda, sosyal yardım ve desteklerde onlara son derece haklı olarak avantajlar sağladıklarına işaret eden Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet tarihinde ilk kez kendi gayretleriyle TBMM'de kadın milletvekili oranının yüzde 14'e yükseldiğini söyledi.

''Kadınlar, AK Parti Kadın Kolları sayesinde cesaretle doğruldular''

Başbakan Erdoğan, ''Türkiye genelinde kadınlar AK Parti sayesinde, AK Parti'nin Kadın Kolları sayesinde cesaretle doğruldular ve her alanda varlık göstermeye, her alanda haklarını teslim almaya, her alanda daha güçlü hak mücadelesi yürütmeye başladılar. Allah'ın izniyle bizlerin ve sizlerin gayretleriyle hep birlikte Türkiye'yi büyütürken inşallah kadın haklarını daha ileri standartlara ulaştıracak, hanım kardeşlerimizin hak mücadelesini daha ileri seviyelere taşıyacağız'' diye konuştu.

Heyecanlarından, coşkularından ve bu davaya olan sarsılmaz inançlarından dolayı salondaki kadınları ve onların şahsında AK Parti'nin Kadın Kolları teşkilatını bir kez daha tebrik ettiğini aktaran Erdoğan, ''Bu davaya yüreğinizi koyduğunuz için, büyük Türkiye davasına kadın hissiyatını, şefkatini, nezaketini, cesaretini kattığınız için teşekkür ediyorum. Türkiye'nin kadınlarına cesaret vermekle kalmayıp, komşu ülkelerin, bölgemizdeki, coğrafyamızdaki ülkelerin, dünya ülkelerinin kadınlarına model ve örnek teşkil ettiğiniz için hepinizi tek tek kutluyorum'' şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin İstanbul'daki başarılı sonuçlarına katkılarından dolayı da kadınlara şükranlarını sunduğunu sözlerine ekledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler