YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu ülkenin tarımını batırıyor"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Erdoğan'ın uluslararası finans çevrelerine yaranmak için bu ülkenin sanayinin ve tarımının batırıldığını ileri sürdü...
"Bu ülkenin tarımını batırıyor"
03 Ocak 2011 / 14:02 Güncelleme: 03 Ocak 2011 / 14:07

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, ''Başbakan uluslararası finans çevrelerine yaranmak için bu ülkenin sanayisini, tarımını batırıyor'' görüşünü savundu.  

Oran, yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik verileri değerlendirdi.

CHP'nin, Türkiye ekonomisindeki büyümenin ''balon olduğunu, ithalata dayandığını'' söylediğini, ancak hükümetin bu uyarıları önemsemediğini ileri süren Oran, Kasım ayı dış ticaret verilerinin CHP'yi haklı çıkardığını savundu.

Kasım ayında dış ticaret açığının 7,683 milyon dolar olduğunu, aynı dönemde ihracatın yüzde 6 artarak 9,439 milyon dolar, ithalatın ise yüzde 35,7 artarak 17,121 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Oran, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; 2010 kasım ayında, ekim ayına göre ihracatın yüzde 2,5 düştüğünü, ithalatın da yüzde 5,1 arttığını ifade etti. Oran, şunları kaydetti:

''Yılın ilk onbir ayında ithalat yüzde 31,9 artarak 164,9 milyar dolar olurken, ihracat yüzde 10,1 artarak 102,1 milyar dolar oldu. İlk on bir ayda ihracatın ithalatı karşılama oranı 61,9'a geriledi. 2009 Kasım ayında yüzde 70,6 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2010 Kasım ayında yüzde 55,1'e geriledi.

'Ben iktisatçıyım, bu işleri iyi bilirim' diyen Başbakan'a sesleniyorum, iktisat bölümü birinci sınıfında öğrencilere, ithalat sızıntı yani GSYH'yı azaltan makro büyüklük olarak okutulur. Başbakan bunu üniversite de öğrenemediği gibi sekiz yıllık Başbakanlık süresince de öğrenememiş.''

''ADINIZ ANCAK KİLLE YAZILACAK''

Hükümetin pamuk üretimini kısıtladığını savunan, pamuğun ithal edildiğini belirten Oran, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Sadece TMO'ya önümüzdeki yıl 1 milyon ton buğday ithalatı izni verildi, ama Türkiye'de çiftçi buğday üretemiyor. Bu ülkenin sanayicisine, işçisine, çiftçisine yazık. Başbakan uluslararası finans çevrelerine yaranmak için bu ülkenin sanayisini, tarımını batırıyor. Sayın Başbakana şunu söylemek istiyoruz; bu ülkenin iktisadi tarihinde adınız ancak kille yazılacak. Bakırla demiyoruz. Bakıra yazık.

2009 kasım ayında yüzde 49,6 olan AB'nin ihracattaki payı 2010 Kasım ayında yüzde 46,7'ye geriledi. AB'ye yapılan ihracat, 2009 yılının aynı ayına göre yüzde 0,1 azaldı ve 4,412 milyon dolar oldu.

Hani ne oldu? alternatif piyasalara açıyorlardı. Başbakan, Cumhurbaşkanı ve oğlu körfeze çıkarma yapmışlardı. Ne çıkardılar merak ediyoruz.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler