YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu ülke bizi destekliyor
İspanyolların yüzde 44'ü Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyor
Bu ülke bizi destekliyor
27 Mart 2010 / 18:08 Güncelleme: 27 Mart 2010 / 18:08

İspanya'daki önemli düşünce kuruluşlarından Elcano Kraliyet Enstitüsünün araştırmasına göre, İspanyolların yüzde 44'ü Türkiye'nin AB üyeliğine destek veriyor. Bu oranın Mayıs 2009'da yüzde 56 olduğu belirtildi.

Elcano Kraliyet Enstitüsünün 25 Şubat-10 Mart tarihleri arasında 1200 kişiyle yaptığı, ( ,- 3) hata paylı ankette, AB'nin genişlemesiyle ilgili yöneltilen sorularda yüzde 50 Rusya'ya, yüzde 49 Ukrayna'ya ve yüzde 44 Türkiye'ye destek verirken, bu oran Fas için yüzde 25'te kaldı.

Katılımcıların yaşlarına göre dağılımda ise 18-29 yaşındaki gençlerin Türkiye'ye yüzde 58 oranında destek verdiği, 65 yaş ve üstünde bu desteğin yüzde 34'e düştüğü görüldü. Ankette ayrıca sosyal açıdan orta sınıfın, eğitim açısından üniversite mezunlarının ve siyasi ideoloji olarak sol görüşlülerin Türkiye'ye daha fazla destek verdiği dikkati çekti. Türkiye'nin AB üyeliğine, iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) taraftarları yüzde 52, ana muhalefetteki sağcı Halk Partisi (PP) taraftarları yüzde 34 oranında destek verdi.

Bu arada ankette yöneltilen diğer sorularda, İspanya'nın AB dönem başkanlığıyla ilgili halkın yüzde 34'ü (iyi yönetiliyor), yüzde 23 ise (kötü yönetiliyor) değerlendirmesinde bulundu. Ekonomik krizle ilgili, İspanyolların yüzde 65'i AB'nin Yunanistan'a yardım etmesini olumlu karşılarken, yüzde 57 ekonomik krize karşı mücadelede avronun zararı olduğunu, yüzde 48 ise avro para biriminin kullanılmasının İspanya'ya yaramadığını söyledi.

İspanyolların yarısından fazlası, krizden dolayı yurt dışında İspanyol ekonomisinin kötü bir imajı olduğunu da savundu.

Ankette ayrıca, İspanyolların puan verdikleri en iyi siyasetçiler arasında ABD Başkanı Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ilk sırada yer aldı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler