YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Bu Türkiye'ye yapılmış en büyük kötülüktür'
'Bu Türkiye'ye yapılmış en büyük kötülüktür'
17 Haziran 2013 18:01
Hamdi Topçu, Gezi Parkı eylemlerinin Türkiye'ye yapılmış en büyük kötülüklerden biri olduğunu belirterek 'Rakiplerimiz tarafından bunlar çok iyi kullanılıyor' dedi.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Gezi Parkı eylemlerine değinerek, bütün demokratik ülkelerde bu tip eylemlerin yapıldığını, ancak Türkiye'de gerçekleştiğinde üzerine daha farklı anlamlar yüklendiğini belirtti. Yurt dışında, Türkiye'nin karışık ve güvenliğin olmadığı bir ülke olarak yansıtıldığını aktaran Topçu, bu durumun Türk ekonomisine verdiği zararın hep birlikte görüldüğünü söyledi.

Topçu, atılacak her adımın faydasının vereceği zararla kıyaslanması gerektiğini vurgulayarak, "Şu anda Taksim'de esnaf kan ağlıyor. Taksim turistik bir mekan ve turistlerin o bölgede gezmeleri engelleniyor. Tabii ki bunun yansımaları olur, çok dikkatli olmamız gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.

"Atina'da, Madrid'de, Londra'da da eylemler var ama o eylemler herhangi bir kötü sonuç doğurmuyor" diyen Topçu, bunun o bölgedeki basının olayı yansıtma şeklinden kaynaklandığını, Türkiye'de bu olayların spesifik bir noktada olsa dahi, "her taraf yanıyor, yakılıyor" imajı verildiğini belirtti.

Türkiye'nin rakipleri tarafından şu an içinde bulunulan durumun çok iyi kullanıldığını ve yurt dışına bu kozların verilmemesi gerektiğini vurgulayan Topçu, "Bunlar Türkiye'ye yapılmış en büyük kötülüklerdir. Bunların uzun vadede bir etkisi olmaz ama kısa vadede orada mevsimsel olarak çalışan, konaklama yerlerinin ve alışveriş merkezlerinin ciddi şekilde etkilendiğini duyduk. Bundan da üzüntü duyuyoruz. İnşallah en kısa sürede bu olaylar biter İstanbul'umuz bütün dünyanın ziyaret ettiği güvenli bir mekan olarak ününü bütün dünyaya yayar" şeklinde konuştu.

"Zararın neresinden dönersek kardır"

Gezi Parkı olaylarının İstanbul'un imajına ciddi bir zarar verdiğini kaydeden Topçu, İstanbul'un bunu kaldıracak güçte olduğunu ve en kısa sürede bu yaraların kapanacağını ifade etti.

Topçu, tanıtım ve hizmet sektöründe bir yanlış yapıldığında, o yanlışı düzeltmek için yüzlerce çaba harcanması gerektiğini vurgulayarak, "Ama olan oldu yapacak bir şey yok artık 'zararın neresinden dönersek kardır' diyerek bundan sonra daha dikkatli olmamız gerekiyor" diye konuştu.

THY'nin bu eylemlerden herhangi bir zarar görmediğini, ancak eylemlerin uzun süre devam ettiği takdirde Türkiye'nin imajına ciddi zararlar vereceğini kaydeden Topçu, bu durumun etkisinin THY'ye ve Türk ekonomisine de olumsuz yansıyacağının altını çizdi.

Topçu, Türkiye'ye hem transit olarak hem de turist olarak gelen bütün yolcuların, ülkeyi güvenli bulduğu için geldiğine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yurt dışında Türkiye'de güvenlik konusu çok fazla işlendiği takdirde elbette ki bu yansıma hepimizde olur. Bunun neticesinde bütün vatandaşlarımız, bütün halkımız bu bedeli öder. Bu bedeli ödememek için halkımızın çok dikkatli olması gerekiyor. Yapılacak bir gösterinin kimlere hizmet ettiğini hesap etmemiz gerekiyor. Demokratik eylemlerde hiçbir sıkıntı yok. Herkes düşüncesini söyleme hürriyetine sahiptir. Ancak yıkmak, yakmak ve bu görüntüler yurt dışında bizi zor durumda bırakıyor."

Topçu, dünyada sivil havacılık yüzde 3 büyürken ve Avrupa'da birçok şirket iflas ederken, THY'nin yüzde 25'in üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğine dikkati çekti. Şu anda İstanbul'dan 102 ülkeye ve 233 noktaya direkt uçuş yapıldığını kaydeden Topçu, THY'nin, dünyada en fazla ülkeye uçan ve 4. büyük uçuş ağına sahip havayolu şirketi olduğu bilgisini verdi.

Topçu, Türkiye'nin büyümesinin rekabet konusunda THY'ye avantaj getireceği beklentisinde olduklarını dile getirerek, "Rakiplerimiz de bu fırsatları çok iyi değerlendirerek karalama kampanyasına girebilir" ifadesini kullandı.

"3. havalimanının yapılması bir ihtiyaçtan dolayıdır"

Taksim Gezi Parkı eylemcilerinin "İstanbul'a üçüncü havalimanı yapılmasını istemiyoruz" şeklindeki taleplerini değerlendiren Topçu, "Bunlar ister istemez meselesi, ayrı bir konu, her kesimi birden memnun edemezsiniz" dedi.

Topçu, 3. havalimanının yapılmasının bir ihtiyaçtan dolayı ortaya çıktığını belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye hem doğuya hem batıya, bütün dünya coğrafyasına hitap eden bir ülkedir. Türkiye'nin büyük bir havalimanı yapma zorunluluğu vardır. Buna karşı çıkmak, ‘dışarıya kapalı Türkiye istiyorum' demek, Türkiye'ye yakışan bir istek olmaz. Türkiye tarihinde hep başa oynamış, tarihte söz sahibi olmuş bir millettir. Bu milletin hak ettiği noktaya çıkabilmesi için bu hedefleri gerçekleştirmesi gerekiyor. Bundan da dünyada kimsenin korkmasına gerek yok çünkü Türkiye bugüne kadar hep haklı ve mazlumların yanında yer almıştır."

Birçok havayolu şirketiyle kot paylaşımı şeklinde uçuş anlaşmaları imzaladıklarına değinen Hamdi Topçu, "Şu anda zannediyorum 35 civarında uçuş anlaşmamız var. Önümüzdeki günlerde bu iş birliklerinin çeşidini ve modelini geliştirmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Topçu, THY'nin yan kuruluşları olan SunExpres ve Anadolu Jet'in de büyüdüğü kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

"SunExpres 2'ye bölündü. SunExpres Türkiye ve SunExpres Almanya diye 2 şirketimiz var. Artık hem Türkiye'den operasyon yapıyoruz, hem Almanya'dan operasyon yapıyoruz. İş modellerini değiştirdik orda. Şu anda Almanya'da kurduğumuz şirkette başarı grafiğini yükseltiyor. Dünyanın çeşitli noktalarından Türkiye'ye turist getirme misyonumuz devam edecek. Anadolujet ise, daha ziyade iç hatlar odaklı çalışarak 44 havaalanına uçmaktadır. Önümüzdeki yıllar itibariyle bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz. Anadolu Jet de başarıyla bu hizmeti devam ettirmektedir."

"THY, 278 yeni uçak bekliyor"

THY olarak sipariş verilen 278 uçağı beklediklerini kaydeden Topçu, bunların parasal değerinin liste fiyatıyla 38 milyar dolar olduğunu ve gelecek ay THY'nin uçuş filosuna katılmaya başlayacağını belirtti.

Topçu, gelecek uçakların şimdiden uçacağı bütün hatların ve noktaların belirli olduğunu, bütün planlarının yapıldığını ve uçakların gelmesini beklediklerini ifade etti.

Bu uçakları beklerken gereken noktalar için de uçak kiralama yaptıklarını vurgulayan Topçu, şöyle devam etti:

"Bu sene 7 tane geniş gövde uçak kiraladık. Onlar da 1-2 ay içerisinde filomuza girmiş olacak. Böylece yeni noktaları daha erken açmış olacağız. 'İstanbul'dan herhangi bir noktaya yolcu bulabilir miyiz ' diye bir kaygımız kalmadı. İstanbul dünyaya dağıtım merkezi oldu. İstanbul'dan herhangi bir şehre uçuş yaptığımızda uçaklarımız kesin doluyor. Bunun da göstergesi önceki yıllarda yüzde 60-65 olan yakaladığımız doluluk oranı, bu sene kış sezonundayüzde 78 doluluğu yakaladık. Bu daha önceki yaz ayları doluluk oranından yüksek. Şu anda Kolombiya'ya sefer yapıyoruz, herkes soruyor 'Kolombiya'ya yolcu var mı ' Evet, bugün İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Kolombiya'ya da, Venezuela'ya da, Küba'ya da yolcu var. Bizim artık mevsimsellik diye bir problemimiz kalmadı. Dünyanın her noktasına sefer düzenlemeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl itibariyle Orta Amerika'yı hedefledik. Afrika'da genişlememiz devam ediyor. Kuzey Amerika'da uçuş noktalarımızı artıracağız. Bugün itibariyle Avrupa'da bir ülkemiz kaldı uçmadığımız. Önümüzdeki hafta itibariyle Lüksemburg'a da uçacağız, böylece Avrupa'da uçmadığımız ülke kalmayacak."

THY'yi 10 bin personelle devraldıklarını ve şu anda iştiraklerle beraber 32 bin personelleri bulunduğunu kaydeden Topçu, "Uçak almak işin en kolay kısmı, asıl önemli olan bunun lojistiğini tamamlamak" dedi. Topçu, eğitime ve pilot yetiştirmeye çok ciddi para harcadıklarını belirterek, yurt dışında 350'ye yakın pilotun eğitim gördüğünü ve Türkiye'de Aydın'da bir pilot okulları olduğunu kaydetti.

"Kabinde ve kokpitlerde 6 bin 500 olan sayımız, 2020'de 16 bin'i geçecek" diyen Topçu, böylece THY'nin kalifiye eleman sayısı açısından önemli bir iş kapısı olacağının altını çizdi. Topçu, THY yönetimi olarak bütün çalışanlarla beraber şirketi en iyi yere çıkartma hedefiyle çalıştıklarını, gelecekte kadro olarak daha iyi işler yapılacağını söyledi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler