YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu sözler Orhan Gencebay'ın başını YAKTI
'Orhan abi Olmuksa'da uçuyoruz'
Bu sözler Orhan Gencebay'ın başını YAKTI
11 Temmuz 2009 / 18:46 Güncelleme: 11 Temmuz 2009 / 00:00

İstanbul’da geçen Nisan ayında gerçekleştirilen borsa tarihinin en büyük operasyonlarından biriyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede sanatçı Orhan Gencebay'ın da 3 yıl hapsi isteniyor. 


Vatan Gazetesi'nden Hayati Kılıç'ın haberine göre, İMKB’deki hisseler üzerinde manipülasyon yapılarak haksız kazanç elde edildiği iddiasıyla hazırlanan iddianamede, şüphelilerin yoğun telefon trafiklerinin yanı sıra buluştukları fiziki ortamların da görüntülendiği ortaya çıktı. Dosyada bu görüntüler de yer aldı. İddianamede, hakkında “Manipülasyon yapmak amacı ile kurulan suç örgütüne üye olmamakla birlikte, suç işlemek amacı ile kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım ettiği” iddiasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis talebiyle dava açılan sanatçı Orhan Gencebay’ın örgüt üyeleri ile yaptığı telefon görüşmelerine de yer verildi.


Şişli Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 59 sanık hakkında, “suç işlemek amacı ile örgüt kurmak, bu örgüte üye olmak, örgüte üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlarından 3 ile 6 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılmaları istendi.


2 ayrı örgüt kurmuşlar


Savcılık 59 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, biri şüpheli Bekir Sani Karayal’ın oluşturduğu ve yönlendirdiği, diğeri ise şüpheli Bahadır Karlıdağ’ın örgütlediği, zaman zaman birbirleri ile birlikte aynı amaç için hareket eden 2 ayrı örgütlü oluşumun varlığının tespit edildiği ve örgüt oluşumlarının ortaya çıkarıldığı belirtildi.


Soruşturma kapsamında yapılan aramalarda şüpheli Kemal Ak’tan ele geçirilen ve üzerinde şüpheliler Murat Aksoy, Bekir Sani Karayal ve Mehmet Akdere’nin imzaları olan “Protokol” başlıklı belgenin de bulunduğu belirtilen iddianamede, taahhütlerin yerine getirilmemesi yazılı hale getirildi.


‘Orhan abi Olmuksa’da uçuyoruz’


İddianamede, Orhan Gencebay’ın örgüt üyeleri ile yaptığı telefon görüşmelerine de yer verildi. İddianamede, Olmuksa hisse senedi ile ilgili olarak örgüt üyesi olduğu öne sürülen Mehmet Nureddin Çevik’in, Gencebay ile yaptığı telefon görüşmesinde “Vallaha Olmuksa’da uçuyoruz Orhan abi” şeklindeki sözlerine Gencebay’ın “Yav bu ne yaa, vallaha maşallah maşallah, kıyak” şeklinde cevap verdiği anlatıldı. Konuşmanın devamında Nureddin Çevik’in “Bundan çıkıp Merko işini de halledeceğiz” ve “Okan işinde de senin haberini bekliyoruz, seni bekliyoruz” şeklindeki sözlerine Gencebay’ın, nakit sıkıntısı olduğunu ancak onunla ilgili bir arkadaşını görevlendireceğini söylediğinin anlaşıldığı belirtildi. 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler